Dziesięciolecie Polski Odrodzonej

Wydawnictwo: Ilustrowany Kuryer Codzienny
historia
Rafał

Dzieło ujmuje okres pierwszych 10 lat Polski Odrodzonej od 11 listopada 1928 r. Jedynie część historyczna sięga opracowaniem materjałów po rok 1914, a niektóre zestawienia statystyczne, tabele i wykresy wychodzą poza datę 11 XI 1928 r., obejmując rok 1928 jako całość. Do zorjentowanych się tematycznego w monografji służą - prócz schematycznego "Spisu autografów" (pism odręcznych), "Spis dokumentów, odezw, ulotek i pamiątek", "Spis map", "Skorowidz rzeczowy", "Skorowidz geograficzny", "Skorowidz władz, instytucyj publicznych, instytucyj prywatnych i zakładów", jako też "Skorowidz nazwisk". Spisy te i Skorowidze umieszczone są na końcu dzieła. Doboru ilustracyj dokonała redakcja - często, lecz nie zawsze, w porozumieniu z autorami odnośnych prac. Odpowiedzialność jednak za stronę ilustracyjną dzieła ponosi zawsze redakcja, wyjąwszy te wypadki, w których pod nazwiskiem autora odpowiedzialność jego za dobór ilustracyj została wyraźnie zaznaczona. Podobizny poszczególnych osobistości pojawiają się w dziele raz tylko. Nie dotyczy ta zasada zdjęć grupowych i działu "Opisy". Redakcja unikała w dziele określeń "w roku bieżącym", "w roku ubiegłym". Gdzie jednak takie określenie przemknęło się, należy "rok bieżący" uważać za rok 1928, a "rok ubiegły" za rok 1927.

źródło opisu: "Objaśnienia dla czytelników" strona 14 książki - pisownia oryginalna!

książek: 1954
Trystero | 2013-01-21