Tęczowa rewolucja

Wydawnictwo: AdPublik
literatura faktu
Jula

„Tęczowa rewolucja” to zbiorowy coming out znanych osób życia publicznego. To zbiór wywiadów pod redakcją Mariusza Kurca i Krzysztofa Tomasika z ludźmi, dla których seksualność - również ich własna - nie jest tematem tabu. Geje i lesbijki, znane postacie życia publicznego opowiadają o tym, co znaczy być „odmiennej” orientacji seksualnej w Polsce początku XXI wieku. Jest też miejsce dla osób biseksualnych i transpłciowych. Wtórują im przyjaźni idei równości heterycy i heteryczki, bez których tęczowa rewolucja nie byłaby możliwa.
Zbiór najlepszych wywiadów ostatnich lat z dwumiesięcznika "Replika".
Bohaterowie/bohaterki „Tęczowej rewolucji”:
- Tomasz Raczek, krytyk filmowy, wydawca, m.in. o sytuacji gejów i lesbijek w PRL-u, o drodze do swojego coming outu w 2007 r. i o gejowskich divach;
- Anna Laszuk, dziennikarka (radio TOK FM), m.in. o książce „Dziewczyny, wyjdźcie z szafy”, o tym, jak się zostaje etatową lesbijką i o tym, że orientacja seksualne nie jest tylko prywatną sprawą;
- Michał Sieczkowski, aktor, m.in. o tym, jak to jest być wyoutowanym tatą gejem i o swej roli w serialu „Plebania”;
- Jacek Poniedziałek, aktor, m.in. o swym coming oucie w 2005 r. i o homofobii w krakowskiej szkole teatralnej;
- Anna Grodzka, prezeska organizacji Trans-Fuzja, m.in. o tym, jak była Anią w męskim ciele zanim 40 lat później zdecydowała się na korektę płci;
- Michał Piróg, tancerz, choreograf, m.in. o tym, jak nie musiał się outować przed tatą, bo ten wiedział już wcześniej, że syn jest gejem i o tym, dlaczego nie zamierza nigdy ukrywać gejostwa;
- Jakub Janiszewski, dziennikarz (radio TOK FM), m.in. o trudnych relacjach z mamą i o tym, jak żył „nie swoim życiem” przed coming outem;
- Bartosz Żurawiecki, pisarz, krytyk filmowy, m.in. o fałszywej trosce katolickich homofobów, o swym domowym coming oucie i o książce „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota”;
- Krystian Legierski, biznesmen, polityk, m.in. o tym, jak się outował na studiach i co myśleli o nim mieszkańcy rodzinnego Koniakowa;
- Rafalala, artystka performerka, m.in. o swoim facecie i tym, jak to jest być laską z penisem;
- Małgorzata Rawińska, działaczka LGBT, m.in. o tym, jak była „lesbijką handlowcem” w programie Polsatu w 1995 r.;
- prof. Michał Głowiński, literaturoznawca, językoznawca, pisarz, m.in. o tym, jak przez lata żył w „pancerzu”, tłumiąc swe potrzeby seksualne i dlaczego autobiografia bez coming outu jest bezwartościowa;
- Izabela Filipiak, pisarka, m.in. o tym, jak właściwie przypadkiem zrobiła najgłośniejszy coming ot lat 90. i jak stara się ocalić od zapomnienia Marię Komornicką;
- Paweł Fijałkowski, historyk, m.in. o tym, jak funkcjonowali geje za czasów Polski szlacheckiej i jak funkcjonował on sam za czasów PRL-u;
- Tadeusz Olszewski, pisarz, poeta, m.in. o swej książce „Zatoka ostów”, która ukazała się 20 lat po jej napisaniu;
- Marcin Szczygielski, pisarz, m.in. o „Berku” i o zawodach w masturbacji, które organizował w czasach licealnych;
- Tomasz Tyndyk, aktor, m.in. o tym, jak to jest grać geja, będąc gejem i jak to jest być na scenie nago;
- Marta Konarzewska, nauczycielka, współautorka „Zakazanych miłości”, m.in. o tym, dlaczego zrobiła pierwszy nauczycielski coming out i o tym, dlaczego wiele lesbijek tęskni za księżniczkami;
- Kuba Kowalski, reżyser teatralny, m.in. o swym spektaklu „Niepokoje wychowanka Torlessa” o i tym, jak jego tata – słynny aktor – zaakceptował syna geja;
- Karol El Kashif, biznesmen, m.in. o tym, jak funkcjonuje się w Polsce z wirusem HIV i o tym, dlaczego pary homo powinny mieć prawo do adopcji dzieci;
- Edward Pasewicz, pisarz, m.in. o swej książce „Śmierć w darkroomie” i o polskim Stonewall w Poznaniu;
- Błażej Warkocki, literaturoznawca, m.in. o tym, jak postępuje emancypacja osób LGBT w Polsce;
- Paweł Leszkowicz, historyk sztuki, kurator, m.in. o wystawie „Ars Homo Erotica” w Muzeum Narodowym;
- Maciej Michalski, reżyser, m.in. o swym filmie „Królowa śniegu” i o tym, jak to jest kręcić w Polsce film o gejach;
- prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog, m.in. o tym, dlaczego geje i lesbijki są częścią narodu i jak to jest, że Kościół katolicki jest homofobiczny;
- Ania i Greta Parobczyk, działaczki LGBT, m.in. o swym niezwykłym związku, czyli jak lesbijka pokochała osobę trans (z wzajemnością);
- Dominika Buczak i Mike Urbaniak, dziennikarka i dziennikarz, m.in. o gejach ze swej książki „Gejdar”;
- Michał Zygmunt, pisarz, publicysta, m.in. o przeszłości w prawicowych młodzieżówkach, gejach głosujących na PO i o swej książce „Lata walk ulicznych”;
- Tomasz Basiuk, dyrektor Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, m.in. o tym, co daje teoria queer;
- Igor Stokfiszewski, dramaturg, literat, m.in. o tym, jak odkrył i wciąż odkrywa swą biseksualność;
- Magda Mosiewicz, członkini partii Zieloni 2004, m.in. o tym, że żyje z kobietą i o tym, dlaczego prywatne jest polityczne;
- Kinga Dunin, publicystka, feministka, m.in. o pierwszym poznanym geju i jak reaguje na to, gdy jest brana za lesbijkę;
- Marzanna Pogorzelska, nauczycielka, m.in. o homofobii w polskiej szkole;
- Piotr Pacewicz, publicysta „Gazety Wyborczej” (były wicenaczelny „GW”), m.in. o swych synach, którzy wyleczyli tatę z „homoignorancji”;
- Magdalena Środa, etyczka, publicystka, polityczka, feministka, m.in. o Wojciechu Cejrowskim, Elżbiecie Radziszewskiej i o tym, że gejom i lesbijkom brakuje aspiracji politycznych.

