Słoneczko

Wydawnictwo: Wydawnictwo M. Arcta
podróż, sierota, mama, rodzina
wiedzima

"Bohaterką jest dziewczynka, jedenastoletnia sierota. Ukazuje ona jak miłością i szlachetnością można najgorszych ludzi przemienić na lepsze, pracowitością oraz zaradnością wydobywać ich z nędzy i zaniedbania, a otwartością i pogodą ducha zdobywać serca, budować więzi międzyludzkie oparte na życzliwości i bezinteresowności."

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie własne

ardnaskela | 2016-11-21

Piękna historia. Każde dziecko powinno ją znać. Niesamowita atmosfera starego domu i małego miasteczka w przedwojennej Polsce. Polecam gorąco.

KOCHAM tą książkę i nie potrafię powiedzieć ile razy to czytałam. To książka, która moim zdaniem powinna trafić na listę lektur i zastąpić tytuły, których nie da się czytać, a na tej liście widnieją.

Ziraelka | 2014-03-17
Na półkach: Przeczytane, Poszukuję

Jedna z niezapomnianych lektur dzieciństwa. Wspaniała książka, która towarzyszyła mi przez lata.

adult | 2013-07-11
Przeczytana: 14 grudnia 2004

Rewelacyjna książka dzieciństwa.
Dostałam ją wówczas od mojej bratowej,która była w młodym wieku równie nią zafascynowana jak ja.
Książka bardzo luźna,idealna na jesienno-zimowe popołudnie z filiżanką herbaty obok.Nie trzeba się skupiać,czy czytać zdania powtórnie,aby ją zrozumieć.
Pewna rodzina opiekuje się dziewczynką po śmierci rodziców.'Słoneczko',taki pseudonim zyskała dziewczynka przez swoją pracowitość i radosną osobowość,zaczyna przeszkadzać zazdrosnemu rodzeństwu,które za wszelką cenę chcę się jej pozbyć.
Jedno można o niej powiedzieć-uczy.Uczy tolerancji,odpowiedzialności za własne czyny i pokazuje,do czego może doprowadzić chorobliwa zazdrość... Jedna z lepszych książek dla dzieci,myślę,że mogłaby się sprawdzić jako lektura szkolna w klasach 1-3.

Pomiędzy tymi wszystkimi moimi książkami znalazłam też czas i na tą. Na początku myślałam, że tylko ją przejrzę, bo przecież czytałam ją będąc małą dziewczynką i dlatego też nigdzie jej nie zapisywałam, ale jednak przeczytałam całość, więc uznaję ją za przeczytaną w kwietniu. To piękna opowieść dająca nadzieję i radość nawet dorosłym czytelnikom. Jest cudna i poleciałabym ją każdemu i małemu i dużemu. Warto poczuć się na chwilę małym dzieckiem :)

Agata | 2012-02-18
Przeczytana: 1999 rok

ze zdziwieniem odkryta w Babcinej biblioteczce.
przeczytana od deski do deski, z wypiekami na twarzy, w jedno wakacyjne lub zimowe ("feriowe") popołudnie.
książka wspaniale napisana, ciepła i mądra.

mawik0 | 2018-12-04
Przeczytana: 30 listopada 2018

To moja absolutnie ukochana książka z dzieciństwa. Ale żeby nie było, że ocena jest wystawiona tylko na podstawie sentymentu. Książkę sobie ostatnio przypomniałam i nadal stwierdzam, że zasady w niej zawarte są uniwersalne i warto się ich trzymać. Chciałabym tę pozycję pokazać dzieciom, żeby wiedziały, że warto być pracowitym, trzeba dążyć do celu nawet malutkimi kroczkami, a przebaczenie może być oczyszczające.

Agnieszka | 2013-08-27
Na półkach: Młodzieżowe, Przeczytane

Niezapomniana, wzruszająca książka z dzieciństwa.

gagatkowa | 2012-04-22
Przeczytana: 01 marca 2001
Mad_Hag1819 | 2014-08-27

Czytałam to daaawno temu, chociaż w dalszym ciągu pamiętam jej zakończenie. Książka jest dosyć ciekawa.