Okładka książki Droga do Zielonego Wzgórza

978-83-08-04311-0
Zielone Wzgórze, Ania Shirley
typ
papier
7.11 (217 ocen i 25 opinii)

Opis książki

Prequel do bestsellera wszech czasów obejmujący okres od narodzin Ani do jej przyjazdu na Wyspę Księcia Edwarda. W życiu Berty i Waltera Shirley szczęśliwego małżeństwa dwojga nauczycieli pojawia się ktoś wyjątkowy: na świat przychodzi ich ukochana córeczka Ania. Niestety, wkrótce oboje umierają, a życie małej dziewczynki staje się bardzo trudne. Musi ciężko pracować, opiekować się dziećmi rodziny, do której trafiła, znosić upokorzenia i surowość swoich gospodarzy. Trafia do sierocińca, ale i tam spotykają ją przykrości oraz trudne doświadczenia. Wrażliwa i obdarzona niezwykłą wyobraźnią dziewczynka ucieka się w świat marzeń. Jeszcze nie wie, że marzenia się spełniają i ona także odnajdzie swoje szczęście na urokliwej Wyspie Księcia Edwarda, na pełnym ciepła i serdeczności zielonym Wzgórzu.
Ilustracje: Shelagh Armstrong.

Opinie czytelników
allison | 2012-11-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 20 listopada 2012

Utrzymana w klimacie pierwowzoru opowieść o Ani Shirley - od narodzin do podróży na Zielone Wzgórze.
Kupiłam tę powieść dla jedenastoletniej chrześniaczki, ale gdy zaczęłam przeglądać, fabuła tak mnie wciągnęła, że przeczytałam jednym tchem.
I była to bardzo przyjemna lektura, podczas której przeniosłam się także do własnego dzieciństwa - miałam wrażenie, że jestem rówieśnicą Ani, poznającą jej burzliwe perypetie. Nie wiem, czy to oznaka starzenia się czy zdziecinnienia, czy może po prostu książka zadziałała na mnie bardzo magnetycznie.

Opowieść pióra pani Wilson jest przede wszystkim wzruszająca, gdyż życie Ani obfitowało w wiele ciężkich i przykrych doświadczeń. Nie zabrakło tu również rozbrajających i humorystycznych fragmentów - to głównie monologi Ani, które wygłasza ona do wyimaginowanych przyjaciółek.

Polecam wszystkim fanom cyklu o sympatycznym i inteligentnym rudzielcu, ale także tym, którzy lubią powieści obyczajowe.

Crushmount | 2011-05-06
Przeczytana: 2010 rok

Napisać kontynuację książki to jedno... ale napisać powieść, która wybiega daleko w przeszłość oryginału to drugie! Budge Wilson podjęła się ambitnego zadania: opisać życie Ani jeszcze zanim trafiła na Zielone Wzgórze! Niełatwo jest zgrać wszystkie informacje o dzieciństwie Ani z własnymi pomysłami... A tu proszę! Powieść w odpowiednich momentach bawi, wzrusza, złości, zmusza do refleksji. Dla każdego szanującego się mola książkowego, który przeczytał "Anię z Zielonego Wzgórza", TO jest lektura obowiązkowa. A dla tych, którzy jeszcze nie przeczytali, a chcą, powinni zacząć od "Drogi...". Naprawdę. Po przeczytaniu tego wiele rzeczy mi się rozjaśniło!

lacerta | 2012-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Ciekawy pomysł, żeby napisać o Ani i jej historię zanim trafiła na Zielone Wzgórze. To fakt, że wszystko jest ładnie opisane i miło czyta się tą lukę zostawioną przez L.M. Montgomery.
Książka jednak mnie nie zachwyciła. To już nie jest pani Montgomery. Inny styl i to czuć. Poza tym czasami miałam wrażenie, że książka pisana jest na siłę, jakby autorce zabrakło pomysłu.
Książka moim zdaniem przeciętna, bo nic nie zastąpi L.M. Montgomery, ale mimo wszystko warta przeczytania.

Veroniqusia | 2013-11-27

Nie chcę porównywać pani Montgomery i pani Wilson, ale wielkie brawa dla pani W. za to, że wczuła się w klimat Ani, napisała jej początki w takim samym montgomerowskim stylu, i jeszcze ulepszyła go o brak nużących opisów. Wielbiciele Ani będą miło zaskoczeni.

Magda | 2011-06-13
Przeczytana: czerwiec 2011

Daję tylko 3 gwiazdki, bo jak dla mnie autorka nie dorównała prozie L. M. Montgomery. Niemniej, książka podobała mi się, nie nudziła mnie. Postać głównej bohaterki jest dobrze skonstruowana. Z pewnością jest to wartościowa lektura dla dziewczynek, pouczająca, dająca do myślenia. Autorka wielokrotnie podkreśla ciężki los małej Ani, pracującej ponad siły, ale zachowującej optymizm i życiową mądrość (zadziwiającą jak na wiek dziewczynki), co w dorosłym czytelniku może wzbudzić pewnego rodzaju sprzeciw, a młodszym wydać się nieprawdopodobne.

Luxtos | 2013-07-18

Książka według mnie jest bardzo dobra. Pozwoliła bardziej związać się z główną bohaterką i poznać jej historie zanim pojawiła się na Zielonym Wzgórzu. Wciągająca, ciekawa, polecam.

Karolina | 2010-08-16
Przeczytana: styczeń 2010

Sięgając po tę książkę nie spodziewałam się niczego dobrego. A jednak bardzo się myliła.

Jestem wielką fanką Ani i jej przygód (mimo, że już dawno nie jestem dzieckiem :)). Historia Ani zawsze zaczynała się na stacji kolejowej, na wyspie Księcia Edwarda i nigdy nie zastanawiałam się, co było wcześniej. Budge Wilson wykonała kawał dobrej roboty rysując historię dzieciństwa Ani. Mimo, że książka jest naprawdę bardzo smutna, wzruszająca, czyta się ją wyśmienicie. Fajne jest również to, że autorka nie próbuje na siłę naśladować stylu pisarskiego Lucy Maud Montgomery. Ale mimo tego mamy do czynienia z tą sama rudowłosą marzycielką.

Wilson podjęła się bardzo ryzykownego zadania, ale moim zdaniem wyszła z niego obronną ręką!

Polecam szczególnie fanom przygód Ani.

dorka | 2011-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 07 listopada 2011

Styl tej pisarki daleko odbiega od stylu pisania L.M.Montgomery. Lektura dla chętnych. Nie powala, niezbyt mnie wciągnęła. Chciałam tylko, aby Ania dostałam się już na Wyspę Księcia Edwarda. Lektura niekonieczna. Moim zdaniem czytanie serii o Ani wystarczy zacząć od "Ani z Zielonego Wzgórza". No cóż, ciężko dorównać wybitnej pisarce.

Leelunia | 2011-10-29
Przeczytana: 2009 rok

To już nie to samo co Montgomery... Inny styl, inne książki. "Ania z Zielonego Wzgórza" jest bez porównania lepsza.

Karolka | 2013-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2013