Szofer hrabiny

Wydawnictwo: Fokus
83-901493-3-8
II wojna światowa, miłość
Annie

Strzelały korki od szampana, wygłaszano toasty i śmiano się tym żywiołowym, beztroskim śmiechem, nie przeczuwając, że tak oto żegnają odchodzący na zawsze w cień historii pewien styl życia i tradycji. Bawili się na weselu w tę rozgwieżdżoną sierpniową noc 1939 roku nie przypuszczając, że tańczą na stypie swej klasy, że są ostatnim jej pokoleniem.

źródło opisu: okładka

Ciekawy, nietuzinkowy romans, którego akcja zaczyna się kilkanaście miesięcy przed wybuchem drugiej wojny światowej i kończy tuż przed nią.

Nie wiem tylko, czemu powieść nazwano na okładce polskim "Przeminęło z wiatrem" - mimo usilnych chęci nie doszukałam się żadnych odniesień ani podobieństw. To, że losy bohaterów poznajemy przed wielkimi zmianami politycznymi, to zdecydowanie za mało.

"Szofer hrabiny" jest nie tylko dobrze napisanym romansem. To także ciekawa powieść obyczajowa, pokazująca życie przedwojennego ziemiaństwa i arystokracji, wśród których pokutują społeczne przesądy i puste konwenanse. Poczucie klasowej wyższości nie przestaje towarzyszyć nawet tym, którzy są na skraju bankructwa albo już zostali zlicytowani. Na tym targowisku próżności można jednak odnaleźć dwa wyjątki - to pozornie oschła i surowa dziedziczka, która trzeźwo patrzy na życie, chociaż nie całkiem udaje jej się pozbyć pewnych konserwatywnych przekonań, oraz jej córka - hrabina, która próbuje...

nikita181 | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

Ciekawie opisana rzeczywistość w ziemianskim dworze, z tego powodu ją przeczytałam. Świat, który przeminął.

| 2014-06-28
Na półkach: Przeczytane, 06. 2014
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Wciągająca powieść, dobra, ale nie jedyna w swoim rodzaju.

Usia | 2013-11-24
Joanna | 2016-11-05