Lubimyczytać.pl Sp. z o.o

Tajemnice mają się dobrze

Autor recenzji:
Tytuł książki: Vice versa
Autor książki: Milena Wójtowicz
7,22 (60 ocen i 20 opinii)

Szanowni państwo, prosimy usiąść wygodnie i zapiąć pasy. Za chwilę wyruszamy do Brzegu, gdzie będziemy tropić skażenia środowiska, odkrywać rodzinne tajemnice i ratować zagrożone wyginięciem mitologiczne gatunki. Zalecamy zaopatrzyć się w kubek herbaty i zapas słodyczy (opcjonalnie lawendowe świeczki). Życzymy państwu przyjemnej podróży.

Po tym, jak zażegnali niebezpieczeństwo zagrażające brzeskim nienormatywnym, Sabina i Piotr zatrudnili stażystkę. Żaneta Wawrzyniak, której najbliżej do miana głównej bohaterki „Vice versa”, pod czujnym okiem szefowej i samozwańczego anioła stróża w starym passacie rozwija swoje nienormatywne i te całkiem przyziemne zdolności. Mianowicie uczęszcza na studia zaoczne i pomaga ratować zmarznięte mrówki oraz cierpiące na samotność złote Cusie. Równolegle Piotr musi zmierzyć się z nowo odkrytymi faktami z życia swojej matki oraz przepracować własne dziedzictwo po mieczu. I tylko u Sabiny nic się nie zmienia – nadal uparcie tropi wszelkie zagrożenia dla bezpieczeństwa nienormatywnych i zajada mordercze zapędy kilogramami słodyczy.

W kontynuacji „Post Scriptum” autorka postawiła na rozwój świata przedstawionego. Mamy zatem okazję poznać wrocławską watahę, która w weekendy oddaje się wilczym rozrywkom na łonie natury, lokalną szamankę prowadzącą niezwykle popularny ośrodek relaksacyjno-wypoczynkowy i rodzinę łowców istot nadprzyrodzonych. Jest ciekawie, nowocześnie i bardzo zabawnie. Ironiczny styl narracji, szczodrze doprawiony zdrowym dystansem do postaci, niezmiennie śmieszy, nierzadko wywołując napady niekontrolowanego chichotu. Największym plusem prozy Wójtowicz jest jej podejście do bohaterów – każdemu po równo rozdziela wady i zalety. Nie da się odczuć, by któraś z postaci cieszyła się większą lub mniejszą sympatią autorki.

O ile opisy brzeskiej codzienności wypadają znakomicie, o tyle wątek kryminalny jest co najmniej niedopracowany. Już na dziesiątej stronie zostaje zasygnalizowany drugi plan historii – bardziej mroczny, z nutą niebezpieczeństwa i niecnych zamiarów. Ten klimat depczącego bohaterom po piętach zagrożenia z każdą stroną gęstnieje i rozrasta się, by ostatecznie rozwiązać się… nijak. Nie dochodzi do żadnej konfrontacji i tak naprawdę nie wiadomo, o co w gruncie rzeczy chodziło. Rozwiązanie, które (jak mi się wydaje) ma miejsce pod koniec powieści, jest zwyczajnie nieadekwatne do wcześniejszych sugestii, a co za tym idzie, zupełnie niesatysfakcjonujące. Czyżby autorka planowała rozwinąć ten wątek w kontynuacji?

„Vice versa” to lekka i bardzo przyjemna lektura w sam raz na dłuższą wakacyjną podróż. Ma wszystko, co powinna zawierać dobra książka pakowana na dno wypchanej walizki – humor, wartką akcję i plastyczną, przystępną polszczyznę. A więc bierzcie i czytajcie!

Ewa Jemioł

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek

Opinie czytelników

O książce:
Promyczek

Wow, nie myślałam, że ta książka zrobi na mnie takie wrażenie. Nie myślałam, że będzie książką tak dobitnie uczącą pokory. Po jej lekturze czuję się z...