źródło opisu: Wydawnictwo AdPublik, 2011

źródło okładki: http://www.adpublik.pl/2011/03/16/teczowa-rewolucja-nadchodzi.html

Janiszewskij | 2016-02-27
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Bardzo interesujące wywiady, czasem zbyt krótkie i niepogłębione - nie narzekam, tylko żal mi było niektórych rozmów, bo tak szybko się skończyły.
Fascynujące analizy świata LGBTQ, który sobie w Polsce jeszcze raczkował!(Rozmowy prowadzone były na przestrzeni wielu lat)

Złe wrażenie zrobiła na mnie jedynie Kinga Dunin, ale to jej specjalność, więc bez zadziwienia. ("Nie lubię dziewczyn, myślę, że jestem taka wyjątkowa, a w gruncie rzeczy to pretensjonalność, chłopacy są bardziej interesujący, nie lubię dziewczyńskich tematów, ale tak oczywiście! jestem feministką!1!1!)

theLeftpocket | 2015-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Książka na szczęście, nie jest zbiorem łzawych historii coming outowych ale rzetelną, merytoryczną dyskusją autorów i bohaterów, którzy często odnosząc się do kultury/literatury/sztuki oraz "bieżących" wydarzeń (no i rzecz jasna własnego życia) starają się nakreślić życie osób LGBT w Polsce. Wywiady zebrane w latach po zakończeniu rządów PiS-Samoobrona-LPR, świetnie oddają atmosferę tamtych, pełnych psychozy lat.
Wywiady krótkie i przejrzyste.

Antoni Leśniak | 2014-12-21
Przeczytana: 11 grudnia 2014

Funkcjonujące w przestrzeni publicznej osoby ze świata mediów, kultury, sztuki postanawiają dokonać swojego coming outu. Z większości ich wypowiedzi wynika, że dokonują tego aktu ze świadomością, że pomoże on wielu osobom w Polsce poradzić sobie ze swoją własną tożsamością seksualną i wyjść z szafy i stać się wolnymi. Oni na swoją wolność musieli pracować latami, niektórym z nich, zwłaszcza tym starszym, przyszło jeszcze żyć w czasach PRL-u, gdzie ujawnienie swojej orientacji groziło publicznym ostracyzmem i całkowitym społecznym odrzuceniem, choć przecież i w tamtych czasach żyły osoby, o których wiedziano, że są inni, ale ich pozycja musiała być mocna w strukturach władzy, więc nie obawiali się odrzucenia czy odsunięcia, czego najlepszym przykładem są takie postacie jak Jarosław Iwaszkiewicz, Jerzy Zawieyski, Jerzy Waldorff. Zmiana sytemu politycznego w Polsce, odzyskanie pełnej suwerenności spowodowało, że bez większych trudów zaczęły do nas docierać treści z Zachodu czy Stanów...

Mariusz Cyrulewski | 2016-06-27
savon | 2014-09-30