1 310
830801674X
Dorota_1988

Książka opowiada o perypetiach tytułowej bohaterki. Jak w życiu znajdziemy tu smutek obok radości, rozstanie i poszukiwanie osoby bliskiej obok radosnego spotkania i odnalezienia własnego miejsca w nie zawsze przyjaznym świecie. Jest to historia o dojrzewaniu, które zawsze łączy się z odkryciem własnej wartości.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dominka1 | 2014-02-13

Jedna z książek mojego dzieciństwa.Napisana piękną polszczyzną pokazuje losy Basi ,od pięcioletniej osieroconej dziewczynki szukającej "domu na zawsze" do piętnastoletniej nastolatki, zafascynowanej geografią, podejmującej pierwsze samodzielne decyzje.
Tytuł powieści Kornela Makuszyńskiego"Awantura o Basię" może sugerować ,że głównym wątkiem są kłótnie rodzinne, spory.Tymczasem fabuła pokazuje bardzo różnych ludzi-serdeczną doktorową i jej męża, zgorzkniałego aktora , samotnego pisarza,wesołą młodą kobietę których codzienne i monotonne życie odmienia mała dziewczynka.Dzięki Basi bardzo wielu ludzi zaczyna odkrywać radość w małych, zwyczajnych sprawach.
Olbrzymim atutem jest portret literacki Basi ,która emanuje energią, spontanicznością.Na każdym etapie życia jest otoczona kochającymi osobami,rówieśnikami. Nie przypomina opuszczonej i smutnej ofiary tragedii, zamkniętej na piękno świata.
Pomimo tego,że w tej książce jest kilka smutnych dramatycznych momentów,pokazujących ludzkie...

michall_1985 | 2015-11-05
Przeczytana: maj 1998

Bardzo ładna historia sierotki,do której uśmiechnęło się szczęście.Piękny,sielankowy obraz minionej epoki.Makuszyński w najlepszej formie.

Dominka1 | 2014-03-11

Awantura o Basię, to wspaniała powieść Kornela Makuszyńskiego. Mówi nam o losach małej Basi, która z czasem jest coraz mniej mała a coraz bardziej piękna.

Zacznijmy od początku, dziewczynka nazywa się Barbara Bzowska, podróżuje razem ze swoją mamą Heleną. W wyniku nieszczęsliwego wypadku matka ginie. Po jej śmierci dziewczynka ma trafić do jej przyjaciółki, jednak przez historię z mlekiem nie udaje się to. Opiekuje się Nią aktor, który źle odczytując napis na tabliczce odsyła dziecko do pewnego pisarza. Ma wspaniałe dzieciństwo, ponieważ jest wspaniała i każdy od razu się do niej przywiązuje. Dziewczynka jest miła, posłuszna, ma swoje pasje w tym geografię, kocha się w Niej dwóch chłopaków których względy odrzuca, pilnie się uczy.

Historia jest przezabawna, chyba przy żadnej książce się tyle nie śmiałem, z tym że tu do czynienia mamy z nietypowym rodzajem humoru, ale jeśli już komuś będzie pasował, to będzie rechotał do rozpuku. Ksiązka jest dosyć krótka zaledwie ok. 200...

Mała, osierocona dziewczynka spotyka na swej drodze żywy łańcuch dobrych serc.

Cieplutka historia budująca wrażliwość i empatię. Historia ku pokrzepieniu..
Czytając albo zalewasz się łzami wzruszenia, albo wybuchasz niekontrolowanym śmiechem z rozbawienia.
Czujesz miłość i wszechogarniającą radość.
Czujesz dobro ludzkie i widzisz różnorakie oblicza serdeczności..

Ta książka nie jest ciepła. Ona PARZY.

Basię i jej przyjaciół poznałam we wczesnym dzieciństwie.
Czytałam wielokrotnie. Płakałam i śmiałam się. I dziś mam tak samo.

Książka pełna ciekawych sytuacji i humoru... Zatem i bawi i wzrusza.

Smak dzieciństwa to jest to.

W dzieciństwie przeczytałam tę powieść wiele razy. Dzisiaj - nadal uważam, że to jedna z najpiękniejszych powieści Kornela Makuszyńskiego. Optymizm powieści, na przemian ze wzruszeniem, przenika czytelnika. Mamy pełną wiedzę o tragedii, jaka już we wczesnym dzieciństwie dotknęła Basię. A mimo to, żadna inna powieść nie przekonuje tak ujmująco, że po każdym smutku, przyjdzie w końcu radość. I żadna inna - nie niesie w sobie tak dużej wiary w bezinteresowną ludzką dobroć.

Bardzo ciepło wspominam tą historię.

Lidka | 2017-06-14

Kiedy czytałam dzieciom tę książkę -płakały. Myślały,że nie będą w stanie słuchać dalszych losów dziewczynki. Jakoś dotrwały do tych miłych chwil :)
Książka ujmująca i pełna emocji.
Polecam

Bardzo ładna książka , polubiłam główną bohaterkę :)
Jest uroczą i trochę psotliwą osóbką :) Ale posiada wielkie serduszko, które wszystkich bardzo kocha i wierzy w ludzi. :)

Basia Bzowska to mała dziewczynka, której mama zginęła w wypadku wpadając pod pociąg. Dzieckiem zaopiekował się pewien lekarz wraz z żoną Natalią Budziszową ... jakie będą jej dalsze losy
dalej nie zdradzę bo musicie sami koniecznie przeczytać . :D

Polecam każdemu co lubi przeczytać coś lekkiego :)