Lubimyczytać.pl Sp. z o.o

W świecie kwietnych tajemnic

Autor recenzji:
Tytuł książki: Ogród Zuzanny
7,34 (259 ocen i 104 opinie)

„Nie zasługujesz na tyle bazylii”. Zapamiętajcie to zdanie, może okazać się kluczowe, gdy będziecie zastanawiać się, co chce wam przekazać osoba, która stoi przed wami z roślinką w dłoni.

Zuzanna Cieplicz, projektantka ogrodów w firmie Kozak Gardens w Starej Leśnej niedaleko Warszawy, córka zgorzkniałej Krystyny, a wnuczka niezwykle ciepłej i trochę szalonej Cecylii, samotna matka 12-letniego Wojtka, wiktoriańską mowę kwiatów ma opanowaną do perfekcji. Pewnego razu otrzymuje zlecenie, które – jak się okazuje - odmieni jej życie. Klientem firmy Roberta Kozaka (jakże śmiesznie znaczące nazwisko!) jest bowiem jej ukochany z czasów studenckich, Adam Przygodzki, dziś milioner żonaty z zimną, acz elegancką Karoliną.

Historia romansowa rozwija się - nie bez perturbacji - w urokliwym willowym miasteczku, w którym obok pań Cieplicz mieszkają niby zwyczajni, a jednak pełni uroku i sympatycznych śmiesznostek ludzie. Wśród nich dwie przyjaciółki Zuzanny: niepotrafiąca ułożyć sobie życia, nieustannie zakochująca się w niewłaściwych mężczyznach Wiola oraz Kazia, energiczna żona lekko safandułowatego męża, matka m.in. niespokojnej nastolatki. A także mistrz cukiernictwa Stanisław Grzybek, piewca prawdziwego masła i prawdziwej śmietany, aptekarz Wiesław Koczocik, którego na cel wzięła sobie spragniona mężczyzny Irena, właścicielka baru w Pociągu do Pappardelle (aż szkoda, że w powieści nie ma przepisów na jej makarony!) oraz proboszcz August Fąfara, zapalony motocyklista, którego szczerze nienawidzi Jacek Wtorek, oryginalny, ale niezbyt szczęśliwy ekolog. W miasteczku pojawia się także przystojny Jurko, młody Ukrainiec, którego do pracy przy ogrodzie wynajmuje Kozak. Bardzo się zżyje z rodziną Ciepliczów i nie tylko.

Powieść o podtytule „Miłość zostaje na zawsze” to pełna ciepła, bardzo pozytywna, dobrze napisana historia o ludziach, których można spotkać wokół nas. Jej lektura daje dużo satysfakcji emocjonalnej. Jest tak pełna optymizmu i wiary w człowieka, okraszona humorem (choćby za sprawą Kulczyby Wilcze Oko, złowrogiej kurzej anomalii), że robi się miękko na duszy. A nawet jeśli nie wszystkie trudne sprawy zasygnalizowane w powieści znajdują bezpośrednie rozwiązanie, czytelnik pozostaje z wiarą, że jest to możliwe. I to jest największy atut wykreowanego świata.

Oczywiście, dla pełnej satysfakcji ważne jest, by mieć świadomość, że nie jest to lektura dla czytelników przyzwyczajonych do trudnych konstrukcyjnie i wymagających intelektualnie historii. Jej świat jest nieskomplikowany, co może być jednocześnie i wadą i zaletą, język prosty, fabuła dość przewidywalna, a charaktery, choć żywe, to niezbyt głębokie. Ale jednocześnie jest tak pełna uroku, że ta pozytywna naiwność w widzeniu świata sprawia, że jak się po nią sięgnie, czyta się aż po ostatnią stronę. A ta – stwarza apetyt na drugi tom!

Po „Ogród Zuzanny” trzeba sięgać jak po deser na osłodę trudnego dnia.

Polecam do przyjemnej lektury.

Justyna Radomińska

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Zapraszamy do ogrodu Zuzanny

Zapraszamy do lektury wywiadu z Justyną Bednarek i Jagną Kaczanowską, autorkami książki „Ogród Zuzanny”, która ukazała się 31 stycznia nakładem wydawnictwa W.A.B. pod patronatem lubimyczytać.pl.

Patronaty tygodnia

Od biografii Wojciecha Kurtyki, przez kolejną część przygód komendanta Servaza – bohatera „Nocy” Bernarda Miniera – i nową książkę Anety Jadowskiej, aż po „Kobietę w oknie” A.J. Finn. A to nie wszystko! Aż 14 tytułów polecamy w tym tygodniu Waszej uwadze. Wszystkie zostały wydane pod naszym patronatem.

Opinie czytelników

O książce:
Droga w ciemnościach

W dalekiej Hiszpanii pewien mężczyzna komponuje melodię, która budzi ze snu Tengela Złego. Teraz Tengel poprzysięga zemstę Ludziom Lodu. Wkrótce wybuc...