Timur i jego drużyna

Okładka książki Timur i jego drużyna Arkady Gajdar
Okładka książki Timur i jego drużyna
Arkady Gajdar Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza literatura dziecięca
literatura dziecięca
Timur i jego komanda
Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
1982-01-01
1982-01-01
8320318688
Danuta Wawiłow

Jako lektura było nawet fajne - w podstawówce...

Jako lektura było nawet fajne - w podstawówce...

Timur, jego koledzy i koleżanki pomagają żołnierzom Armii Czerwonej w walce przeciwko... No właśnie, nawet nie wiadomo przeciw komu, ponieważ wróg nie został ani razu wymieniony. Możemy się tylko domyślać.
Książka dla młodzieży. Może być ciekawa, jedynie ze względu na cel, w jakim została napisana - krzewienie w sercach młodych ludzi idiotycznej ideologii komunistycznej. Wartość literacka według mnie żadna. Nie polecam.

„Proch i pył” Anatolija Rybakowa, kończący cykl „Dzieci Arbatu”, przypomniał mi o lekturze z podstawówki (chyba piąta klasa),rozgrywającej się w tych samych czasach i w tym samym kraju. Tyle, że napisaną w innej epoce i w zupełnie innym, a nawet przeciwstawnym celu. Czytana w czasach, gdy wszystko co radzieckie (mówiliśmy wtedy ruskie) było oceniane negatywnie i szyderczo.
W zamierzeniu przygodówka dla młodzieży, z gloryfikacją pewnych oczywistych „wartości” – jak pomoc starszym, uczciwość, solidarność. Tyle że te dość powszechne zalety wiązała oczywiście z przodującym ustrojem i ojczyzną światowego proletariatu, jak wówczas nazywano wieęienie narodów oraz ich znakiem – czerwoną gwiazdą.
Był przy tym wątek romantyczny – jedna z sióstr uwikłała się w niemal związek (platoniczny, patriotyczny i pionierski oczywiście) z tytułowym Timurem.
Zapamiętałem z powodu pewnej ciekawostki – nauczycielka kazała nam odegrać kilka wybranych przez nią scen z powieści – i w jednej z nich grałem drugoplanową rolę jednego z chuliganów z bandy Kwakina, żeby nie być pionierem ;).

Jedna z najfajniejszych. Polecam!

Jedna z najfajniejszych. Polecam!

Taka sobie opowieść, która miała być młodzieżowa, miała być propagandowa i radziecka, a okazała się ni psem, ni wydrą. Niby Timur, Kwakin, Figura, Simakow, Guriew czy Kołokolczykow są pionierami, ale jakoś nie ma tam wzniosłych idei walki klasowej, budowy Kraju Rad czy innych propagandowych haseł. Niby Żenia i Olga są komsomołkami, ale raczej wdają się w flirt z chłopcami i mieszczańskie, codzienne przygody, niż radzieckie ideały. Niby rzecz dzieje się w 1940 roku, a pułkownik Aleksandrow pojechał na front, ale o samej walce ani słowa. Cała akcja momentami się jakoś rozmywa; pionierzy walczą między sobą, a pretekstem jest kradzież jabłek z sadu.
Końcówka jest interesująca - zmiana postawy Timura, spotkanie Żeni z ojcem, i piękne słowa tytułowego bohatera kończące książeczkę.

Podstawowa lektura w czasach gdy coś radzieckiego trzeba było przeczytać. Pomoc bliźnim zawsze na czasie.

Książkę przeczytałem w VI klasie szkoły podstawowej w ramach obowiązkowego czytania dowolnych lektur "na ilość". Podsunęła mi ją mama, która również miała ją w lekturach.

2067

Niby lektura szkolna z 1982 roku (tak głosi okładka) ale patrząc na kartę wypożyczeń bibliotecznych nie podejrzewam, by kiedykolwiek lekturą obowiązkową była (przynajmniej w mojej mieścinie).
Zasmucająca w tej historii jest świadomość sieroctwa mnóstwa dzieci, których ojcowie poszli wyzwalać ziemię, której mieszkańcy po latach nie chcą ich kości. (Mam na myśli wiele nieprzemyślanych akcji różnych polskich "patriotów" żądających usunięcia radzieckich cmentarzy z czasów II wojny światowej.)

Z zainteresowaniem czytałam w zamierzchłych czasach bycia dziecięciem. Teraz dostrzegam propagandę, ale.... W mniejszym czy większym stopniu jest w literaturze zawsze obecna, więc nie ma co się obrzydzać (to chyba z "Domu"?).

Powiastka, co prawda z założenia dla dzieci, jednakże przyczytałem ją dopiero teraz - nie widnieje już na szczęście od dawna na liście lektur szkolnych. Abstrahując od samych realiów, w których dzieje się akcja powieści (ZSRR, czerwone gwiazdy, dzielni mołojce...) to można to opowiadanko przeczytać. Należy to jednak traktować jedynie jako historyczno-propagandową ciekawostkę, niż rzeczywiście książkę dla dzieci. Nie jest to jednak książka propagująca komunizm jako taki, czy też system rządów radzieckich. Jedynie kłuje w oczy gloryfikacja bohaterstwa Armii Czerwonej. Tego typu książka po prostu mogłaby powstać w każdym z krajów, wyrażając pochwałę dla jego wojsk.
Tylko dla ciekawskich (jak ja).

• Dzieciństwo
  • Przeczytane dawno temu
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Książki z dzieciństwa
  • Literatura rosyjska
  • Wspomnienia z dzieciństwa

Dodaj cytat z książki Timur i jego drużyna