rozwiń zwiń

Mroczne Bukowce

Wojtek Wojtek
22.02.2019
Okładka książki Roztopy Jędrzej Pasierski

„Beskidzkie kruki musiały ze zdziwieniem obserwować to nagłe zbiorowisko ludzi na zboczu Warnicy. Niecałe pół kilometra od drogi do Bukowców i kilkadziesiąt metrów od szlaku turystycznego, który wiódł ścieżką w pobliżu starego cmentarza łemkowskiego. Tam właśnie znaleziono ciało”.

Bardzo często, myśląc o małych miejscowościach, mamy przed oczami sielankowy obraz. Osada z dala od wielkomiejskiego zgiełku i hałasu. Z dala od wszechobecnego pośpiechu i pędu życia. Miejsce, gdzie panują cisza i spokój, zakłócane jedynie przez śpiew ptaków. Miejsce, gdzie można obcować z przyrodą i oddychać świeżym powietrzem.

Co więc sprawia, że pisarze coraz częściej osadzają akcję swoich powieści w takich właśnie miejscach? Miejscach, gdzie pozornie nic się nie dzieje, ale do czasu – chciałoby się rzec. Wystarczy mały kamyk, który uruchamia lawinę zdarzeń. Na jaw wychodzą długo i starannie skrywane sekrety oraz sąsiedzkie waśnie.

Takie właśnie są Bukowce z nowej powieści Jędrzeja Pasierskiego „Roztopy”. Pozycja ta ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne. Jest to drugi tom serii z komisarz Niną Warwiłow. Pierwsza książka jej poświęcona zdobyła duże uznanie czytelników, a sam autor został okrzyknięty zdolnym autorem kryminałów.

Miejscowość położona w Beskidzie Niskim wydaje się urokliwym i malowniczym miejscem. Zmęczona Warszawą Joanna Pascho postanawia kupić tutaj dom i się przeprowadzić. Młoda lekarka nie chce już pracować dla wielkiej korporacji medycznej. Otwiera prywatny gabinet i powoli zdobywa zaufanie miejscowych. Dużo więcej kłopotów nastręcza jej kupiona posiadłość. Stary dom nie nadaje się nawet do generalnego remontu. Sprawa ta spędza jej sen z powiek. Jednocześnie powoli poznaje lokalny koloryt i swoich sąsiadów. Okazują się co najmniej... osobliwi.

Wkrótce jednak Joanna znika. Zostają po niej tylko narty. Ruszają szeroko zakrojone poszukiwania, które przynoszą nieoczekiwany skutek. Odnalezione zostaje ciało mężczyzny. Czy to morderstwo ma związek ze zniknięciem lekarki? Co skrywają mieszkańcy wioski? Jak współczesne wydarzenia łączą się z trudną przeszłością nadkomisarza Karpiuka?

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy do Bukowców przyjeżdża komisarz Nina Warwiłow, prywatnie przyjaciółka zaginionej. Chociaż przebywa na urlopie, mocno angażuje się w poszukiwania. Wielu miejscowym jest to jednak nie na rękę.

Czy Joanna Pascho się odnajdzie? Czy kobieta jest faktycznie tym, za kogo się podaje? W miarę rozwoju śledztwa pojawiają się nowe okoliczności. Na jaw wychodzą sprawy z przeszłości, które miały być pogrzebane na zawsze.

Powiem wprost, że „Roztopy” to świetna powieść. Jeśli szukacie dobrego kryminału, który pochłonie was bez reszty, to jest to idealna pozycja. Bardzo przypadł mi do gustu styl i język autora. Jędrzej Pasierski buduje nieoczywistą fabułę, od której nie sposób się oderwać. Kryminalna zagadka przetykana jest skomplikowaną i trudną historią Łemków. Historią, która w Bukowcu ciągle wywiera silny wpływ na teraźniejszość.

Świetny styl autora, intrygująca zagadka kryminalna, doskonałe kreacje bohaterów i zaskakujące (przynajmniej dla mnie) zakończenie sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem. Naprawdę polecam i czekam już na kolejny tom przygód z komisarz Niną, tym bardziej że jej życie prywatne nieco się komplikuje.

Wojciech Sobański