Wirus liberalizmu. Permanentna wojna i amerykanizacja świata

Tłumaczenie: Agata Łukomska
Seria: Biblioteka Le Monde Diplomatique
Wydawnictwo: Książka i Prasa
Le virus libéral : la guerre permanente et l'américanisation du monde
978-83-88353-32-1
Szarst

Wirus liberalizmu to błyskotliwa a zarazem radykalna krytyka globalnego kapitalizmu. Samir Amin podejmuje tu próbę nakreślenia historycznych i ideologicznych ram procesu, który nazywa amerykanizacją świata. Nie chodzi mu przy tym jedynie o brutalne dążenie USA do sprawowania hegemonii nad całą planetą. Idzie także o ekspansję pewnej, ekstremistycznej wersji liberalizmu, którą odnowiony imperializm Waszyngtonu umieścił na swych sztandarach. Amin rekonstruuje osobliwości ideologii amerykańskiej i dramatyczne konsekwencje narzucania jej światu pod hasłami tzw. reform rynkowych. Polityka odwołująca się do rynkowego fundamentalizmu, politycznego konserwatyzmu oraz otwartej wrogości wobec krytycznych tradycji europejskiego Oświecenia pociąga za sobą dramatyczne skutki: masową nędzę, militaryzację ładu międzynarodowego, erozję demokracji, wzrost szowinizmów etnicznych i religijnych. Amin podkreśla, że bez stawienia oporu wirusowi liberalizmu nie ma co marzyć o skutecznej odpowiedzi na nierówności, przemoc i chaos, które dziś ogarniają świat.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: merlin.pl