Droga do Zielonego Wzgórza

Agnieszka Kuc
Before Green Gables
typ
papier
7,12 (248 ocen i 34 opinie)

Opis książki

Prequel do bestsellera wszech czasów obejmujący okres od narodzin Ani do jej przyjazdu na Wyspę Księcia Edwarda. W życiu Berty i Waltera Shirley szczęśliwego małżeństwa dwojga nauczycieli pojawia się ktoś wyjątkowy: na świat przychodzi ich ukochana córeczka Ania. Niestety, wkrótce oboje umierają, a życie małej dziewczynki staje się bardzo trudne. Musi ciężko pracować, opiekować się dziećmi rodziny, do której trafiła, znosić upokorzenia i surowość swoich gospodarzy. Trafia do sierocińca, ale i tam spotykają ją przykrości oraz trudne doświadczenia. Wrażliwa i obdarzona niezwykłą wyobraźnią dziewczynka ucieka się w świat marzeń. Jeszcze nie wie, że marzenia się spełniają i ona także odnajdzie swoje szczęście na urokliwej Wyspie Księcia Edwarda, na pełnym ciepła i serdeczności zielonym Wzgórzu.

Ilustracje: Shelagh Armstrong.

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
allison | 2012-11-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 20 listopada 2012

Utrzymana w klimacie pierwowzoru opowieść o Ani Shirley - od narodzin do podróży na Zielone Wzgórze.
Kupiłam tę powieść dla jedenastoletniej chrześniaczki, ale gdy zaczęłam przeglądać, fabuła tak mnie wciągnęła, że przeczytałam jednym tchem.
I była to bardzo przyjemna lektura, podczas której przeniosłam się także do własnego dzieciństwa - miałam wrażenie, że jestem rówieśnicą Ani, poznającą jej burzliwe perypetie. Nie wiem, czy to oznaka starzenia się czy zdziecinnienia, czy może po prostu książka zadziałała na mnie bardzo magnetycznie.

Opowieść pióra pani Wilson jest przede wszystkim wzruszająca, gdyż życie Ani obfitowało w wiele ciężkich i przykrych doświadczeń. Nie zabrakło tu również rozbrajających i humorystycznych fragmentów - to głównie monologi Ani, które wygłasza ona do wyimaginowanych przyjaciółek.

Polecam wszystkim fanom cyklu o sympatycznym i inteligentnym rudzielcu, ale także tym, którzy lubią powieści obyczajowe.

Crushmount | 2011-05-06
Przeczytana: 2010 rok

Napisać kontynuację książki to jedno... ale napisać powieść, która wybiega daleko w przeszłość oryginału to drugie! Budge Wilson podjęła się ambitnego zadania: opisać życie Ani jeszcze zanim trafiła na Zielone Wzgórze! Niełatwo jest zgrać wszystkie informacje o dzieciństwie Ani z własnymi pomysłami... A tu proszę! Powieść w odpowiednich momentach bawi, wzrusza, złości, zmusza do refleksji. Dla każdego szanującego się mola książkowego, który przeczytał "Anię z Zielonego Wzgórza", TO jest lektura obowiązkowa. A dla tych, którzy jeszcze nie przeczytali, a chcą, powinni zacząć od "Drogi...". Naprawdę. Po przeczytaniu tego wiele rzeczy mi się rozjaśniło!

lacerta | 2012-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Ciekawy pomysł, żeby napisać o Ani i jej historię zanim trafiła na Zielone Wzgórze. To fakt, że wszystko jest ładnie opisane i miło czyta się tą lukę zostawioną przez L.M. Montgomery.
Książka jednak mnie nie zachwyciła. To już nie jest pani Montgomery. Inny styl i to czuć. Poza tym czasami miałam wrażenie, że książka pisana jest na siłę, jakby autorce zabrakło pomysłu.
Książka moim zdaniem przeciętna, bo nic nie zastąpi L.M. Montgomery, ale mimo wszystko warta przeczytania.

chamariz | 2014-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2014

"Anię z Zielonego Wzgórza" czytałam parę lat temu, lecz niedawno postanowiłam odświeżyć sobie pamięć i zabrać się tym razem za całą serię. Czytanie rozpoczęłam od chronologicznie pierwszej, lecz wydanej najpóźniej, "Drodze do Zielonego Wzgórza". Opowiada ona o losach Ani Shirley zanim trawiła do rodziny Cuthbertów na Zielonym Wzgórzu. Jej tułaczka z domu do domu, trudne lata wypełnione ciężką pracą i opieką nad innymi dziećmi oraz nieustające poszukiwanie miłości i akceptacji zostało bardzo skrupulatnie i wiarygodnie opisane przez autorkę, co, jak czytamy w podziękowaniach, było nie lada wyzwaniem i wymagało ogromnego przygotowania.

