Blondynka w Meksyku

Okładka książki Blondynka w Meksyku Beata Pawlikowska
Okładka książki Blondynka w Meksyku
Beata Pawlikowska Wydawnictwo: G+J Seria: Dzienniki z podróży literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Dzienniki z podróży
G+J
2011-05-04
2011-05-04
Meksyk podróże Aztekowie czekolada

Książka opowiadająca w dużej mierze o kulturze Majów oraz Azteków, jeśli ktoś zainteresowany jest ich historią, warto sięgnąć po tę książkę. Mało w niej relacji z podróży, lecz ja bawiłam się dobrze ją czytając i pochłonęłam ją na raz.

Większość książki stanowią opowieści o wierzeniach Azteków, czyli tym na czym opiera się historia i kultura meksykańska. Pod koniec jest trochę o kuchni meksykańskiej. Zdjęcia są plusem książki. Choć mam wrażenie, że tu zawarta została tylko namiastka Meksyku i jego kultury. Mały niedosyt pozostaje.

Książka ciekawa, acz lekko rozczarowująca. O współczesnym Meksyku mówi się tu niewiele, bardziej skupiamy się na legendach, obrzędach (makabrycznych!) i starożytnych Aztekach. Jeżeli poszukujesz przewodnika, to niestety musisz szukać dalej, ale jako lektura jedynie dla przyjemności nada się idealnie :)

Legendy , ostre papryki i piramida slonca.
Nie raz slyszalam wiele pochlebnych opinii odnosnie meksyku. Nie zawiodlam sie i tym razem 💜

Legendy , ostre papryki i piramida slonca.

Książka mnie rozczarowała.Nie polecam

Książka mnie rozczarowała.Nie polecam

Przewodniki i książki Beaty Pawlikowskiej to moja częsta lektura. Tym razem jednak lekko mnie rozczarowała, ale tylko lekko :)
Meksyk na okładce, Meksyk na zdjęciach wewnątrz książki jest barwny, interesujący i zachęca do odwiedzin. Tymczasem w treści koncentracja na legendach, opowieściach z historii i podania o azteckich bożkach i bogach. Jawi się przed nami historia tragiczna i mrożące krew w żyłach drastyczne obrzędy (w ciągu 4 dni złożono w ofierze 80 tysięcy osób!)
Takie i inne legendarne opowieści przytacza nam pani Beata właściwie aż w połowie czytanego tekstu.
Współczesności jest niewiele; jest o niehigienicznych warunkach przygotowywania i sprzedaży pysznych skądinąd posiłków.
Jest o metrze, które przewożąc codziennie miliony pasażerów, rozdziela wagony na te dla kobiet i dla (zbyt nachalnych) mężczyzn.
Dowiadujemy się też, jak to było z tą słynną datą końca świata 21.12.2012.
Wiem, że w tej serii przewodników, układ zdjęć jest jednakowy dla każdej książki, ale jak dla mnie niezbyt szczęśliwy.
Niektóre zdjęcia wyprzedzają treść i zwyczajnie nie wiem, co oglądam. Dopiero za jakiś czas, trzeba wracać do fotografii i odszukiwać ją, po przeczytanym później rozdziale.

Gdybyśmy chcieli wybrać się do Meksyku i korzystać z tej książki, jako wstępu do podróży, to powiem szczerze konkretów nie znajdziemy. Ale może i nie chodziło o konkrety, bo tym zajmują się inne wydawnictwa.
Będziemy za to wiedzieć, że wychodząc na piramidę, staniemy na miejscu kaźni. A jedząc posiłki, powinniśmy wystrzegać się dodanych na przykład liści sałaty (mogą być umyte w niezbyt czystej wodzie).
Powinniśmy też mieć pod ręką cukier, który neutralizuje niebezpiecznie ostry smak często używanych do potraw papryczek.
Będziemy wiedzieć, dlaczego praktycznie do każdej potrawy dodaje się tortille, czyli placki z mąki kukurydzianej.
A i na pewno, jeśli przyznamy się komuś, skąd jesteśmy, usłyszymy Juan Pablo Segundo!!! Bo w tym katolickim kraju naszego papieża znają chyba wszyscy.
Mimo "lekkiego" rozczarowania, polecam, bo warto czytać i takie przewodniki, bo tak naprawdę nazwa wskazuje na "dziennik podróży", ma więc prawo do subiektywnie odbieranego obrazu odwiedzanego kraju. :)

Pozostał ogromny niedosyt, mam wrażenie że przeczytałam tylko jeden rozdział jakiejś większej powieści.. Meksyk z całą swoją różnorodnością został potraktowany bardzo powierzchownie, wciąż szukam książki która zabierze mnie w podróż po tym kraju.

Króciutka książeczka o Meksyku,gdzie przedstawiona jest głównie historia Majów i Azteków niż ta współczesna.
Rysunki też nie muszą zajmować całej strony,tylko wydaje się,że książka ma dużo treści.
Wydanie traktowałabym raczej jako wstęp do zapoznania się z Meksykiem niż jako kompemdium wiedzy.

Na plus zasługują zdjęcia zrobione przez autorkę i sympatyczne rysunki, jednak mogłoby się obejść bez ciągłych dopisków pod nimi,które tylko powtarzały wypowiedź ze strony wcześniejszej. Nie wiem jaki miał był w tym cel,na pewno nie wywołanie irytacji czytelnika....

Miło jest się dowiedzieć czegoś więcej o Majach i Aztekach :)

Miło jest się dowiedzieć czegoś więcej o Majach i Aztekach :)

słabiutkie opowiadanko, nic nie wnosi. Pozostawia wrażenie napisanego szybko, byle coś wydać...

• Podróżnicze
  • Podróże