Babcia Katarzyna

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Baba Kata
83-10-07977-X
Dorota_1988

"Nie spałam, leżałam w łóżku. Na szafce cykał zegar. Widziałam, że o godzinie piątej zadzwoni i że wtedy mama wstanie, i nie będziemy jej już widzieć aż do wieczora. Obok mnie spała siostrzyczka, głośno oddychała, czułam jej oddech na karku..."

źródło opisu: okładka

Marta Bilewicz | 2012-01-09
Przeczytana: 2008 rok

Nie pamiętam, ile mogłam mieć lat, kiedy przeczytałam tę książkę po raz pierwszy... Osiem? Dziewięć? Coś koło tego. Wtedy ta powieść mnie trochę przeraziła, utożsamiałam się z główną bohaterką - dziewczynką w moim wieku - i pojawienie się nietypowej sąsiadki dom dalej niepokoiło również mnie. Czytałam ją wtedy wiele razy, męcząc akapit za akapitem i próbując zrozumieć rzeczy, o których wtedy nie miałam jeszcze pojęcia. Potem książka zaginęła.

Trafiłam na nią niedawno w antykwariacie i bez zastanowienia kupiłam.

Podekscytowana przeczytałam ją po blisko trzydziestu latach ponownie. Odczucia inne, choć jakiś malutki niepokój pozostał, ale tym razem docierały do mnie w całości rzeczy, których wtedy, lata temu, nie mogłam zrozumieć z racji młodego wieku.

Książka mówi o tym, że nie należy oceniać ludzi po pozorach. Mówi o przyjaźni, o lojalności, o tym, czym jest dobro i o tym, ile siły jest w niesieniu pomocy (choćby drobnej) innym ludziom. Jest to opowieść o grupce dzieciaków, a...

Elżbieta | 2013-05-02
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

Książeczka "wpadła" mi w ręce przez przypadek, kupiłam ją za 1 zł od ulicznego sprzedawcy. Jest to książka dla dzieci, której akcja rozgrywa się w latach przedwojennych w ubogiej dzielnicy Zagrzebia. Jest to bardzo prosto napisana książka, ale porusza bardzo ważne tematy tj; przyjaźni, życzliwości, solidarności i najważniejsze- nigdy nie oceniać ludzi po pozorach, są to problemy jak najbardziej zawsze aktualne. Polecam jak ktoś będzie miał okazję przeczytać.

rebelka | 2016-04-02
Na półkach: Dziecięce, Przeczytane

Pierwsza ksiazka w moim zyciu, ktora zrobila na mnie tak kolosalne wrazenie. Piekna, uczy wrazliwosci i nieoceniania po pozorach.

Matylda | 2011-04-26
Przeczytana: 1985 rok

Pierwsza powieść (bez rozdziałów) przeczytana przeze mnie. Pamiętam jej klimat do dziś. Bardzo mi się podobała, czytałam kilka razy.

Sonata | 2016-04-09
dominika0211 | 2014-09-26