Lubimyczytać.pl Sp. z o.o

Od romansu do dystopii

Autor recenzji:
Tytuł książki: Płonący świat
Autor książki: Isaac Marion
6,66 (38 ocen i 20 opinii)

„Wiecznie żywy” Isaaca Marion nie był może wielkim odkryciem, ale w bardzo sympatyczny sposób połączył elementy romansu paranormalnego rodem ze „Zmierzchu” i horrorów z zombie w roli głównej. Tak najkrócej, zarówno wersja kinowa i literacka były zabawne, urocze, a przy tym nie mogę im odmówić tej ironicznej nuty parodii. Zresztą, jak tu nie polubić książki, w której przez głównego bohatera, R, autor ocenia swoją historię jako tandetną, ale uroczą? Jakież więc było moje zaskoczenie, gdy zaczęłam czytać drugą część.

Już tytuł brzmi jakoś w zupełnie innym stylu. „Płonący świat” bardziej kojarzy się z thrillerem albo jakimś dramatem niż z „zombiową” Apokalipsą. Ostatecznie okazało się, że Marionowi udało się w swoim sequelu zawrzeć to wszystko razem. I nawet dobrze mu to wyszło. Całość z klimatu dość „zmierzchowego” nagle znalazła się bliżej „Igrzysk śmierci”. Te elementy, które sprawiały, że pierwszy tom czytało się tak przyjemnie - a więc ciekawie i realnie zbudowani bohaterowie, ironiczne odniesienia do popkultury i wartki styl pisania – w „Płonącym świecie” ewoluowały w kierunku, który dowiódł, że chyba Marion miał pomysł na co najmniej trylogię i wszystkie urocze drobiazgi z romansu zombie i zwyczajnej nastolatki (typu czerwony krawat R!) nabrały sensownego znaczenia. Poważnie zaczęłam się zastanawiać czy czasem „Wiecznie żywy” nie był czymś w rodzaju chwytu na nastolatki, żeby następnie wciągnąć w ich bardzo ciekawą, ale wcale poważną historię o akceptowaniu swojej przeszłości, walce z tyranią oraz to, co jest ważne dla każdego człowieka. Naprawdę, hasła takie jak miłość, rodzina, poświęcenie, zakopywanie w umyśle trudnych wspomnień choć brzmią dość podniośle, w książce Isaaca Mariona zostały po prostu wiarygodnie przedstawione, nawet mimo że opakowane w nietuzinkowy kostium zombie.

Losy głównego bohatera R najlepiej pokazują, o jaki przekaz chodziło autorowi. Polubiłam R już w „Wiecznie żywym”. Zresztą jak nie lubić zombie, który jest geekiem i melomanem? Taki umarły fan jazzu, zwłaszcza Franka Sinatry i starych filmów. Małomówny, ale uroczy. Dość nietypowa postać w świecie paranormalnych romansów, gdzie male lead musi być piękny, bogaty, tajemniczy i totalnie macho. R zdecydowanie jest freakiem. I w drugiej części czuć to jeszcze bardziej. Jednocześnie właśnie to sprawia, że łatwiej się z nim utożsamić. Nie jest idealnym mięśniakiem czy pięknisiem. Bardziej przypomina chłopaka, który dopiero obudził się do życia, zakochał się w dziewczynie, pomógł zmienić świat, ale nadal kompletnie sobie nie radzi. Metaforyczne schodzenie do piwnicy, żeby przypomnieć sobie kim był za nim stał się zombie, wcale nie brzmi tak zwariowanie, prawda? Pokochałam Isaaka Mariona właśnie za stworzenie takiego bohatera – pełnego dysonansów, ciepła, strachu i delikatności.

Zaskoczył mnie też cały pomysł na rozwinięcie fabuły. Autorowi udało się ciekawie i nawet dość inteligentnie połączyć wątki z pierwszej i drugiej części - zombie stały się częścią większego planu, a przeszłość R nabrała wielkiego znaczenia.

Isaak Marion zmieszał świat zombie i ludzi, walkę z tyranią i dobrze psychologicznie skonstruowanych bohaterów. O dziwo z tego połączenia popełnił literaturę, która pokazuje, że miłość to nie tylko zabawa, życie to ciężka harówka w drodze do akceptacji siebie, a przede wszystkim stałe wybory. Bo nawet umarlak może wybrać życie, a najbardziej żywy w sensie fizjologicznym, bierne umieranie.

Anna Cybulska

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Patronaty tygodnia

Rozpoczął się listopad, a jesień zadomowiła się na dobre. Wieczory pod kocykiem i z gorącą herbatą umili wam nasza cotygodniowa lista patronatów. Z nowymi powieściami wracają Remigiusz Mróz i Zygmunt Miłoszewski, więc emocji na pewno nie zabraknie! A jeśli szukacie czegoś na osłodzenie paskudnej pogody, to polecamy „Pudełko z marzeniami” duetu Witkiewicz-Rogoziński.

Opinie czytelników

O książce:
Zerwa

"Przeciętny obłok burzowy waży kilka miliardów ton, ale patrząc na niego z oddali, trudno było objąć to rozumem. Forst odnosił wrażenie, że podob...