Kultura Syryjska we wczesnym średniowieczu

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Культура сирийцев в Средние века
historia
takisobiejac

Autorka stara się w swej książce określić poziom rozwoju kultury syryjskiej, stopień jej upowszechnienia w ówczesnym społeczeństwie oraz poziom wykształcenia i zakres wiedzy wśród Syryjczyków. Podkreśla szczególną rolę Syryjczyków jako pośredników przekazujących odkrycia naukowe i wartości kultury między Wschodem a Zachodem. W wydaniu polskim wzbogacono książkę o nowe ilustracje, zestaw map i...

W wydaniu polskim wzbogacono książkę o nowe ilustracje, zestaw map i bibliografię, które maja pomóc polskiemu czytelnikowi w lekturze tej ciekawej książki.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy PAX, 1989

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Syria kojarzy się nam z różnymi rzeczami, ale raczej nie z wielką kulturową rolą, jaką odegrała w późnym antyku i wczesnym średniowieczu. Tymczasem to właśnie Syryjczycy rozpropagowali kulturę grecką daleko na wschód. To oni przekazali ją (uprzednio przełożywszy najważniejsze praca na swój, semicki język) Arabom i ta rola "przekazicieli" jest bardzo mocno przez Autorkę podkreślona. Syryjczycy, którzy w swoich kupieckich wyprawach docierali daleko na Wschód rozprzestrzenili też do Indii i Chin chrześcijaństwo. Można więc powiedzieć, że bez udziału syryjskich uczonych i kupców dzieje cywilizacji potoczyłyby się inaczej.

N. Pigulewska planowała napisać dużo obszerniejszą pracę na temat kultury syryjskiej, nie było jej jednak dane tego dokonać. Na końcu tej książki, jako swego rodzaju aneks, ukazane zostały w punktach zagadnienia, które chciała podjąć. Zrealizowała tylko część z nich, ale i tak jej rozważania przywracają Syryjczykom należne im miejsce w dziejach cywilizacji. Dużo...

annadepp | 2015-01-11
Przeczytana: 25 lipca 2014

Dość ciekawe przedstawienie zjawiska kultury syryjskiej, wiele punktów widzenia; chociaż czasami występująca jednostronność.

S54S | 2017-05-17
Homo_Mediaevalis | 2014-02-25