Święty Iker z Móstoles

17.10.2012
Okładka książki Iker Casillas. Skromność mistrza Enrique Ortego Rey

Nie ma dziś chyba człowieka, który nie wiedziałby kim jest Iker Casillas – kapitan Realu Madryt i piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii, zdobywca tytułu mistrza świata (2010) i dwukrotny mistrz Europy (2008 i 2012). Tym, którzy o jednym z największych piłkarzy naszych czasów chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej, przyszło w sukurs wydawnictwo Sine Qua Non oddając w ręce polskiego czytelnika jego oficjalną biografię autorstwa Enrique Ortego.

Na dobrą sprawę Iker nie miał innego wyjścia niż zostać piłkarzem – pewien sprzedawca ze sklepu obuwniczego w Bilbao przepowiedział jego ciężarnej mamie, że pociecha zrobi karierę w Realu Madryt. Najwyraźniej ekspedient ów posiadał prawdziwy dar jasnowidzenia, gdyż kiedy w 1990 r. José Luis Casillas zaprowadził syna na testy dla chłopców z rocznika '81, jego los został przesądzony – w wieku dziewięciu lat Iker faktycznie trafił do Realu i... został tam do dzisiaj.
„Skromność mistrza” to przede wszystkim ciekawie opisana historia kariery Casillasa – jego sportowego rozwoju, błyskawicznego pokonywania kolejnych etapów w drodze do pierwszego składu Królewskich i reprezentacji. Jednak z opowieści trenerów, kolegów z boiska, przyjaciół z dzieciństwa i rodziny wyłania się nam również obraz naprawdę niezwykłego człowieka. To historia małego Ikera-niejadka (by przełknął chociaż kęs zrozpaczeni rodzice musieli zabawiać go grą w piłkarzyki i odwoływać się do wyższego autorytetu w postaci Luisa Arconady – ówczesnego bramkarza nr 1 w Hiszpanii) - chłopca, którego marzenia się spełniły. Choć może należałoby raczej napisać „który spełnił swoje marzenia” - bo oprócz tego, że posiada niesamowity talent, wszystko co osiągnął zawdzięcza Iker swojej ciężkiej pracy, ambicji, a przede wszystkim ogromnej dojrzałości. Przecież, jak powiedział Manolo Amieiro – jeden z trenerów bramkarzy Realu, „trzeba zauważyć, że Iker przeszedł od kolekcjonowania kart z wizerunkami Fernando Hierro i Roberto Carlosa do krzyczenia na nich, żeby właściwie się ustawiali” - nie każdy byłby w stanie podołać takiej odpowiedzialności.

Sporo miejsca poświęcono w biografii jego relacjom z kolegami z klubu i reprezentacji – wszyscy podkreślają zgodnie jego nadzwyczajną szybkość reakcji, a zarazem siłę spokoju, która daje im na murawie pewność nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Enrique Ortego oddaje też głos samemu Casillasowi, który opowiada o swoim dzieciństwie, wakacjach na wsi oraz najważniejszych momentach w swojej karierze. Iker zna swoją wartość i potrafi bez fałszywej skromności mówić o swoich atutach, są w nim jednak także ogromne pokłady pokory i wdzięczności w stosunku do losu i rodziców, bez których, jak twierdzi, trudno byłoby mu dojść do miejsca, w którym się obecnie znajduje. Zdaje sobie sprawę, że miał w życiu szczęście (do dziś nie jest w stanie zapomnieć obrazów nędzy jakie podczas wyjazdu z Cadete B miał okazję oglądać na ulicach Boliwii) i stara się spłacić swój „dług”, angażując się w działalność wielu organizacji charytatywnych. Z książki Ortego wyłania się nam więc obraz nie tylko niesamowicie utalentowanego bramkarza i wielkiej osobowości, ale także przesympatycznego, mocno stąpającego po ziemi człowieka, który z rozbrajającą szczerością mówi o sobie, że „nie jest galaktyczny, jest z Móstoles”. Historii Ikera dopełniają fragmenty wywiadów, zestawienia trofeów i tytułów zdobytych przez niego indywidualnie, z Realem i La Roja oraz garść statystyk dotyczących jego występów w reprezentacji.

Warto wspomnieć o tym, że „Skromność mistrza” ukazała się u nas w dwóch wersjach – standardowej oraz Królewskiej, która stanowi z pewnością najpiękniej wydany tytuł o tematyce piłkarskiej w naszych księgarniach – twarda oprawa, większy format i kredowy papier dodatkowo podnoszą atrakcyjność książki, której integralną część stanowią liczne zdjęcia.

Niezależnie jednak od wydania, książka pióra Enrique Ortego to rzetelnie napisana biografia i prawdziwa kopalnia wiedzy, jednym słowem – pozycja obowiązkowa nie tylko dla każdego fana Realu, ale dla każdego miłośnika piłki nożnej.

Kamila Duda

Cytaty za: „Iker Casillas: Skromność mistrza”, Enrique Ortego, Wydawnictwo Sine Qua Non, Kraków 2012.