Kosmiczna przyszłość ludzkości

Jubiliana Jubiliana
06.02.2019

W książkach, filmach i komiksach przedstawiono już nieprzebraną liczbę wizji dalekiej przyszłości. Niejednokrotnie próbowano w nich odpowiadać na pytania, takie jak: co czeka ludzkość, jak będzie wyglądała eksploracja kosmosu, czym okaże się dla nas sztuczna inteligencja. Filmy i seriale pokroju „Gwiezdnych Wojen” czy „Star Treka” wytworzyły kultowe wyobrażenia statków kosmicznych. Twórczość Asimova wywarła ogromny wpływ na postrzeganie robotów i ich istotę. Jak jednak te wszystkie zadomowione w naszej wyobraźni obrazy mają się do rzeczywistości i najnowszych odkryć nauki? Jak faktycznie będzie wyglądała nasza przyszłość? Na to pytanie wyczerpująco stara się odpowiedzieć Michio Kaku w swojej najnowszej książce „Przyszłość ludzkości. Podbój Marsa, podróże międzygwiezdne, nieśmiertelność i nasze miejsce poza Ziemią”.

Autor ten, będący profesorem fizyki teoretycznej i autorem wielu książek popularnonaukowych, z których kilka zyskało status bestsellera, w swoich pracach w jasny i zrozumiały sposób prezentuje czytelnikom różne zagadnienia astrofizyczne. Używany przez niego język nawet laikowi pozwala pojąć koncepty, takie jak teoria strun czy wszechświaty równoległe.

W swojej najnowszej książce Michio Kaku zabiera nas w podróż przez niezwykłe możliwości, jakie w kolejnych wiekach przynieść może prężny rozwój technologiczny ludzkości. Wychodząc od zagrożeń, jakie mogą spotkać Ziemię z powodu katastrof naturalnych czy kosmicznych, Michio Kaku roztacza przed czytelnikiem wizję możliwych do stworzenia i rozwinięcia kolonii międzygwiezdnych. W omawianej książce znajdziemy dokładny opis potencjalnych kolonii na Księżycu i Marsie oraz rodzaje statków, jakie w przyszłości pozwolą nam na podróż do odległych gwiazd. Autor odkrywa przed nami tajemnicę kosmosu, opisując planety i gwiazdy, jakie ludzkość napotka na swojej drodze podczas kosmicznej eksploracji. „Przyszłość ludzkości. Podbój Marsa…” podejmuje także problematykę robotów i zagadnień związanych z ich umysłem, świadomością i zdolnością odczuwania ludzkich emocji. Autor, prowadząc nas przez kolejne etapy ewolucji, jakie stoją przed ludzkością, rozważa także możliwość przyszłych podróży międzywymiarowych, które będą stanowić ukoronowanie wypraw człowieka w nieznane. A wszystko to robi przystępnie i interesująco. Bez trudu angażuje czytelnika w snutą opowieść, rozbudzając wyobraźnię i dając nadzieję na to, że przynajmniej niektórych z tych przełomowych wydarzeń będzie dane nam dożyć.

Książkę Michio Kaku można z czystym sumieniem polecić każdemu zainteresowanemu zagadnieniami astrofizyki i technologicznej przyszłości. Rysuje ona przed czytelnikiem niesamowitą wizję przyszłości – tej bliskiej i tej zupełnie odległej, w której kosmos zmienia się w wielki dom całej ludzkości, a podróżowanie świadomości pozwala nam dotrzeć nawet w najodleglejsze zakamarki pełnego tajemnic wszechświata.

Magdalena Lewandowska