Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
Czarownica. Tak mówią o Wasi wszyscy mieszkańcy rodzinnej wsi. Sama nie jest już pewna, czy nie mają racji: widzi domowe duchy, potrafi się porozumieć z końmi, a kiedy ma kłopoty, zawsze mo...

Zimowa kraina zjaw

Autor recenzji:
Tytuł książki: Dziewczyna z wieży
Autor książki: Katherine Arden
8,03 (245 ocen i 82 opinie)

Czarownica. Tak mówią o Wasi wszyscy mieszkańcy rodzinnej wsi. Sama nie jest już pewna, czy nie mają racji: widzi domowe duchy, potrafi się porozumieć z końmi, a kiedy ma kłopoty, zawsze może liczyć na pomoc demona mrozu. Ale średniowieczna Ruś jest miejscem, gdzie kobieta może spłonąć na stosie, jeśli padnie na nią chociaż cień podejrzenia o czary. Dlatego Wasia wybiera wolność samotnej wędrówki, która mimo niebezpieczeństw i trudów daje jej radość – dopóki nie natrafi na spalone wsie i matki opłakujące porwane dzieci…

„Dziewczyna z wieży” to kontynuacja znakomitego „Niedźwiedzia i słowika” Katherine Arden. Powracamy do zwyczajów i wierzeń średniowiecznej Rusi, gdzie dawne duchy coraz bardziej bledną wraz z biciem cerkiewnych dzwonów. Główna różnica między pierwszym a drugim tomem trylogii jest taka, że tym razem większość akcji toczy się nie w małej wiosce, ale w samym sercu Moskwy, stojącej na skraju wojny z Turkami. Tu Wasia spotyka się z niewidzianym od lat rodzeństwem: zakonnikiem Saszą i księżną sierpuchowską Olgą. Jednak bliskość rodziny nie może zapewnić jej ochrony przed mocami, które na nią czyhają.

W powieściach Katherine Arden najbardziej pociągają mnie dawne wierzenia i zwyczaje, które ożywają na stronach jej książek. To świeża i pociągająca gałąź fantastyki, która nie wymyśla nowych rzeczywistości od podstaw, ale powraca do zapomnianych motywów, przywracając im dawną świetność. Średniowieczna Ruś nadal jest światem pełnym duchów, demonów i zjaw, które potrzebują ludzkiej pamięci, aby przetrwać. Innym ważnym elementem powieści jest walka Wasi o swoje miejsce w świecie, w którym przed kobietą stoją tylko trzy możliwości: wyjść za mąż, wstąpić do klasztoru albo umrzeć. Dziewczyna staje przed trudnymi wyborami, bo walka o własną wolność może sprowadzić tragedię na jej rodzinę, która nie potrafi się pogodzić z jej stylem życia.

„Dziewczyna z wieży” sprawia wrażenie dawnej bajki, ale równocześnie jest przepełniona niespodziewanym dramatyzmem. Akcja rozwija się o wiele bardziej dynamicznie niż w pierwszej części, a kiedy już raz nabierze tempa, nie zwalnia aż do końca. Typowe księżniczki mogą snuć się po swoich wieżach, ale Wasia podróżuje, walczy, pędzi na Słowiku, ucztuje i rozmawia z duchami. Może niekiedy pakuje w kłopoty siebie i innych, ale nigdy nie pozostaje bierna, nie poddaje się rozpaczy i nie pozwala podciąć sobie skrzydeł, przez co zasługuje na poczesne miejsce wśród współczesnych bohaterek literackich.

Agnieszka KrukTrwa wyszukiwanie najtańszych ofert.

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Powiązane treści
Patronaty tygodnia

Jest taki dzień w miesiącu, gdy wszystkie wydawnictwa zawiązują spisek przeciwko naszym portfelom. Torpedują nas taką liczbą nowości, że chcąc nie chcąc, musimy kupić choć jeden tytuł. W marcu zdecydowanie takim dniem była zeszła środa. Dziś prezentujemy wszystkie nowości z zeszłego tygodnia i tego, który właśnie się rozpoczyna. Szukajcie naszego pomarańczowego logo!


więcej
więcej powiązanych treści

Opinie czytelników


O książce:
Mobutu

Bardzo dobra biografia bystrego chłopaka, którego afrykański wiatr dekolonizacji wyniósł na "tron" Konga i przemienił w operetkowego dykta...

zgłoś błąd zgłoś błąd