Dzieje sztuki polskiej

sztuka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Elevander | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

Zadziwia w tej książce przede wszystkim rozłożenie materiału: w liczącej 367 stron pozycji na całą sztukę przed XX wiekiem przypada około stu. Stąd niezwykle pobieżny opis całej sztuki dawnej, za to bardzo szczegółowy różnych zagadnień sztuki XX-wiecznej. Autorzy bardzo dużo miejsca poświęcają poszczególnym prądom sztuki polskiej dwudziestolecia i okresu międzywojennego kosztem tych wybitnych zjawisk artystycznych, które miały u nas miejsce przed I wojną światową. Mało kto dziś pamięta o tych nowych, awangardowych twórcach: malarzach, rzeźbiarzach, architektach. Symptomatyczny jest tu przykład krakowskiego hotelu Cracovia... Autorzy są szczegółowi tylko w opisie najnowszych zjawisk artystycznych, podczas gdy o sztuce wcześniejszej piszą rzeczy bardzo nieraz ogólne. Do tego duża liczba literówek i różnych innych dziwnych błędów, z których najwdzięczniejszym jest odbudowa ziem polskich po najazdach tureckich w XIII wieku.

Tomasz Babnis

notabene | 2014-09-22