Ascetka

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Dzieł Wyborowych: Seria I". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
klasyka
Dorota_1988

Pierwszy wysokiej próby artystycznej utwór w literaturze polskiej, który w pełni wyrósł z inspiracji franciszkańskich. W dogłębny sposób docieka istoty tej duchowości. Jest to piękna i mądra opowieść o meandrach życia i rozpaczy, z której wyprowadzić może nadzieja. W opowieści tej jest mowa o heroizmie życia i zaufaniu do Boga. To jeden z utworów, odczytujących istotę chrześcijaństwa z...

Pierwszy wysokiej próby artystycznej utwór w literaturze polskiej,
który w pełni wyrósł z inspiracji franciszkańskich.
W dogłębny sposób docieka istoty tej duchowości.
Jest to piękna i mądra opowieść o meandrach życia i rozpaczy,
z której wyprowadzić może nadzieja.
W opowieści tej jest mowa o heroizmie życia i zaufaniu do Boga.
To jeden z utworów, odczytujących istotę chrześcijaństwa z wyjątkową wnikliwością.

źródło opisu: http://wydawnictwo.niepokalanow.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

anoola | 2013-03-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 14 lutego 2013

"Ascetka" Elizy Orzeszkowej to pierwszy utwór w literaturze polskiej, który w pełni wyrósł z inspiracji franciszkańskich.
Akcja tej noweli dzieje się w klasztorze.
Autorka przedstawia przeciwstawne, choć niejednoznaczne relacje między siostrami: Mechtyldą i Romualdą.
Mechtylda postrzega ziemskie życie jako grzeszne, doświadcza całkowitej odrazy od świata i w surowej ascezie widzi szansę swojego uduchowienia i osiągnięcia doskonałości.
Natomiat siostra Romualda choć świadoma wszelkich ułomności ludzkiego istnienia, postrzega świat bez złudzeń, ale z szacunkiem i zrozumieniem dla całej jego złożoności.
Jest to piękna i mądra opowieść o meandrach życia i rozpaczy z której wyprowadzić może nadzieja i zaufanie do Boga.
Warto sięgnąć po ten utwór, zwłaszcza teraz w okresie Wielkiego Postu.

olaf2009 | 2016-08-25
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Bardzo pięknie napisana książka. Bardzo nietypowa, bo główną bohaterką jest zakonnica.Ze względu na poruszane problemy w książce ponadczasowa.

Igor Siema | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Pani Orzeszkowa po raz kolejny udowadnia, że w mistrzowskim stopniu opanowała sztukę tworzenia opisów zbędnych, nudnych i topornych. Nie polecam.

Marta173201 | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016