Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
Jest to również książka o Kościele. O Kościele powszechnym, jego radościach i problemach.
W obecnym czasie z pewnością jednym z najbardziej uważnie czytanych fragmentów będzie ten p...

Wspomnienia o Janie Pawle II

Autor recenzji:
Tytuł książki: Lekcje nadziei
Autor książki: George Weigel
6 (1 ocen i 0 opinii)

Jest bardzo prawdopodobne, że Kościół i świat czekają ciężkie lata środkowych dekad dwudziestego pierwszego wieku. Dostrzeżenie tego jest konieczne w świetle chrześcijańskiego realizmu. Jednak poddanie się tym trudnościom, przyjęcie ich jako czegoś nieuchronnego i nieprzejednanego byłoby zdradą chrześcijańskiej nadziei. Jeśli ktoś zdaje sobie z tego sprawę, a mimo to stara się żyć odpowiedzialnie, w duchu tych prawd, wówczas naprawdę nauczył się czegoś niezwykle ważnego od Karola Wojtyły, świętego papieża Jana Pawła II.

Słowa te dziś – po coraz to nowych problemach Kościoła na całym świecie – brzmią niczym proroctwo. Mimo wszystko katolicyzm jest religią nadziei. Nadziei, o której uczył papież Jan Paweł II.

Właśnie o tym traktuje książka pod tytułem „Lekcje nadziei”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Znak. Jej autorem jest znany amerykański pisarz George Weigel. To właśnie on napisał bardzo dobrze przyjętą biografię polskiego papieża „Świadek nadziei”, a także „Kres i początek”. Z Janem Pawłem II łączyła go niezwykła więź, wręcz przyjaźń.

Właśnie to jest głównym tematem „Lekcji nadziei”. Weigel opisuje swoje spotkania z papieżem. Zdradza, od czego zaczęła się ich przyjaźń i co stało u początku pomysłu napisania biografii następcy św. Piotra.

Jan Paweł II z kart książki jest przede wszystkim człowiekiem, który zawsze zauważał drugiego człowieka. Autor miał ten przywilej, że jadł z nim posiłki, dyskutował, dzielił się swoimi przemyśleniami. Wszystko to jest treścią jego najnowszej książki.

Ale jest to również książka o Kościele. O Kościele powszechnym, jego radościach i problemach.
W obecnym czasie z pewnością jednym z najbardziej uważnie czytanych fragmentów będzie ten poświęcony skandalowi pedofilii. Autor pomaga nam zrozumieć – na przykładzie USA – jak często problem ten bywa niedostatecznie zrozumiany w Kurii Rzymskiej.

W ogóle osławionej Kurii Weigel poświęca sporo miejsca. Pisze o mechanizmach w niej funkcjonujących, o ludziach w niej pracujących. Stara się zrozumieć metody jej funkcjonowania, wytyka błędy i opieszałość w działaniu.

„Lekcje nadziei” to książka bez wątpienia osobista. Autor opowiada o swojej bliskiej relacji z Janem Pawłem II. Niemniej jednak obiektywnie patrzy na Kościół i jego problemy. Książka nie jest w żadnym wypadku biografią Jana Pawła II ani analizą sytuacji Kościoła. Jest czymś w rodzaju nostalgicznej podróży i wspomnień ze spotkań z niezwykłym papieżem.

Wojciech SobańskiTrwa wyszukiwanie najtańszych ofert.

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Opinie czytelników


O książce:
Soboty są dla nas

Książka spodoba się zarówno rodzicom jak i ich pociechom. Jest świetną propozycją do samodzielnego przeczytania przez dziecko. Dedykowana od siódmego...

zgłoś błąd zgłoś błąd