Buntowniczość: Najważniejsza Cecha

Tłumaczenie: Agata Staszewska
Wydawnictwo: Nowy Horyzont
Paulina

"Buntownik nie żyje jak robot uwarunkowany w przeszłości przez religię, społeczeństwo, kulturę. Nic, co jest wczorajsze nie ma wpływu na jego sposób życia, jego styl życia. Każdego dnia jest gotowy, by zmierzyć się z niebezpieczeństwami, z nowymi wyzwaniami. To artysta, samotnik, geniusz. Nie należy go mylić z rewolucjonistą, który jest owładnięty ideami z przeszłości, Jezusem albo Karolem Marksem i, wraz z podobnymi sobie, pragnie przejąć władzę, by było im lepiej. Rewolucjonista usiłuje zmienić świat, buntownik – odrzuca go po prostu, tak jak wąż zrzuca starą skórę".

źródło opisu: http://www.nowyhoryzont.com.pl

źródło okładki: http://www.nowyhoryzont.com.pl

Kasiek m | 2011-09-18
Na półkach: Akcja 52, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 września 2011

Modne są teraz różne poradniki, różne kursy uczące asertywności, odnajdywania siebie i życia w zgodzie z sobą.’
Ta bardzo niepozorna książeczka ma za zadanie przeistoczyć nas w buntowników. Czym się różni buntownik od rewolucjonisty, jakie są główne zadania buntownika i dlaczego jest to najlepszy sposób zachowania się we współczesnym świecie i nie tylko. Jeśli nurtowały cię te pytania to książka na pewno dla ciebie.
Jeśli mam być szczera, to chociaż książka mnie nie zdenerwowała totalnie to mimo wszystko czytając ją miałam uczucie irytacji, gdzieś z tyłu głowy. Uderzała mnie niekonsekwencja, błędne koła dowodzenia. Autor moim zdaniem bardzo chaotycznie opowiada o zaletach bycia buntownikiem, chaotycznie i moim zdaniem nieco zbyt patetycznie.
A co osobiście mnie uderzyło to atak na religie jako masowe ogłupiacze. Ja wiem, że to znany slogan, ale godzi w moje przekonania, w wartości ważne dla mnie i nazywanie mnie ciemniakiem, raczej nie przysparza autorowi tych słów mojej sympatii....

KaBoom | 2013-11-13

Osho trzeba lubić, jego styl i przesłanie. Przeczytanie jednej książki nie powinno być punktem wyjścia do wypowiadania się o tym, kim on jest i co ma nam do przekazania.
Buntownik to osoba kreatywna, wolna od uprzedzeń, stereotypów, żalu. Buntownik rodzi się każdego dnia. Przeszłość, historia kształtują nas i na nas wpływają, ale nie możemy żyć pod jej wpływem. To tylko jedno z ziarenek myśli Osho.
Podważa religię. I słusznie, bo chce by człowiek był duchowny/ uduchowiony (nie mylić z zakonem, powołaniem itp) a nie religijny. Powinien to czuć, całym sobą, przeżywać, zagłębiać się, a nie posłusznie wykonywać określone rytuały.
Dlaczego buntowniczość to najważniejsza cecha? Bo buntownik to osoba świeża, kreatywna, zdolna zmieniać innych.

Marsej18 | 2012-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2012

Mimo tego, że książki które opisują autorskie poglądy na świat i sens instenia człowieka zwyczajnie mnie irytują postanowiłam zapoznać się z tym co proponuje nam Osho z ciekawości i poniekąd z faktu, iż lektura jest wyjątkowo krótka. Moim zdaniem jest to jednak jej jedyna zaleta, ponieważ to co zawarte jest w środku nazwałabym nudnym chaotycznym bełkotem i atakiem na podstawowe wartości które w mojej opinii są priorytetowe w życiu każdego człowieka.
Autor podważa rolę religii, kultury a przede wszystkim historii jako nauki o przeszłości w kształtowaniu się osobowości ludzkiej jak i codzienności. Jak dla mnie żenada.

pachnidło | 2016-11-09
Na półkach: 2016, Przeczytane