Pierwsza Miłość i inne opowiadania

klasyka
karmazyna

Tym, co zjednuje prozie Pawła Huelle licznych czytelnikw, jest nie tylko zajmująco opowiadana fabułą. Jego utwory - zmysłowo przywiązane do materialnego świata - przenika żywioł pytań metafizycznych, rzadko stawianych wprost, stale jednak obecnych. Podobnie jak w Weiserze Dawidku i Opowiadaniach na czas przeprowadzki, także i w najnowszym tomie pisarz wysnuwa wątki opowieści ze swojej małej...

Podobnie jak w Weiserze Dawidku i Opowiadaniach na czas przeprowadzki, także i w najnowszym tomie pisarz wysnuwa wątki opowieści ze swojej małej ojczyzny - Gdańska i jego okolic.
Optyka współczesnegonarratora zderza się w nich z przeszłością, ironiia z powagą, a polityka rzuca cień na biografie bohaterów.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl/bid,5469,tytul,Pierwsza-milos...(?)

Profesorek | 2015-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Tęsknoty i wspomnienia przeszłości i czasem mniej lub bardziej ukryte pytania o życiu usytuowane w raczej niespecjalnie zaciekawiającej czytelnika fabule opowieści, których wydarzenia w znacznej mierze rozgrywają się w Gdańsku - to, czego Huelle nigdy sobie nie odpuści i bardzo dobrze, bo dzięki temu nabierają one niezwykłego czaru.

wiesia | 2014-05-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 14 maja 2014

Piękne opowiadania, w których Huelle wciąż sławi swoje rodzinne strony. Ulica Polanki obecna niejednokrotnie w jego prozie doczekała się nawet osobnego opowiadania. Pojawia się w nim też Ernest Teodor Hoffmann, który po latach stanie się jednym z bohaterów powieści "Śpiewaj ogrody".
Jest i pan Bieszke, menonici, a nawet Lech Wałęsa.
Urzekający świat opowieści pozwalający wniknąć w "świat, nad którym zaszło już słońce".
"Znów padał deszcz. Zapewne także nad Oliwą, której dachów, ulic, ogrodów i zaułków nie zamieniłbym na żadne inne w świecie".

papiesz | 2012-09-27
Na półkach: Przeczytane, Kupcie mi
Przeczytana: 26 września 2012

Tym, co determinuje opowiadania Pawła Huelle, jest odzyskiwanie przeszłości. Wydobywanie z mroków niepamięci osób, zdarzeń i przedmiotów, które rację bytu znajdują już tylko w opowieści, gdyż albo nic po nich nie pozostało prócz wspomnienia, albo istniejące pozostałości są już tak dalece inne, że nie mają z nimi wiele wspólnego. Zdarzenia obecne są dla narratora pretekstem do wiązania ich niewidzialną nicią ze zdarzeniami przeszłymi, Huelle robi to z niebywałym wdziękiem, jego opowieści przepełnione są nienachalną melancholią, w dodatku autor ma niesamowity dar opowiadania. Oczywiście wszystko uwikłane jest w klimat "małej ojczyzny" autora, a więc Gdańska i okolic. Miasto jest bohaterem obecnym w każdym utworze, ulicy Polanki poświęcone jest nawet całe opowiadanie. Teraźniejszość przeplata się tu z przeszłością, rzeczywistość ze światem duchów (jak np. w moim ulubionym opowiadaniu "Mimezis"), Gdańsk z Danzig, humor ze smutkiem historii. A elementem wspólnym jest to, że wszystko...

archiwista_cyklista | 2014-03-16

Napiszę jedną opinię dla większości przeczytanych przeze mnie książek lub opowiadań Pawła Huelle. Dla mnie mają niesamowity klimat. Zacząłem je czytać zanim poznałem miejsca o których pisze ale o je tak sugestywnie opisywał, że czułem jakbym znał je od zawsze. Autor powoduje,też, że od razu czuje związek z bohaterami jego twórczości. Pewien znany ss man z Gdańska nie posiada tego daru i po przeczytaniu jednej jego książki po inne nie będę sięgał. A Huelle tak magicznie opisuje przeszłość czy bliższą czy dalszą, czy Gdańska czy Kresów, że aż ciarki przechodzą. Naprawdę ta literatura mnie rusza. I będę jeszcze wielokrotnie do niej wracał.
Tak na marginesie miałem przyjemność być jakiś czas temu na rodzinnym spotkaniu gdzie poleciały opowieści o Gdańsku lat 50 do 70 tych i klimat był jak u Huelle i była wódka i antykomunistyczne piosenki i różne przekręty w szkole na Strzyży...

5Muszkieter | 2015-10-06
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione