Wyzwanie czytelnicze LC

Gilgamesz

Tłumaczenie: Robert Stiller
Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
7,25 (188 ocen i 16 opinii) Zobacz oceny
10
19
9
32
8
23
7
55
6
33
5
16
4
8
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
8389640201
kategoria
klasyka
język
polski

Jedno z najstarszych, jeżeli nie najstarsze, dzieł literackich świata. Powstało prawie 5000 lat temu. Książka równie ważna dla kultury światowej jak późniejsze Iliada i Odyseja Homera, czy Eneida Wergiliusza. Główny bohater eposu Gilgamesz był - prawdopodobnie około XXVIII wieku p.n.e. - królem miasta Uruk nad Eufratem. Znakomite tłumaczenie Roberta Stillera + ilustracje jednego z...

Jedno z najstarszych, jeżeli nie najstarsze, dzieł literackich świata. Powstało prawie 5000 lat temu. Książka równie ważna dla kultury światowej jak późniejsze Iliada i Odyseja Homera, czy Eneida Wergiliusza. Główny bohater eposu Gilgamesz był - prawdopodobnie około XXVIII wieku p.n.e. - królem miasta Uruk nad Eufratem.

Znakomite tłumaczenie Roberta Stillera + ilustracje jednego z najwybitniejszych polskich malarzy Romana Opałki to dodatkowe atuty tej wyjątkowej edycji.

Książkę uzupełniają przypisy oraz wnikliwe studium na temat Gilgamesza autorstwa Stillera, także garść jego refleksji i dywagacji na temat stanu polskiej kultury na marginesie problemów z polskim wydaniem starożytnego eposu.

"Najstarsze w świecie literackie dzieło wielkiej miary jest zarazem jednym z najdoskonalszych. Szukając jego początków cofamy się o pięć tysięcy lat, w czasy, od których dawniejsze są już prawie tylko pozostałości kultury materialnej znajdowane przez nas w prymitywnych osadach i jaskiniach, przed którymi ludzkość jest dla nas niema i na zawsze pozostanie pogrążona w wielkim milczeniu.

Nawet najstarsze ze znanych cywilizacji, zwłaszcza te, które zostawiły po sobie piśmiennictwo, należą do odległej przyszłości.
Wprawdzie w Indiach i w Egipcie tworzą się już podstawy piśmiennictwa. Ale i tam daleko jeszcze do czasów, w których powstaną pierwsze wielkie i szeroko zakrojone dzieła epickie.

Jeśli chodzi o ścisłość, pierwsze dochowane zapisy literatury egipskiej są nieco wcześniejsze od pojedynczych jeszcze pieśni, z których później miał się wyłonić jako jednolita całość epos o Gilgameszu.

Tym bardziej wyprzedzają one tę całość, złożoną w swej najdawniejszej wersji niecałe cztery tysiące lat temu. Żaden jednak epos godny porównania nie zjawił się przed Gilgameszem, a z tych dzieł, które byśmy mogli przynajmniej chronologicznie zestawiać z jego ukształtowaną już postacią, żadne nie ma tak starożytnych zaczątków w cyklu pieśni przekazywanych ustnie na długo przed pierwszym zapisem.

Toteż w swoim rodzaju Gilgamesz widnieje u zarania literatury i nie ma poprzednika.

W tych przeraźliwie odległych czasach i w niewiarygodnie ciężkich warunkach bytu człowiek ukazuje się od razu w postaci budzącej podziw. Jest nam bliski i szacunku godny nie mniej niż najlepsi spośród współczesnych. Górujemy nad nim wiedzą i tysiącleciami doświadczeń, ale mało moglibyśmy mu przeciwstawić, jeśli chodzi o śmiałość myśli i poczynań, dociekliwość poznawczą i etyczną, głębię i powagę w podejściu do spraw życia i śmierci oraz wrażliwość estetyczną.
A poza tym wszystkim on współtworzył nas i kształtował nasze pojęcia, a nie my jego."

/ z posłowia R. Stillera /

Kraków 2004, wyd. III poprawione i uzupełnione, str. 148, op. twarda, format: 17 x 24 cm

 

źródło opisu: http://etiuda.net/?p=productsMore&iProduct=14

źródło okładki: http://etiuda.net/?p=productsMore&iProduct=14

pokaż więcej

Brak materiałów.
Lista wydań tej książki
 • Gilgamesz. Epos starożytnego Dwurzecza
  Gilgamesz. Epos starożytnego Dwurzecza
  Autorzy:
  Seria: Bibliotheca Mundi
  „Najstarsze w świecie literackie dzieło wielkiej miary jest zarazem jednym z najdoskonalszych. Szukając jego początków cofamy się o pięć tysięcy lat, w czasy, od których dawniejsze są już prawie tylko...
  czytelników: 495 | opinie: 16 | ocena: 7,22 (343 głosy)
 • Epos o Gilgameszu
  Epos o Gilgameszu
  Autor:
  Słynny akadyjski epos opisujący poszukiwanie przez legendarnego Gilgamesza, władcę sumeryjskiego miasta Unug (akadyjskie Uruk), tajemnicy nieśmiertelności. Epos ten – zawierający między innymi opis po...
  czytelników: 495 | opinie: 16 | ocena: 7,22 (343 głosy)
 • Gilgamesz. Powieść starobabilońska
  czytelników: 495 | opinie: 16 | ocena: 7,22 (343 głosy)
 • Epos o Gilgameszu
  Epos o Gilgameszu
  Autor:
  Epos o Gilgameszu – epos pochodzenia sumeryjskiego opisujący poszukiwanie przez legendarnego Gilgamesza (władcę Uruk) tajemnicy nieśmiertelności. W poemacie tym znajduje się między innymi opis potopu....
  czytelników: 495 | opinie: 16 | ocena: 7,22 (343 głosy) | inne wydania: 1
 • Gilgamesz
  Gilgamesz
  Autor:
  Epos pochodzenia sumeryjskiego opisujący poszukiwanie przez legendarnego Gilgamesza (władcę Uruk) tajemnicy nieśmiertelności. W poemacie tym znajduje się między innymi opis potopu. Poemat powstał okoł...
  czytelników: 495 | opinie: 16 | ocena: 7,22 (343 głosy) | inne wydania: 2
 • Gilgamesz
  Gilgamesz
  Autor:
  Jedno z najstarszych, jeżeli nie najstarsze, dzieł literackich świata. Powstało prawie 5000 lat temu. Książka równie ważna dla kultury światowej jak późniejsze Iliada i Odyseja Homera, czy Eneida Werg...
  czytelników: 495 | opinie: 16 | ocena: 7,22 (343 głosy)
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd