rozwiń zwiń

Żeńska szkoła detektywów na start

Silverq21 Silverq21
15.03.2018
Okładka książki Zbrodnia nie przystoi damie Robin Stevens

Pewnych rzeczy się nie zapomina, szczególnie tych związanych z książkami. Pamiętam bardzo dobrze, że moje wchodzenie w doroślejsze lektury zaczynało się od kryminałów, które moja rodzicielka namiętnie pochłaniała. Sam nie postanowiłem być gorszy, a że byłem w wieku, który predestynował już do czytania bardziej krwawych i poważnych pozycji nie musiałem narzekać na brak lektur do zaanektowania.

Jednak mając parę lat mniej i chcąc się zapuszczać w takie tereny miałbym już większy problem. Jasne, przygody Sherlocka Holmesa czy powieści Agathy Christie, to pozycje, które można pochłaniać już w relatywnie młodym wieku, choć i tu zdarzają się przypadki, z którymi warto poczekać chwile dłużej. W takiej sytuacji pojawia się luka, którą moim skromnym zdaniem może swobodnie zapewnić pozycja „Zbrodnia nie przystoi damie”.

Książka napisana przez Robin Stevens w żadnym razie nie odżegnuje się od klasyków, a przy tym zdaje się świetnie wyważoną pozycją dla młodszych czytelników. Głównymi bohaterkami tej historii są Daisy Wells i Hazel Wong, które wspólnie w Towarzystwie Detektywistycznym rozwiązują wszelkie sprawy kryminalne. W końcu mają do czynienia z prawdziwym wyzwaniem, gdy dochodzi do morderstwa na terenie ich szkoły z internatem Deepdean.

Cóż mogę powiedzieć, już samo miejsce i czas akcji może wprawić w miłe rozleniwienie. Londyńska szkoła, lata 30. XX wieku. Do tego rezolutne dziewczyny, które choć nie są już dziećmi, nie należą też do grona nastolatek. Ich dziecinność miesza się z okruchami dorosłości, co tworzy uroczy koktajl nieporadności i determinacji. Szczególnie, że główne bohaterki należą do tych energicznych i niezłomnych, a ich poczynania śledzi się z przyjemnością.

Wspomniane w drugim akapicie klasyki nie pojawiły się tu przypadkowo, gdyż wydaje się, że twór Stevens to ich wypadkowa dostosowana do młodszego czytelnika. Jestem sobie w stanie swobodnie wyobrazić jak szkraby wdzięcznie zatapiają się w kryminalne śledztwa dopingując Daisy i Hazel, a także dzięki czytelnym podsumowaniom na własną rękę rozwiązują sprawy i doszukują się sprawców zbrodni.

„Zbrodnia nie przystoi damie” to moim zdaniem znakomita lektura na start chociażby dla uczniów podstawówki. Niezwykle ujmujące główne bohaterki i świetnie zrównoważona sprawa, w której czytelność i tajemnica świetnie się uzupełniają, to prawdziwy skarb dla rodziców poszukujących nieinwazyjnych i interesujących lektur dla swoich pociech. Oferuje dobrą zabawę, wartką akcję i rozrywkę, która powinna skraść dzieciom nie jeden ekscytujący wieczór.

Patryk Rzemyszkiewicz