Lubimyczytać.pl Sp. z o.o

To, co oddane złu

Autor recenzji:
Tytuł książki: Dam ci to wszystko
Autor książki: Dolores Redondo
7,66 (127 ocen i 40 opinii)

Dwa rozdziały przed zakończeniem kolejnej znakomitej powieści znany pisarz Manuel dowiaduje się o nagłej śmierci męża w wypadku samochodowym. Tragizm sytuacji potęguje fakt, że Álvaro nie przebywał w chwili śmierci, jak zapowiadał, w Barcelonie, ale w Galicji. Manuel musi się pogodzić nie tylko ze śmiercią kochanej osoby, ale też ze świadomością, że Álvaro przez lata oszukiwał go i prowadził podwójne życie. W dodatku wiele wskazuje na to, że jego śmierć wcale nie była wypadkiem i może się wiązać z mrocznymi wydarzeniami z przeszłości. Tylko czy Manuel naprawdę chce poznać prawdę o człowieku, którego kochał, najwyraźniej zupełnie go nie znając?

Dolores Redondo, znana jako autorka znakomitej trylogii Dolina Baztán, powraca w wielkim stylu. Świadczy o tym zdobyta przez „Dam ci to wszystko” prestiżowa nagroda Premio Planeta. Książka łączy cechy kryminału i powieści obyczajowej, opowiadając nie tylko o zbrodniach i próbie ich rozwikłania, ale także o miłości, stracie, żałobie i dysfunkcyjnej rodzinie. A do tego pięknie opisuje Galicję z jej tradycjami, potężnymi rodami, pałacami i winnicami.

Jak stwierdza Manuel: „najlepsze książki rodzą się z bólu”. To ciekawe, że głównym bohaterem jest właśnie pisarz, który po śmierci rodziców i siostry postanowił, że nikomu nie pozwoli zbliżyć się do siebie na tyle, żeby jego strata mogła go zranić. Trwał w tym postanowieniu dopóki w jego życiu nie pojawił się Álvaro, a jego śmierć i towarzyszące jej okoliczności nagle zmieniają wszystko. Manuel potrzebuje odpowiedzi, a jedyną szansą na ich zdobycie jest prywatne śledztwo, które prowadzi z emerytowanym policjantem i zaprzyjaźnionym z rodziną Álvara księdzem, co z pewnością stanowi bardzo oryginalne połączenie. Sama zagadka ma coś z kryminałów Agathy Christie: wpływowa rodzina skrywająca liczne sekrety, złożona fabuła, wielu podejrzanych i liczne możliwe motywy.

Akcja toczy się powoli, ale każdy rozdział przynosi coś, co posuwa ją do przodu. Choć ton powieści jest melancholijny i porusza trudne tematy, to pozostawia też miejsce na docenienie ciężkiej pracy, piękna przyrody, dobrego jedzenia i ludzkiej dobroci. Redondo wiele miejsca poświęca opisom, pozwalając bohaterom chłonąć wszystko wzrokiem, węchem, smakiem i dotykiem, dzięki czemu możemy niemal poczuć niezwykły klimat Galicji – miejsca, gdzie wszystko co przemilczane i zatajone zostaje oddane złu, które zbiera plony i prowadzi do kolejnych tragedii, dopóki prawda nie wyjdzie na jaw.

Agnieszka Kruk

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Patronaty tygodnia

Powrót do pracy po tylu dniach przerwy może okazać się trudny. Aby chociaż trochę złagodzić objawy przytłoczenia początkiem tygodnia, polecamy kilka gorących majowych premier. Oto nowe powieści Jaume Cabrégo, Michaela Chabona i Richarda Paula Evansa. Poniedziałki nie muszą być złe.

Opinie czytelników

O książce:
Nocne oświetlenie pola bitwy

Byłbym znacznie łaskawszy dla tej powieści, gdybym oceniał, czym mogłaby być. Nie na pierwszej stronie wprawdzie, ale poczułem w niej zalążek odjazdu...