rozwiń zwiń

Warto uczyć się milczenia…

jusola jusola
09.04.2013
Okładka książki Przekreślony początek Ryszard Krynicki

…warto uczyć się milczenia w sztuce, próbuję więc nauczyć się go w poezji. Myślę, że wiersze skupione lepiej potrafią wsłuchać się w innych ludzi.*

Czy dlatego „Przekreślony początek” to bardzo ascetyczny tomik? Tylko 22 wiersze. A zakres czasowy ich powstawania – ogromny: lata 1965-2010. Niektóre zresztą zgodnie z manierą poety przeredagowane. Czy to oznacza, że wiersz nigdy nie jest bytem domkniętym? skończonym?

Może na to pytanie, zadawane zapewne nie pierwszy raz, odpowie poeta Ryszard Krynicki  19 kwietnia podczas 18. edycji Europejskiego Portu Literackiego Wrocław, kiedy to spotka się z czytelnikami z okazji swoich 70. urodzin.

Ryszard Krynicki należy do pokolenia Nowej Fali, czyli twórców debiutujących w 2. połowie lat 60. Wyrastał ze sprzeciwu wobec rzeczywistości, której kulminacyjnym wtedy momentem były wydarzenia Marca’68 czy Grudnia’70. Związany z opozycją demokratyczną czuł- jak podkreśla w wywiadach - wewnętrzną potrzebę demaskowania języka totalitarnej propagandy, ale i wyrażania wobec opresyjnej rzeczywistości sprzeciwu wprost. Jednak zaangażowanie polityczne to nie jedyny wymiar jego twórczości. Jest przecież w niej cała sfera etycznej odpowiedzialności. Nie sposób jednak bogactwa myśli licznych tomów poety streścić w kilku słowach. Zresztą on sam już dawno odrzucił „nadmiar”, także słów. Wyrósł z fascynacji Awangardą Krakowską, Przybosiową „metaforą rozkwitającą”, a zmierza ku słownej ascezie. Potwierdził to także tym jubileuszowym wyborem.

obudziłem się nagle,                                                                                                                                           żeby błądzić?

iść

Wierszem *** (nagi, obudziłem się nagle w kolejce po chleb) tomik się otwiera i poeta idzie, żeby błądzić? A może jednak dojść? Wiersz „Muszę sobie tylko wyobrazić drzwi” drogę tę zamyka.  Którędy ona prowadzi? Jej ścieżka wśród starych błędów ludzkości. Towarzyszami żona, córeczka, mistrzowie: Herbert, Szymborska, Schulz, Suckewer. Podróż wyraźnie ma wymiar duchowy, choć i ślady choćby Sekwany w niej. Jest dotykaniem wręcz fizycznym rzeczywistości społeczno-politycznej, łagodzonej czułością, np. gdy Moja żona walczy o ochronę naturalnego środowiska człowieka, ale i przerażającej, jak w portrecie Poznania Miasto. W tym tomie jednak mniej jej niż momentalnych dotknięć nieskończoności? nicości? (np. „Przekreślony początek”). Czuć w nim opór wobec ciemności, naprzeciw której, choć drży, ale czuwa światełko człowieczej bliskości. W tej poezji dotykanie blizn niezabliźnionych świata, które istnieją tylko w ułomkach wierszy, często – jak dotąd – w pełny wiersz nierozwiniętych. Poeta mówi w wywiadach, że nie muszą pełnymi utworami się stać, bo wiersze dojrzewają, nosi się słowa, frazy, które z czasem dopiero domagają się zaistnienia.

Ten skromny tomik „Przekreślony początek” jest więc tym wyborem słów, fraz i refleksji, które poeta uznał za niezbędne? Warto do niego sięgnąć. Biuro Literackie wydało je w graficznej oprawie podszytych ironią „Rebusów” grafika i rysownika Eugeniusza Geta-Stankiewicza.

Justyna Radomińska

Ryszard Krynicki, „Przekreślony początek”, Biuro Literackie, Wrocław 2013.

* Wywiad na www.portliteracki.pl