Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
Wiosna to dla wielu z nas ulubiona pora roku. Czas, gdy topnieją śniegi, a przyroda budzi się do życia. Leśne stworzenia muszą się jednak wtedy zmierzyć z szeregiem niebezpieczeństw. &bdquo...

Co dwa puchacze to nie jeden

Autor recenzji:
Tytuł książki: Pogoda dla puchaczy. Wiosna
Autorzy książki: Marcin Kozioł, Bartek Jędrzejak
7,2 (5 ocen i 1 opinia)

Wiosna to dla wielu z nas ulubiona pora roku. Czas, gdy topnieją śniegi, a przyroda budzi się do życia. Leśne stworzenia muszą się jednak wtedy zmierzyć z szeregiem niebezpieczeństw. „Pogoda dla puchaczy. Wiosna” rozpoczyna się bowiem w momencie, gdy występująca z progów rzeka porywa puchacza Bubla. Jego śladem podąża Bubuś, pragnąc ocalić przerażonego, niesionego przez rwący nurt brata. Dla dwóch puchaczy ów epizod okaże się początkiem pasjonującej przygody, a na swojej drodze spotkają borsuka Józka, lisa, mądrą niedźwiedzicę i wiele innych zwierząt.

Dla Marcina Kozioła i Bartka Jędrzejaka perypetie rodzeństwa puchaczy okażą się jedynie pretekstem do odkrywania przed najmłodszymi sekretów przyrody. Z ich niewielkiej książki dowiemy się m.in. dlaczego wiosną tak często padają deszcze i zdarzają się podtopienia, a także jak powstaje tęcza, czym jest efekt cieplarniany bądź jakie gwiazdy widzimy na nocnym niebie. Głównym zagadnieniem trzeciej części „Pogody dla puchaczy” jest jednak problem wyrzucanych przez ludzi do lasu śmieci, które zagrażają leśnym zwierzętom (spotkany przez przyjaciół lis został uwięziony w plastikowej butelce). Dzięki podobnemu przedstawieniu tematu wzrasta w młodych odbiorcach świadomość ekologiczna, a dzieci zaczynają rozumieć, dlaczego tak ważne jest segregowanie śmieci.

Książka wzbogacona została również zadaniami dla najmłodszych, którzy muszą domalować dane zwierzę, wskazać brakujące kierunki świata czy zanotować liczbę zebranych nakrętek. Na co bardziej dociekliwych czytelników czekają również na stronie internetowej Pogody dla Puchaczy dodatkowe filmiki, w których Bartosz Jędrzejak pokazuje, jak przeprowadzać w domowym zaciszu proste, ale ciekawe eksperymenty.

Kolejna część historii o sympatycznych bohaterach w bardzo interesujący i przystępny sposób wprowadza najmłodszych w tajniki leśnej przyrody. Z pewnością nada się ona zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak i wczesnoszkolnym, bawiąc i ucząc jednocześnie. Tym bardziej że opowieść o puchaczach pokazuje zwierzęta mieszkające w lesie jako istoty nieraz mądrzejsze od człowieka. Czasami lepiej uczyć się szacunku do przyrody od naszych przyjaciół mniejszych.

Ewa Szymczak

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek

Opinie czytelników

O książce:
Król z żelaza

Z serią Maurice'a Druona po raz pierwszy zetknąłem się ponad dwadzieścia lat temu, kiedy znalazłem stare wydanie w biblioteczce Babci. Z radością wróc...