rozwiń zwiń

Mroczna wizja w atrakcyjnej odsłonie

Anakolut Anakolut
29.05.2013
Okładka książki Przenajświętsza Rzeczpospolita Jacek Piekara

Biblioteka Akustyczna to jedno z najpłodniejszych wydawnictw audiobooków w Polsce. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk autorów, tworzących szeroko pojętą fantastykę, wydawanym przez Bibliotekę Akustyczną jest Jacek Piekara, ze swoim Cyklem Inkwizytorskim. Szczęśliwie okazuje się, że wydawnictwo pamięta, iż pan Jacek ma w dorobku nie tylko książki o Mordimerze Madderdinie. Równie szczęśliwie, przygotowując audiobooka na podstawie „Przenajświętszej Rzeczpospolitej”, nie postawiono z przyzwyczajenia na pana Janusza Zadurę (który, choć dobrym lektorem jest, wciąż wydaje się bardziej pasować do kreskówek). Tym razem usłyszymy uwielbianego przez niezliczone grono widzów polskich produkcji telewizyjnych aktora - Michała Pielę - znanego także jako aspirant Mieczysław Nocul, z serialu „Ojciec Mateusz”.

„Przenajświętsza Rzeczpospolita” to, mówiąc w największym skrócie, skrajnie antyutopijna wizja przyszłości naszego kraju i świata jako takiego, gdzie pełnię władzy trzyma kościół, a największą wartością jest fanatyczny patriotyzm, przejawiający się głównie w postaci donosów na bliźniego swego. Świat ukazany w powieści jest brutalny i bezwzględny, nie pozostawiający miejsca dla „przestarzałych” wartości - wzajemnego szacunku, miłości, braterstwa. Tu każdy broni wyłącznie swoich interesów, bo w przeciwnym wypadku zginie, lub trafi do wielkiego, rządzącego się jeszcze gorszymi prawami obozu koncentracyjnego - na Śląsk.

Jacek Piekara w tym strasznym świecie ukazuje nam losy kilku postaci z różnych kręgów, ich światopoglądy, oraz stopniowo zachodzące w nich zmiany. Autor daje do zrozumienia, że każdy z ludzi jest osobnym, maleńkim trybikiem wewnątrz wielkiej machiny, który nieraz bywa niezastąpiony, a innym razem może nie znaczyć nic. Piekara używa bardzo dosadnego, wulgarnego języka i często nie stroni od kontrowersji. Wiele tu brudnej, ostrej, opisywanej bardzo bezpośrednio erotyki, sporo scen, które niejednego zgorszą, obrażą lub obrzydzą. Wiele elementów powieści wprost obśmiewa naszą współczesną ojczyznę, wyolbrzymiając i wykrzywiając obraz wielu znanych nam rzeczy. Nie brakuje tu też czarnego humoru, a nawet jest go całkiem sporo. Często bardzo niewybrednego. To z pewnością nie jest książka, mogąca pretendować do miana lektury dla młodzieży. Jednak mimo całej swej brutalności i wulgarności, losy bohaterów układają się ciekawie, a sami bohaterowie są wiarygodni, budzący sympatię - niekiedy nawet ci najbardziej kontrowersyjni z nich.

W wersji audio „Przenajświętsza Rzeczpospolita” prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Michał Piela ma ciekawy, lekko schrypnięty głos, oscylujący między śmiertelną powagą, a lekkim rozbawieniem, co idealnie współgra z tragiczno-prześmiewczym charakterem powieści. Piela czyta szybko, nie pozwalając na chwilę wytchnienia w słuchaniu, ale szczęśliwie nie traci przy tym na wyrazistości. Do tego całkiem udanie wczuwa się w poszczególne role, sprawiając, że słuchanie Przenajświętszej w wydaniu audio jest przyjemne i nie dłuży się. Naprawdę z czystym sercem mogę pogratulować wydawnictwu doboru lektora i chętnie posłucham go jeszcze w innych produkcjach.

Polecam wszystkim fanom audiobooków, którzy nie boją się śmiałych wizji przyszłości i nie razi ich ostry język, czy wulgarny czarny humor. Dla fanów polskiej fantastyki, którzy nie mieli jeszcze styczności z tym tytułem Piekary, pozycja obowiązkowa.

Paweł Kukliński