Lubimyczytać.pl Sp. z o.o

Zrozumieć mowę zwierząt

Autor recenzji:
Autor książki: Sergio Olivotti
7,89 (9 ocen i 4 opinie)

Profesor Beczał prezentuje niesamowity wynalazek Bonawentury Karczocha: oto zwierzoobjaśniarka, mityczne urządzenie pozwalające ludziom zrozumieć mowę zwierząt, a zwierzętom mowę ludzi! Poznajcie pierwsze szalone wynalazki Karczocha i historię jego przełomowego odkrycia! Zobaczcie, jak wpłynęło ono na relacje między ludźmi i zwierzętami i poznajcie prognozy na temat przyszłości ludzko-zwierzęcego świata, gdzie karaluch może zostać burmistrzem, a dzieci uczą się w szkole geometrii pajęczyn.

„Zwierzoobjaśniarka. Wynalazek, który zmienił świat” to książka napisana i zilustrowana przez włoskiego ilustratora, grafika i architekta Sergia Olivotti. Tytuły kolejnych rozdziałów i pseudonaukowy język wskazują, że książka ma stanowić parodię naukowej rozprawy na temat wyimaginowanego urządzenia i jego wpływu na losy świata. Użycie takich słów, jak „chałupniczy”, „agnostyk”, „ekstrawertyczny” czy „oportunista” sprawia, że jest to pozycja skierowana raczej do starszych dzieci, chociaż i młodsze z pewnością docenią tryskający z niej humor oraz piękne ilustracje i schematy. Wersja graficzna podobała mi się właściwie bardziej niż sama treść: oryginalne, zabawne ilustracje w ciepłych, stonowanych kolorach przyciągają wzrok niemal na każdej stronie. Nie sposób nie docenić też popisów językowych autora (i tłumaczki!), widocznych w grach słownych, takich jak tytułowa „zwierzoobjaśniarka”, „papierosolka”, „Panda Minelli”, „Pablo Bykasso”, a nawet w wierszykach i archaizacjach.

Spodziewałam się po „Zwierzoobjaśniarce” czegoś innego, niż dostałam. Zakładałam, że humorystyczna forma będzie służyła przekazaniu głębszych przemyśleń na temat tego, co powiedziałyby nam zwierzęta, gdyby potrafiły się z nami porozumieć. Autor niestety nie idzie tak daleko, skupia się raczej na żartach słownych i obrazkowych oraz humorystycznych aluzjach do sławnych postaci. Nie można mu odmówić wyobraźni, inwencji twórczej, talentu plastycznego czy poczucia humoru, ale jego celem wyraźnie było jedynie bawić, a nie uczyć. Mimo wszystko „Zwierzoobjaśniarka” jest śliczna, dowcipna i oryginalna, i z pewnością zapewni czytelnikom przyjemną i zabawną lekturę, a to już dużo.

Agnieszka Kruk

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek

Opinie czytelników

O książce:
Tak krucho...

Z książkami, Tak blisko... i Tak krucho... jest tak, jak z yin i yang. Choć można poznać tylko jedną, to jednak obie tworzą doskonałą, dopełniającą si...