Miasto bliźniaczych morderstw

corbeau corbeau
02.04.2019
Okładka książki Cisza białego miasta Eva García Sáenz de Urturi Patronat Logo

Vitoria to pełne uroku hiszpańskie miasto, którym dwadzieścia lat wcześniej wstrząsnęła seria podwójnych morderstw. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą, gdy Tasio Ortiz de Zárate trafił do więzienia, a morderstwa ustały. Jednak koszmar powraca, gdy policja znajduje w Starej Katedrze dwa nagie ciała ułożone dokładnie w taki sam sposób, jak zwłoki sprzed lat. Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek spirali zbrodni, które zabarwią lokalne uroczystości ku czci Białej Panienki nutą paranoi i lęku o najbliższych. Śmierć może czyhać za każdym rogiem, zapowiadana przez ciche bzyczenie pszczół…

Unai López de Ayala jest ekspertem profilowania kryminalnego. Sprawa podwójnych morderstw fascynuje go od lat i szybko staje się jego osobistym wyzwaniem. To na niego zwracają się oczy rodziny i przyjaciół, żyjących w ciągłym strachu o najbliższych. Unai musi rozprawić się nie tylko z zabójcą, ale też z własną przeszłością. Czy zdoła ochronić mieszkańców miasta? I czy uda mu się ochronić samego siebie?

„Cisza białego miasta” to pierwsza przełożona na polski powieść Evy Garcíi Sáenz de Urturi, otwierająca „Trylogię Białego Miasta”. Książka ma w sobie wszystkie cechy charakteryzujące najlepsze kryminały: nieuchwytny morderca, bohaterowie z bagażem z przeszłości, tajemnice sprzed lat i cały zastęp prawdopodobnych podejrzanych. Nie chodzi jedynie o rozwiązanie zagadki morderstwa, ale też o to, żeby powstrzymać kolejne, a wszystko to w gęstniejącej z dnia na dzień atmosferze i coraz silniejszej presji społeczeństwa. Aby przybliżyć nas do rozwiązania zagadki, autorka opisuje też wydarzenia z lat siedemdziesiątych, oddając klimat minionej epoki. Porusza wiele wątków, splatając je zręcznie w złożonej historii, prowadzącej do spektakularnego rozwiązania.

Te cechy upodabniają „Ciszę białego miasta” do najlepszych kryminałów, a co ją wyróżnia na ich tle? Cichy bohater drugoplanowy – Vitoria. Miasto i jego okolice nadają powieści oryginalnego charakteru, przenosząc czytelników do samego serca Kraju Basków. Poznajemy historyczne miejsca, zabytki, opuszczone wioski, a także typowe potrawy, dawne zwyczaje i lokalne święta. Te szczegóły tworzą niespotykany klimat, sprawiając, że książkę czyta się z ogromną przyjemnością.

„Cisza białego miasta” w pełni zasłużyła na wysokie oceny i rosnące zainteresowanie czytelników. Zapewnia lekturę pełną napięcia i emocji, pozwalającą na odkrywanie najmroczniejszych tajemnic i zbrodni w pełnej uroku scenerii Kraju Basków. Pozostaje tylko czekać z niecierpliwością na nowe zagadki w kolejnych odsłonach serii.

Agnieszka Kruk