Dwie kobiety
- data wydania
- 1991 (data przybliżona)
- ISBN
- 83-7001-375-9
- liczba stron
- 300
- kategoria
- literatura współczesna
- język
- polski
- dodał
- konto_usuniete
"U podłoża wielu konfliktów powieści "Innego życia nie będzie" leży presja ogólnej sytuacji, w jakiej postaciom przypadło żyć. Są tu i fakty z najnowszej historii politycznej, choć raczej tylko "muśnięte piórkiem", [...] I tu Nurowska osiąga najlepsze efekty, demaskując ludzi żyjących "z głową odwróconą do tyłu", co ma tyczyć nas wszystkich, którzy nie umiemy uciec przed przeszłością, babrzemy...
źródło opisu: http://alejka.pl/dwie-kobiety.html
źródło okładki: http://alejka.pl/dwie-kobiety.html

Opinie czytelników (188)
Pierwsze opowiadanie powinna przeczytać każda kobieta, która ma córkę, żeby zobaczyć co to jest toksyczna miłość, miłość, która wiąże, knebluje, obezwładnia i niszczy osobę. Czy to jest jeszcze miłość? Trudno jest odtrącić "miłość" matki i odciąć pępowinę, a żyć z nią się nie da. Chyba nie ma dobrych wyborów.
W drugim opowiadaniu mamy taż w tle kobietę, która swoją "miłością" niszczy i idzie to zniszczenie w następne pokolenia. Jeżeli ktoś za nas dokonuje wyborów, a my idziemy za nimi bezmyślnie, dla wygody, to zawsze skończy się to tragicznie, czy tych wyborów dokonuje matka, żone, partia, władza, kościół. Nagle się budzimy, a innego życia nie będzie.
Dwa opowiadania o dwóch różnych kobietach. Pierwsze z nich "Po drugiej stronie śmierć" czytałam już dawno temu. Jest to historia kobiety, która układa od nowa swój świat po śmierci matki. Ale najpierw musi tę matkę pożegnać i przeżyć jakoś jej śmierć. Choć nigdy nie były ze sobą mocno zżyte, tak się przynajmniej wydawało, ból po odejściu mamy jest ogromny. Bardzo przeżywałam to opowiadanie i prawie całe przepłakałam, bo wpadło mi w ręce, zupełnie przypadkiem, niedługo po tym, gdy sama straciłam mamę.
Drugie opowiadanie "innego życia nie będzie" zafascynowało mnie sposobem prowadzenia narracji, pokazania sytuacji nie tylko z perspektywy dwóch osób, ale także na różnych płaszczyznach czasowych. Oto dowiadujemy się, że zmarła była żona jednego z bohaterów. W "spadku" bohater ten otrzymuje jej pamiętniki. Od tego momentu, warstwa o warstwie, odkrywamy ich życie - przeszłe i obecne.
Dwa opowiadania pokazujące zmagania kobiet z różnych pokoleń. Mamy tutaj starsze pokolenie chcące urobić sobie młodsze na wzór własnych wyobrażeń, stosujące przemyślne sposoby manipulacji. Autorka pokazuje, a raczej przeciwstawia próby radzenia sobie młodszego pokolenia z takimi osobistościami. Czy mają szansę zachować własną osobowość? Jakie rany emocjonalne odniosą w tej walce? Ile są w stanie udźwignąć w imię miłości?
Polecam
Córka i matka.Ich wzajemna miłośc i nienawisc.Despotyczna miłość matki powodująca rozpad życia córki.W obliczu śmierci matki .córka staje sie bezradna.Nie wie ,jak potoczy się zycie jej i córeczki,jak poradzi sobie z ogromem problemów zycia,które ją przerosły.
Powieść na poły współczesna ale mocno zakorzeniona w wydarzeniach z a wojny światowej.
Moja Biblioteczka
Cytaty z książki
Inne książki autora
-
Kobiety portret własny
Maria Nurowska, Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska, Urszula Kozioł, Kazimiera Ił...