Powieść, mimo że smutna i wzruszająca, jest bardzo ciepła, serdeczna i pełna nadziei. A to wszystko za sprawą głównej bohaterki, niezwykle bystrej i pozytywnej Ani, która potrafiła odnaleźć radość w najmniejszych rzeczach. Tym właśnie skradła moje serce. Ta prostolinijna, szczera i dobra dziewczynka, która w swoim życiu niejedno przeszła, zwyczajnie...

Marzycielka_ | 2014-11-10

Niesamowite,że na tych 439 stronach mogłam poczuć magię,którą zazwyczaj doznawałam przy lekturze książek pani Montgomery,a jednak pani Wilson udało się dorównać mojemu ideałowi. Mając tę książkę w rękach czułam bijące od niej ciepło i autentyczność,często załamywałam ręce,czytając o okropnych losach Ani,ale i był obecny śmiech. Niesamowite,że dzięki temu jeszcze bardziej wierzę w przeznaczenie,los zapisany w gwiazdach mimo,że to wszystko jest fikcją. Czuję,jakby Ania żyła naprawdę i wyobrażam sobie jej dom,nawet miejsce,gdzie znajduje się jej grób i to jest już trochę niepokojące :D Cieszę się,że nie dałam się zwieść marnym opiniom moich znajomych,którzy to cały czas narzekali,jak ta książka jest nudna i bez wyrazu. Jak bardzo oni się mylą i po części im współczuję. Skupiając się ponownie na dziele pani Wilson chcę jedynie dodać,że bardzo się cieszę,iż podjęła się tak wielkiego wyzwania,bo większość by się poddała lub wyłożyła na początku drogi,a ta oto pisarka pokazała klasę i...

Veroniqusia | 2013-11-27

Nie chcę porównywać pani Montgomery i pani Wilson, ale wielkie brawa dla pani W. za to, że wczuła się w klimat Ani, napisała jej początki w takim samym montgomerowskim stylu, i jeszcze ulepszyła go o brak nużących opisów. Wielbiciele Ani będą miło zaskoczeni.

kasia | 2014-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Zacznę od tego, że „Anie z Zielonego Wzgórza” czytałam w szkole podstawowej. I byłą ona z niewielu lektur szkolnych, którą polubiłam, dobrze wspominam oraz mam do niej sentyment. A w ogóle sięgnęłam po tą książkę przez przypadek, ponieważ szukałam inne powieści do wypożyczenia.

Jest to powieść, która pokazuje nam życie Ani od czasu narodzin do pojawienia się na wyspie Księcia Edwarda. Czytając tą książkę bardzo żal mi było Ani przez co przeszła w dzieciństwie, ale również lekturze pojawiły się postacie, które bardzo przychylne rudowłosej dziewczynie.

Książka bardzo mi się podobała. I bardzo szybko się pochłonęłam. Przeczytałam ją w trzy dni.

"Droga do Zielonego Wzgórza" to obyczajowa powieść o Ani zanim została adoptowana przez Cuthbertów. Wzruszająca opowieść o losach małego rudzielca, którego nikt nie chce. Dlaczego? Bo jest brzydka, gadatliwa... Dlatego Ania zadowala się wymyślonymi przyjaciółkami, które szybko znikają z jej życia. Ale są też śmieszne momenty... ;-) Ale to może przeczytać każdy... :-)

Luxtos | 2013-07-18

Książka według mnie jest bardzo dobra. Pozwoliła bardziej związać się z główną bohaterką i poznać jej historie zanim pojawiła się na Zielonym Wzgórzu. Wciągająca, ciekawa, polecam.

Agata | 2015-03-28
Przeczytana: 27 marca 2015

Doskonale wszystko uzupełnia i tłumaczy różne zachowania Ani.Po przeczytaniu łatwiej jest przyswoić dzieła L.M.Montgomery.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie