Od miłości dzieli nas tylko 36 pytań i odpowiedzi

Angelika Angelika
12.07.2018
Okładka książki 36 pytań, które zmieniły wszystko między nami Vicki Grant Patronat Logo

„36 pytań, które zmieniły wszystko między nami” to książka autorstwa Becky Albertali, która zainspirowana została słynnym eksperymentem doktora Arona z 1997 roku, dotyczącym budowania bliskości i intymności. Polegał on na tym, że dwójka badanych nieznajomych zadawała sobie nawzajem 36 pytań, które powinny ich do siebie zbliżyć i sprawić, że się w sobie zakochają. Psycholog uważał bowiem, że rozwój relacji międzyludzkich opiera się na wzajemnym procesie odsłaniania się przed drugą osobą. Stąd też pytania stopniowo robiły się coraz bardziej intymne i trudne. Jak pokazały wyniki, eksperyment zdecydowanie się udał! Okazało się, że taki sposób zawarcia znajomości może przekształcić się w głębokie uczucie, niejednokrotnie owocując związkiem małżeńskim. To bardzo ciekawy temat do dyskusji i jak widać, również do tworzenia historii.

W tej powieści dwójką nieznajomych poddanych testowi Arona zostają Hildy i Paul. Ona – niezwykle roztrzepana, zakompleksiona i niezdarna, on – na maksa wyluzowany, sarkastyczny i tajemniczy. Na pierwszy rzut oka nie ma szans na zbudowanie między nimi jakiejkolwiek więzi. Każde z nich chce jednak doprowadzić eksperyment do końca: Hildy z powodu zainteresowania psychologią i dla własnej przyjemności i satysfakcji, a Paul dla pieniędzy, bo test jest płatny. Czy w ich przypadku skończy się to zakochaniem, czy test okaże się niewypałem, a każde z nich wróci do swojego dawnego życia?

„36 pytań, które zmieniły wszystko między nami” to urocza książka, która doskonale sprawdziłaby się w wersji filmowej jako komedia romantyczna dla nastolatków. Ma wszystko to, co powinno znaleźć się w takiej lekkiej obyczajówce dla młodzieży: nastoletnich bohaterów z problemami, motywy przyjaźni i miłości, ciekawy wątek przewodni, bardzo prosty i lekki styl pisania, humor, interesującą formę. Przez taką, a nie inną fabułę w tej powieści znajdziemy głównie dialogi, poprzez które bohaterowie realizują pytania testowe. Czyta się zatem bardzo szybko i przyjemnie, a całość urozmaicają ilustracje, które co jakiś czas pojawiają się przy wypowiedziach Paula.

Bohaterowie są całkiem fajnie wykreowani. Hildy to dziewczyna o dość niskiej samoocenie, niezwykle roztrzepana i chaotyczna, niekiedy dość irytująca, a jednocześnie urocza i sympatyczna. Paul na pierwszy rzut oka znacząco się od niej różni – kreuje siebie na luzaka, który niczym się nie przejmuje, nie okazuje emocji i niełatwo jest go otworzyć. Z czasem okazuje się, że ta dwójka jest do siebie dużo bardziej podobna, niż się z początku mogło to wydawać. Poznajemy ich w głównej mierze poprzez ich odpowiedzi na pytania z kwestionariusza, które z początku bardzo ostrożne i enigmatyczne, stają się z czasem coraz bardziej szczere i rozbudowane. Relacja pomiędzy tą dwójką jest burzliwa i czytelnik będzie śledził jej rozwój, zastanawiając się, w jakim kierunku ostatecznie podąży.

Historia zawarta w „36 pytań, które zmieniły wszystko między nami” jest interesującą, aczkolwiek cukierkową historią dla młodzieży. Nie brak w niej schematów i przewidywalności, mimo to jest tak sympatyczna, że czyta się ją naprawdę przyjemnie. Bardzo spodobał mi się pomysł na trzon tej historii, czyli wykorzystanie eksperymentu Arona. Dodatkowo autorka interesująco obudowała go pobocznymi wątkami związanymi z młodzieńczą miłością, przyjaźnią i problemami rodzinnymi, z którymi młode osoby borykają się na co dzień. O takich rzeczach warto mówić, szczególnie w trakcie dorastania. Książka jest zatem świetną propozycją dla nastolatków, którzy mogą dobrze utożsamić się z bohaterami i odnaleźć w nich cząstkę siebie.

Angelika Paterak