Humor z innego wymiaru

skygge skygge
17.01.2013
Okładka książki Śmiertelna groźba Jim Butcher

Powinna istnieć jakaś reguła, eliminująca konieczność zabijania czegokolwiek więcej niż raz, Harry Dresder

Harry Dresder wzbudził moją sympatię niemal od pierwszej strony. Jest swojskim, sympatycznym detektywem-magiem na telefon. Należy do policyjnych konsultantów, którym pomaga usuwać to, co jest poza zasięgiem ich działania. A do ich kompetencji nie należą: koszmary, wampiry, wilkołaki, nekromanci, tajemnicze kręgi, wywoływanie i chwytanie duchów itd.

„Śmiertelna groźba” łączy w sobie elementy magii, słowiańskiej mitologii, chrześcijańskiej wiary oraz współczesnego humoru. Wybuchowa mieszanka i wydawałoby się, że książka jest wyjątkowo barwna oraz pomysłowa, ale o ile bohater i niektóre wątki wydają się świetne o tyle realizacja całości momentami wydaje się chybiona.

Przede wszystkim opisy światów mocno kuleją, właściwie to pojawia się ich niewiele. W Nigdy-nigdy ma to swoje plusy, gdy czytelnik ma bujną wyobraźnię, ale trochę szkoda, że miasto Chicago jest takie blade i nijakie.

Plusem jest sam Harry. Należy on do magów, detektywów oraz myślicieli. Często popełnia błędy, przez które cierpią najbliższe mu osoby. Udaje twardego i niedostępnego, a w rzeczywistości jest mężczyzną, który potrafi współczuć, ale i bać się czy grozić. Do tego jego specyficzne poczucie humoru wzbudza najszczerszą sympatię czytelnika.

Niestety pozostałe postaci na jego tle wypadają blado. Zupełnie się ich nie czuje w powieści, równie dobrze mogłoby być sam Dresder. Momentami przebija się przyjaciel i poniekąd opiekun głównego bohatera - Michael, aby udzielić mu lekcji wiary albo dać któremuś z potworów w twarz.

Kolejną zaletą i wadą jest przedstawienie potworów. O ile sfera demonów jest malownicza, o tyle pozostałe kreatury są tak stereotypowe, że aż nudne. Wampiry emanują młodością i seksapilem, są podstępne oraz rzecz jasna drapieżne. Nie wiem nawet po co autor wrzucił akurat je, być może jest to wina wampirzej fali, która jeszcze nie zdążyła opaść. Świetnie scharakteryzowany smok w ludzkiej skórze wzbudzał większe zainteresowanie, pomimo iż pojawił się tylko na chwilę. Mam nadzieję, że wraz z kolejnym tomem, będzie go znaczniej więcej.

„Śmiertelna groźba” ma w sobie kilka ciekawych wątków, przemyślanie skonstruowanego bohatera oraz kilka zaskakujących momentów. Jeśli ktoś lubi humor, magię, a nie jest znudzony wiecznie młodymi, atrakcyjnymi wampirami to ta książka będzie dla niego przyjemną lekturą.

Katarzyna Barańska