Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
Musso postawił na powieść, której lektura będzie porównywalna z oglądaniem filmu sensacyjnego. Jest to próba całkiem udana. Para głównych bohaterów odkrywa kolejne elementy zagadkowej hi...

Schematycznie, ale udanie

Autor recenzji:
Tytuł książki: Apartament w Paryżu
Autor książki: Guillaume Musso
7,2 (781 ocen i 194 opinie)

W drodze do sukcesu Guillaume Musso, jednego z najpopularniejszych francuskich pisarzy, bez trudu możemy wyszczególnić kilka powtarzających się elementów. Jego powieści zazwyczaj sprawnie łączą wątki sensacyjne i romantyczne, mają miejsce w Paryżu i Stanach Zjednoczonych, ich bohaterowie są postaciami po przejściach, których sekrety w życiorysach odkrywamy z kolejnymi stronami, a nierzadko historie doprawione są elementami fantastycznymi i zaskakującym zakończeniem. Kilka z tych cech tworzy szkielet każdej książki pisarza, który jednak ma na tyle duży talent do wymyślania i opowiadania historii, że ta schematyczność nie przeszkadza w czerpaniu przyjemności z kolejnych dzieł. Nie inaczej jest z „Apartamentem w Paryżu”.

Więc po kolei. Połączenie sensacji z romansem? Jest, choć z przewagą tego pierwszego. Główni bohaterowie, Madeline i Gaspard, na skutek pomyłki wynajmują ten sam dom w Paryżu, który natychmiast ich oczarowuje. Odkrywają, że należał on do zmarłego wybitnego malarza, Seana Lorenza. Od inspirowanego ukochaną Penelopą grafitti na nowojorskich pociągach, przez uznanie za genialnego malarza, po tragedię w życiu osobistym i przedwczesną śmierć – życie i twórczość Lorenza zaczyna ich interesować, co potęgują wskazówki sugerujące istnienie trzech ukrytych obrazów, stworzonych tuż przed śmiercią. Ta zagadka staje się dla obojga początkiem śledztwa, które zaprowadzi ich o wiele dalej… w tym oczywiście do Stanów Zjednoczonych.

Bohaterowie po przejściach? Oczywiście. Gaspard jest cenionym dramaturgiem, odznaczającym się sceptycznym podejściem do społeczeństwa i ludzkości, żyjącym w odosobnieniu i pogrążonym w swoim cynizmie, nieradzącym sobie z poczuciem winy. Madeline tymczasem, po porzuceniu pracy w policji i nieudanych próbach założenia rodziny, desperacko poszukuje nowego sensu swojego życia. Zagadka Lorenza okazuje się więc dla nich także walką o swój własny los. Z tej dwójki to Gaspard wydaje mi się ciekawszą postacią, której zapał i determinacja pozwalają odkryć kolejne nieznane szczegóły historii Lorenza. Jego wrażliwość i zawód pozwala także Musso w swoim stylu nawiązywać do znanych artystów i przedstawiać przemyślenia na temat sztuki oraz jej tworzenia.

Elementy fantastyczne? Nie tym razem! Jak już wspomniałem „Apartament w Paryżu” jest w dużej mierze nastawiony na akcję i odkrywanie kolejnych zagadek i nie ma w nim magii. Musso widocznie postawił na powieść, której lektura będzie porównywalna z oglądaniem filmu sensacyjnego. Jest to próba całkiem udana. Para głównych bohaterów odkrywa kolejne elementy zagadkowej historii, walcząc z własnymi słabościami i wątpliwościami oraz ucząc się współpracy ze sobą. Fabuła zmierza w znanym kierunku, to zwroty akcji potrafią zaskoczyć, choć moim zdaniem bohaterom za często pomaga przypadek lub zbieg okoliczności. Nie zmienia to jednak faktu, że historia wciąga z każdą kolejną przeczytaną stroną i zapewne wielu czytelników przeczyta ją w jeden dzień, chcąc poznać zakończenie tej historii.

„Apartament w Paryżu”, choć jest lekturą schematyczną i mało odkrywczą, to z pewnością przyjemną i angażującą. Osobiście wolę te dzieła Musso, w których wzbogaca historię dobrze wprowadzonymi elementami fantastycznymi, ale fani francuskiego autora powinni być z tej powieści zadowoleni. Dlatego  mogę polecić ją osobom, które szukają lekkiej, wciągającej książki z naciskiem na akcję. Osobiście jednak liczę, że kolejna pozycja w dorobku Musso wniesie coś bardziej odkrywczego i zaskakującego.

Jarosław OlejnikTrwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Powiązane treści
Patronaty tygodnia

Jeśli przez ostatnie kilka dni sprawdzaliście pogodę, to na pewno wiecie, że upały nie zamierzają nam odpuścić. A skoro przed nami kolejne dni wypełnione roztopionymi lodami, zaglądaniem do lodówki, aby się ochłodzić, a nie po jedzenie, i walki w sklepie o kostki lodu, to proponujemy Wam książki, które mogą pomóc przetrwać kolejne siedem dni piekielnego gorąca. Pamiętajcie, książki nie rozpuszczają się, nawet gdy temperatura przekracza 30 stopni.


więcej
Czytamy w weekend

Lato w pełni, a zewsząd nadciągają informację o kolejnych zakazach kąpieli. Co więc zrobić, gdy kolejne szklanki chłodnej lemoniady przestaną wystarczać, a lody zamienią się w słodką papkę? Proponujemy zanurzyć się w kolejnych lekturach (może te o zimowych klimatach posłużą równie dobrze, jak klimatyzacja) i tak przeczekać ten słoneczno-burzowy weekend. A jeśli jeszcze nie zdecydowaliście co czytać, to pokazujemy Wam nasze weekendowe plany!


więcej
więcej powiązanych treści

Opinie czytelników


O książce:
Koniec i początek

Kolejna, po "Dziewczynie z kabaretu", porcja wojennych przygód Irenki Góreckiej. Zima 1945, wojna się kończy, Warszawa podnosi z ruin. Ire...

zgłoś błąd zgłoś błąd