Dzieje sztuki polskiej

Wydawnictwo: WSiP
83-02-01917-8
sztuka

Jest to całościowa prezentacja dorobku artystów polskich i w Polsce działających. Syntetyczne ujęcie dziejów narodowej sztuki pozwala Czytelnikowi na poznanie dzieł i twórców najwybitniejszych, jak również tych mniej znanych, których dzieła popadły po latach w zapomnienie. Napisana przystępnym językiem książka obejmuje szeroki zakres tematów z poszczególnych dziedzin twórczości, systematyzując wielkie bogactwo kierunków, zjawisk, wydarzeń i problemów na przestrzeni wieków – od średniowiecza aż po dzień dzisiejszy. Dzieje sztuki polskiej dają możliwość uchwycenia tego, co w naszej sztuce najważniejsze, co stanowi o jej odrębności i indywidualności, pozwalając jednocześnie śledzić wpływ sztuki światowej na dokonania rodzimych artystów. Książka ta w jasny sposób definiuje i dopełnia pojęcie polskiego dziedzictwa kulturowego, którego poznanie jest warunkiem niezbędnym dla określenia własnej świadomości narodowej.

źródło opisu: http://i-ksiazka.pl/view_book.php?kid=7384&informacje=opis

źródło okładki: skan własny

Elevander | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

Zadziwia w tej książce przede wszystkim rozłożenie materiału: w liczącej 367 stron pozycji na całą sztukę przed XX wiekiem przypada około stu. Stąd niezwykle pobieżny opis całej sztuki dawnej, za to bardzo szczegółowy różnych zagadnień sztuki XX-wiecznej. Autorzy bardzo dużo miejsca poświęcają poszczególnym prądom sztuki polskiej dwudziestolecia i okresu międzywojennego kosztem tych wybitnych zjawisk artystycznych, które miały u nas miejsce przed I wojną światową. Mało kto dziś pamięta o tych nowych, awangardowych twórcach: malarzach, rzeźbiarzach, architektach. Symptomatyczny jest tu przykład krakowskiego hotelu Cracovia... Autorzy są szczegółowi tylko w opisie najnowszych zjawisk artystycznych, podczas gdy o sztuce wcześniejszej piszą rzeczy bardzo nieraz ogólne. Do tego duża liczba literówek i różnych innych dziwnych błędów, z których najwdzięczniejszym jest odbudowa ziem polskich po najazdach tureckich w XIII wieku.

Tomasz Babnis

pepeoil | 2016-01-25