Timur i jego drużyna

Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
Timur i jego komanda
8320318688
BethLuisNion

Powieść dla dzieci napisana przez Arkadego Gajdara. Grupa młodzieży pomaga anonimowo rodzinom żołnierzy Armii Czerwonej walczących z wrogiem.
Powieść sfilmowano w ZSRR w latach 1940 (na podstawie jeszcze nieukończonego rękopisu) oraz w 1976.

Ilustrował Zbigniew Łoskot.
Wydanie XVIII.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Roman Dłużniewski | 2016-12-31

Kolejny propagandowy gniot wciśnięty mi na siłę w podstawówce. Musiałem przeczytać. Dzielni, młodzi pionierzy, śpiewający czerwonoarmiści. Niedobrze się robiło.

Radek | 2010-02-03

Jako sześciolatek uwielbiałem tą książkę. Wcale się teraz nie wstydzę, że to rosyjska propaganda i historyczny humbug

Evik | 2011-08-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 03 maja 2011

Strasznie indoktrynująca książka. Ten chłopiec z "wyhaftowaną czerwoną gwiazdą", śpiewający, jadący na front czerwonoarmiści i żegnająca ich rozradowana dzieciarnia.
Słowa "czerwonoarmista", czy "Chłopiec z wyhaftowaną czerwoną gwiazdą" ciągle się pojawiają na kartach książki.

Jędrek | 2015-04-20
Przeczytana: 01 stycznia 1974

Dzieci bawią się na osiedlu podmoskiewskich daczy w chwili gdy Hitler atakuje ZSRR. Organizują sobie różne kryjówki połączone siecią sznurkowych telefonów. Co prawda napięty sznurek potrafi przekazać dźwięk pomiędzy dwiema membranami tylko na niewielkie odległości ale od czegoż wyobraźnia. Nie wiem czy nie było w niej żadnej indoktrynacji czy nie zachowała się w mojej dziecięcej wyobraźni, bo pozostało wniej tylko wrażenie miłej lektury.

Piratka | 2016-10-03

Lektura z podstawówki.
Jędrek "Dzieci bawią się na osiedlu podmoskiewskich daczy w chwili gdy Hitler atakuje ZSRR." Książka jest z 1940, na rok przed wojną z Hitlerem, szczegółowa analiza chronologii http://kompromitacje.blogspot.com/2014/01/markiewicz-i-timur.html
Przy wszystkich wymienionych zaletach książka nadaje się do czytania. Choć "Czuk i Hek" tegoż autora bardziej mi do gustu przypadli.
Najlepsza IMHO scena "Z prawej strony, obok skórzanych rękawic samochodowych, leżał stary rewolwer. Obok, wsparta o biurko, stała krzywa turecka szabla w wytartej pochwie. Żenia odłożyła klucz i telegram, dotknęła szabli, potem wyjęła ją z pochwy, uniosła nad głowę i spojrzała w lustro. Wyglądała klasa, szkoda gadać. Gdyby się tak sfotografować i zanieść zdjęcie do szkoły. Mogłaby powiedzieć wszystkim, że była z ojcem na froncie. Do lewej ręki rewolwer... O tak! Tak będzie jeszcze lepiej. Żenia przybrała marsową minę, wycelowała do swego odbicia w lustrze i nacisnęła spust. Rozległ się...

pani_róża | 2013-11-17
Przeczytana: sierpień 2013

W dzieciństwie (lata PRL) o uszy obiło mi się zdanie: "Wczoraj zasrane, dzisiaj wyprane. Timur i jego drużyna" :) O co w tym chodzi? Postanowiłam poszukać u źródła: w książce - niegdyś szkolnej lekturze... Nie trzeba mocno szukać, by znaleźć tam sporo radzieckiej propagandy. Pewnie stąd ta złośliwość.

Brandox1994 | 2014-11-11

Książka, którą polecił mi mój tato gdy na wakacjach u dziadków nudziłem się i nie miałem co ze sobą zrobić. Była to jedna z pierwszych przeczytanych przeze mnie książek (nie lektur ). Bardzo ciekawa książka jak dla kogoś w wieku ok 9-10 lat, mimo że dość stara ale opowiada przygody młodych chłopaków, którzy robili różne ciekawe rzeczy by urozmaicić swoje dzieciństwo.

Piotr | 2010-06-09

Też uwielbiałem tą książkę. Teraz wiem, że to była propaganda. Muszę powiedzieć, że to była bardzo dobra propaganda ;-)

Misza | 2017-09-18
Przeczytana: 18 września 2017

Powiastka, co prawda z założenia dla dzieci, jednakże przyczytałem ją dopiero teraz - nie widnieje już na szczęście od dawna na liście lektur szkolnych. Abstrahując od samych realiów, w których dzieje się akcja powieści (ZSRR, czerwone gwiazdy, dzielni mołojce...) to można to opowiadanko przeczytać. Należy to jednak traktować jedynie jako historyczno-propagandową ciekawostkę, niż rzeczywiście książkę dla dzieci. Nie jest to jednak książka propagująca komunizm jako taki, czy też system rządów radzieckich. Jedynie kłuje w oczy gloryfikacja bohaterstwa Armii Czerwonej. Tego typu książka po prostu mogłaby powstać w każdym z krajów, wyrażając pochwałę dla jego wojsk.
Tylko dla ciekawskich (jak ja).

mateuszkozak34 | 2016-10-06
Przeczytana: 04 października 2016

Z autorem spotkałem się tu po raz pierwszy, nie mając pojęcia nawet, że była to swego czasu lektura szkolna.

Sama w sobie treść jest bardzo ciekawą historią grupy chłopców działających jako "niewidzialna" pomoc. Do tego momentu jest tu wszytko fajnie.

Ale, książka jest to propaganda, którą starano się wpajać, jak to dobrze jest mieszkać w państwach pod patronatem czerwonej gwiazdy. Co jest tu wtrącane co jakiś czas i cała fabuła opiera się właśnie na tym symbolu.

Ogólnie warto przeczytać młodszym osobom, które tego nie znały i naocznie samemu przekonać się, jak nawet za pomocą lektur wyglądało niegdyś wpajanie polityki dla najmłodszych.