rozwiń zwiń

I see dead people

helmans helmans
21.10.2013
Okładka książki Odd Thomas. Diabelski pakt Queenie Chan, Dean Koontz Patronat Logo

Zaprzedać duszę Diabłu jest łatwo. Wymieniasz ją za dobrą pracę, bogactwo, miłość, popularność. Wszystko po to, aby choć przez chwilę poprawić swoją ziemską egzystencję. Złudne życie nie trwa jednak długo i bardzo szybko trzeba zmierzyć się z konsekwencjami swojego wyboru. Lucyfer porywa duszę na wsze czasy, torturując ją okropnościami i zmuszając do czynów niewybaczalnych. Poświęcić cząstkę swojej nieśmiertelności na rzecz uciech doczesnych jest nietrudno, ale czy warto?

Odd Thomas to zwykły pracownik naleśnikarni, który imponuje swoim charakterem i smykałką do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Jest w nim bowiem coś, co czyni go wyjątkowym: potrafi widzieć zmarłych. Historia może nie jest oryginalna, ale niewątpliwie zasługuje na uwagę z kilku powodów. Po pierwsze: jest to komiks. Po drugie: fabuła jest ciekawa i wciąga czytelnika bezgranicznie w wir wydarzeń. Po trzecie: główny bohater jest charyzmatyczny i zapamiętywalny. Kolokwialnie rzecz ujmując, „Dziwny Tomasz” jest po prostu „w dechę”.

Komiksy mają to do siebie, że nie wymagają od wyobraźni czytelnika budowania świata, który przedstawiają. Rzeczywistość oddana jest za pomocą rysunków, a odbiorca może jedynie zadecydować, o kolorach jakie przybierze. Książka narysowana jest starannie, postacie i otoczenie wyglądają efektywnie, a czcionka dialogowa jest idealnie dopasowana. Wyrażanie emocji jest typowe dla mangi, więc często będziemy świadkami zmaterializowania się kropli potu na skroni czy pojawiających się gwiazdek obok głów głównych bohaterów. Ilustratorka nie często korzysta z wyżej wymienionych mangowych trików, przez co Odd jeszcze bardziej wzbudza sympatię i aprobatę dla swoich czynów, które swoją drogą, czasami są niezrozumiałe i po prostu durne.

Historia przedstawiona w publikacji jest tak naprawdę bardzo wczesnym wstępem do tytułowego „Diabelskiego Paktu”, który w książce został tylko lekko zarysowany i stanowi podwaliny do kolejnych tomów przygód sympatycznego naleśnikarza. Warto również zauważyć, że najbliższym odpowiednikiem Odda Thomasa jest Charley Davidson, główna bohaterka książki „Pierwszy grób po prawej”, która podobnie jak jej męski odpowiednik pomaga w śledztwach, mając do pomocy denatów. Podobieństwa są bardzo widoczne, lecz są to odrębne historię, każda inna i każda warta polecenia.

Dean Koontz stworzył ciekawą historię i równie ekscentrycznego bohatera. Całość czyta się płynnie i z dreszczykiem emocji. Uwagę przyciąga diabelski pakt, który rozkwita i ukazuje coraz to bardziej tajemnicze zagadki i poczynania. Perypetie Odda Thomasa są w pełni satysfakcjonujące i gwarantujące dobrą zabawę w kolejnych tomach.

Damian Hejmanowski