Pan Samochodzik i złoto Inków, Tom 1 - Czorsztyn

Cykl: Pan Samochodzik i (tom 19.1)
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia"
838587528X

Emerytowany nauczyciel historii Aleksander Kobiatko kieruje zainteresowanie pana Tomasza i Pawła Dańca na domniemany skarb Inków, na ślad którego trafił ponoć penetrując wykrywaczem metali Zbójeckie Skałki w Pieninach. Paweł wyrusza z panem Aleksandrem i jego niepełnosprawnym siostrzeńoem Januszem do Krakowa, gdzie dołączają do nich przybyli właśnie jadący do Paryża peruwiańscy naukowcy, profesor Miguel Jose de la Vega i doktor Maria Ciera. Mimo powziętych wobec gości z Limy podejrzeń, Kobiatko, Paweł i Janusz zabierają ich do jaskini, w której odkrywają trzy tajemnicze skrzynie. Po odnalezieniu skarbu peruwiańscy goście okazują się jednak przestępcami.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-warmia.pl/Pan%20Samochodzik...(?)

Kamil | 2014-05-23
Przeczytana: 23 maja 2014

Książka opowiada o kolejnej przygodzie Pawła i Pana Tomasza którzy tym razem zajmują się poszukiwaniem Skarby Inków. Ich kroki kierują się w stronę Pienin. Akcja zaczyna się w Krakowie gdzie Paweł spotyka nauczyciela Aleksandra i jego bratanka Janusza, oraz profesora i jego asystentkę z Peru. Nie brakuję opisów miejsc, przyrody. Brakuje natomiast przez większą część trwania książki akcji. Mimo to polecam fanom samochodzika

Kopalny | 2013-03-17
Przeczytana: 26 marca 2013

Zdecydowanie najsłabszy ze wszystkich Samochodzików, które przeczytałem. Przez 3/4 książki akcja nie posuwa się ani o krok. Zamiast ciekawej akcji autor zaserwował nam przewodnik po Krakowie i okolicach, opisując niewątpliwe walory tych miejsc. Nie o to przecież chodzi w książce przygodowej. Kiedy wydaje się, że w końcu akcja ruszy z miejsca, ponownie otrzymujemy kolejne strony przewodnika krajoznawczego. Tym razem możemy dowiedzieć się o walorach turystycznych Pienin. Książka bardzo mnie zawiodła. Jest na siłę rozciągnięta co powoduje, że jest po prostu nudna. Nie polecam nikomu.

Grzesio | 2012-12-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka, która nie powinna się ukazać. A na pewno nie w dwóch tomach.
Chyba najgorszy ze wszystkich Samochodzików.
Widać dobitnie, że Szumskiemu nie starczyło pomysłów na stworzenie spójnej fabuły w odpowiedniej objętości, więc posunął się do jej udziwniania na siłę. Daniec zachowuje się raz po raz tak absurdalnie, jakby celowo i z premedytacją sabotował powierzone mu zadanie - no ale dzięki temu zwrotów fabuły i objętości tekstu przybywa.

mateuszkozak34 | 2016-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Moim zdaniem najsłabsza historia wydana w serii Pana Samochodzika.
Przeczytało mi się ją szybko, ale nie problemem w niej jest jej ciężkość, a raczej słabo rozwijająca się akcja. W momencie gdy mijałem ponad połowę książki, to złapało mnie lekkie zdziwienie, że tak naprawdę jeszcze nic się nie wydarzyło.
Podróżowaliśmy po Krakowie, czytaliśmy wiele różnorakich ciekawostek (co też zresztą lubię w tej serii, ale potrzeba też trochę akcji) i.... staliśmy tak naprawdę w jednym miejscu.... no poza ubywającymi stronami w książce.

Aczkolwiek polecam przeczytać dla każdego kto lubi ten cykl;)

Grzegorz | 2016-09-25
Przeczytana: 25 września 2016