Lubimyczytać.pl Sp. z o.o

Od miłości dzieli nas tylko 36 pytań i odpowiedzi

Autor recenzji:
Autor książki: Vicki Grant
6,8 (60 ocen i 10 opinii)

„36 pytań, które zmieniły wszystko między nami” to książka autorstwa Becky Albertali, która zainspirowana została słynnym eksperymentem doktora Arona z 1997 roku, dotyczącym budowania bliskości i intymności. Polegał on na tym, że dwójka badanych nieznajomych zadawała sobie nawzajem 36 pytań, które powinny ich do siebie zbliżyć i sprawić, że się w sobie zakochają. Psycholog uważał bowiem, że rozwój relacji międzyludzkich opiera się na wzajemnym procesie odsłaniania się przed drugą osobą. Stąd też pytania stopniowo robiły się coraz bardziej intymne i trudne. Jak pokazały wyniki - eksperyment zdecydowanie się udał! Okazało się, że taki sposób zawarcia znajomości może przekształcić się w głębokie uczucie, niejednokrotnie owocując związkiem małżeńskim. To bardzo ciekawy temat do dyskusji i jak widać, również do tworzenia historii.

W tej powieści dwójką nieznajomych poddanych testowi Arona zostają Hildy i Paul. Ona - niezwykle roztrzepana, zakompleksiona i niezdarna, on - na maksa wyluzowany, sarkastyczny i tajemniczy. Na pierwszy rzut oka nie ma szans na zbudowanie między nimi jakiejkolwiek więzi. Każde z nich chce jednak doprowadzić eksperyment do końca - Hildy z powodu zainteresowania psychologią i dla własnej przyjemności i satysfakcji, a Paul dla pieniędzy, bo test jest płatny. Czy w ich przypadku skończy się to prawdziwym zakochaniem, czy test okaże się niewypałem a każde z nich wróci do swojego dawnego życia?

„36 pytań, które zmieniły wszystko między nami” to niezwykle urocza książka, która doskonale sprawdziłaby się w wersji filmowej jako komedia romantyczna dla nastolatków. Ma wszystko to, co powinno znaleźć się w takiej lekkiej obyczajówce dla młodzieży - nastoletnich bohaterów z problemami, motywy przyjaźni i miłości, ciekawy wątek przewodni, bardzo prosty i lekki styl pisania, humor, interesującą formę. Przez taką, a nie inną fabułę, w tej powieści znajdziemy głównie dialogi, poprzez które bohaterowie realizują pytania testowe. Czyta się zatem bardzo szybko i przyjemnie, a całość urozmaicają ilustracje, które co jakiś czas pojawiają się przy wypowiedziach Paula.

Bohaterowie są całkiem fajnie wykreowani. Hildy to dziewczyna o dość niskiej samoocenie, niezwykle roztrzepana i chaotyczna, miejscami bardzo irytująca, ale jednocześnie w tym wszystkim urocza i sympatyczna. Paul na pierwszy rzut oka znacząco się od niej różni - kreuje sam siebie na luzaka, który niczym się nie przejmuje, nie okazuje emocji i nie jest łatwo go otworzyć. Z czasem okazuje się, że ta dwójka jest do siebie dużo bardziej podobna, niż z początku mogło się to wydawać. Poznajemy ich w głównej mierze poprzez ich odpowiedzi na pytania z kwestionariusza, które z początku bardzo ostrożne i enigmatyczne, stają się z czasem coraz bardziej szczere i rozbudowane. Relacja pomiędzy tą dwójką jest burzliwa i czytelnik z ciekawością śledzi jej rozwój, zastanawiając się w jakim kierunku ostatecznie podąży.

Historia zawarta w „36 pytań, które zmieniły wszystko między nami” jest fajną, aczkolwiek bardzo cukierkową historią dla młodzieży. Nie brak w niej schematów i przewidywalności, ale mimo wszystko jest tak urocza i sympatyczna, że czyta się ją naprawdę przyjemnie. Bardzo spodobał mi się pomysł na trzon tej historii, czyli wykorzystanie eksperymentu Arona. Dodatkowo autorka interesująco obudowała go pobocznymi wątkami związanymi z młodzieńczą miłością, przyjaźnią i problemami rodzinnymi, z którymi młode osoby borykają się na co dzień. O takich rzeczach warto mówić, szczególnie w trakcie dorastania. Książka jest zatem świetną propozycją dla nastolatków, którzy mogą dobrze utożsamić się z bohaterami i odnaleźć w nich cząstkę siebie.

Angelika Paterak

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Patronaty tygodnia

Robi się coraz cieplej, więc nadszedł czas, aby gorącą herbatę zamienić na tę mrożoną, rozłożyć leżaczek i rozpocząć sezon czytania na świeżym powietrzu. Od wyboru do koloru. Balkony, tarasy, łąki, parki i inne tereny zielone, gdzie można zabrać kocyk i dobrą książkę. O ile żadnych polecajek na temat kocyków nie mamy, to oferujemy kolejne nowości książkowe, które mogą wam towarzyszyć w te ciepłe dni.

Opinie czytelników

O książce:
Chłopak, który wiedział o mnie wszystko

Riley wraca z wakacji, spotyka Claya na parkingu szkoły, w której właśnie rozpoczyna naukę i największym z kłamstw okładkowych jest stwierdzenie, że i...