23-10-2013

Wyścig z własnymi lękami właśnie się rozpoczyna

Autor recenzji: TalaZ
Tytuł książki: Egzekutor
Autor książki: Chris Carter
7,96 (538 ocen i 102 opinie)

Każdy człowiek ma w swoim życiu coś, czego panicznie się boi. Ten lęk nie pozwala nam na dzielenie się tą wiedzą nawet z najbliższymi, aby nikt później nie mógł wykorzystać tego przeciwko nam. Co jednak gdyby ktoś odkrył te tajemnice i wykorzystał w najgorszy z możliwych sposobów? Gdyby to właśnie nasze lęki sprowadziły na nas okrutną i wciąż przedłużającą się agonię, a osoba odpowiedzialna za nasze cierpienie czerpałaby z tego niewyobrażalną satysfakcję? Odpowiedzi na te pytania możemy poznać dzięki wyobraźni Chrisa Cartera, który powołał do życia „Egzekutora”.

Robert Hunter ma nadzieję, że wreszcie odpocznie po ostatniej sprawie seryjnego mordercy jaką miał okazję prowadzić. Niestety spokojna służba to jedynie płonne marzenia. Tego właśnie bowiem dnia, na schodach kościoła policjanci znajdują okaleczone w bestialski sposób ciało księdza. Nieboszczyk został upozorowany tak ,aby sprawiał wrażenie modlenia się, jego ciało ociekało krwią, a zamiast głowy leżał łeb psa.

W początkowej fazie śledztwa Hunter stawia na mordercę rytualnego. Jednak szybko musi zweryfikować swoje poglądy, ponieważ okaleczonych ciał ciągle przybywa, a na jaw wychodzą fakty, iż każda z ofiar zginęła w sposób, który ją od zawsze przerażał. Główne pytanie jakie się nasuwa, to jak morderca odkrył najbardziej strzeżone sekrety?

Chris Carter urodził się i wychował w Brazylii. W końcu wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie na Uniwersytecie Michigan rozpoczął studia na kierunku psychologia i zburzenia kryminalne. Po uzyskaniu dyplomu, przez jakiś czas pracował na stanowisku psychologa kryminalnego Biura Prokuratora Stanu Michigan gdzie zajmował się przesłuchiwaniu licznych zbrodniarzy, w tym także seryjnych morderców. Nim rozpoczął przygodę z pisarstwem, jeszcze w międzyczasie grywał z różnymi zespołami rockowymi jako ich gitarzysta. „Egzekutor” to druga powieść na jego koncie literackim, która jest także kontynuacją debiutanckiego „Krucyfiksu”. Obie książki opowiadają o sprawach prowadzonych przez dociekliwego detektywa - Roberta Huntera.

Nie często mam okazję czytać thrillery i to wcale nie dlatego, że ich nie lubię. Po prostu brak czasu, a i czytanie po nocach również nie nastraja do takich lektur (często boję się później wyjść z pokoju). Jednak do sięgnięcia po tę powieść nakłoniła mnie mama, która po prostu stwierdziła, że muszę znać jej treść i już. Jednak nim się za nią zabrałam minęło trochę czasu, a teraz zastanawiam się czemu tak zwlekałam.

Fabuła „Egzekutora” jest po prostu mistrzostwem! Pierwsze ze skojarzeń jakie nasuwa mi względem treści to po prostu polowanie. Carter dosłownie osacza czytelnika co i rusz podsuwa błędne i mylne informacje, dzięki czemu zmierzamy w wyznaczonym przez niego kierunku niczym bezbronna zwierzyna w stronę pułapki. Gdy już w nią wpadamy, to nie sposób się wyrwać. Wtedy zdajemy sobie sprawę, że nasze myślenie było błędne, a każda kolejna strona okazuje się niemałym zaskoczeniem. Tej książki po prostu nie da się wypuścić z ręki, szczególnie, gdy do końca zostaje tylko kilka rozdziałów.

Kreacje bohaterów tylko udowadniają, że autor doskonale zgłębił ludzką psychikę i umie z tej wiedzy skorzystać w odpowiedni sposób. Są jak najbardziej realni, a nadanie im zarówno cech pozytywnych jak i negatywnych powoduje, że od samego początku stają się podejrzanymi. A wierzcie mi na słowo, wyłowienie spośród nich tego, który odpowiada za makabryczne zbrodnie, to nie lada zadanie.

Podsumowując: „Egzekutor” to naprawdę niesamowita powieść, którą raczej nie polecałabym osobom o słabych nerwach. Jest w niej sporo rzeczy jakich należy się bać, a odpowiednią oprawą do tego wszystkiego jest czytanie w porach nocnych. Tworzy to naprawdę niesamowity klimat. Gorąco polecam!

Natalia Madany-Zdziechowska

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Rzeźbiarz śmierci [KONKURS]

Studentka pielęgniarstwa przeżywa szok, gdy odkrywa, że jej pacjent, prokurator Derek Nicholson, został brutalnie zamordowany we własnym łóżku. Tak zaczyna się książka Chrisa Cartera, „Rzeźbiarz śmierci”, która niedawno ukazała się na polskim rynku. Jej egzemplarz możecie wygrać w konkursie – zachęcamy do wzięcia w nim udziału!

Opinie czytelników

O książce:
Shantaram

Zanim przeczytałam książkę "Shantaram" zapoznałam się z opinani na jej temat. Co ciekawe z wieloma się zgadzam, zarówno tymi bardzo pozytywnymi jak i negatywnymi. Wiem to może, wydawać się dziwne.Nie mniej jednak opowiedziana przez autora historia, jest barwna i rzeczywiście powoli wciąga...