Dudziak

De profundis czyli krzyk z otchłani

Tłumaczenie: Bolesław Korzeniowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
De profundis
oscar wilde, listy, korespondencja, LGBT

List Oscara Wilde'a do przyjaciela i kochanka Alfreda Douglasa, pisany w celi w więzieniu w Reading jest jednocześnie gorzkim podsumowaniem wieloletniej intymnej relacji pisarza i młodego arystokraty, a także summą filozoficzną i duchową, w której z pasją, żarem i namiętnością Wilde opisuje swoją wewnętrzną przemianę, prowadzącą do pogodzenia się z sobą i światem.

źródło opisu: Wydawnictwo Łódzki, 1972

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

In memoriam - list skierowany do kochanka, ukazujący całą gorycz jakiej doznał Wilde za swoją fascynację za fałszywie rozpoznane uczucie. Piękny elaborat o tym, jak człowiek pełen dobra, najlepszych intencji, wrażliwy na urodę życia popada w otchłań rzeczywistości, w której dominantą jest brutalność, chamstwo, interes własny i szereg innych mało wzniosłych cech. Dla ludzi o delikatnych usposobieniach, którzy oczami duszy widzą piękno tego Świata, dla nich nie przewiduje się specjalnych przywilejów, wręcz odwrotnie, Społeczeństwo kłuje w oczy, odmienność - KAŻDA ODMIENNOŚĆ, nie masz prawa wyróżniać się od Masy, bo co nią nie jest zasługuje na piętnowanie i wykluczenie. De profundis, to piękne wołanie z głębin Człowieczeństwa.

svartsven | 2014-01-30
Na półkach: Lit. piękna, Przeczytane
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Osobiste rozeznanie Wilde'a z samym sobą. Moje kolejne spotkanie z barwnym indywidualistą, który stanowi kwintesencję artyzmu. Choć pisarz osobiście mógłby obrazić się za takie szufladkowanie, to jednak sam w pewien sposób odkrywa się w swoim liście rozprawiając nad swoją wiarą, umysłem, talentem, sztuką, przeszłością, miłością. Utwór wyraża istotę indywidualzimu wyznawanego przez Wilde'a, jego określanie podmiotu źródła prawdziwego szczęścia, refleksje nad niedoskonałością człowieka i co w nim jednako jest doskonałe.

ManiaCzytania | 2013-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2013
Dociekliwy_Kotek | 2011-04-18
Przeczytana: kwiecień 2011

To nadal piękny, barwny, kwiecisty styl Wilde'a. To nadal jego niezrównana wrażliwość, estetyzm posunięty do granic absurdu, czarująca poza dandysa, tak nieprzystająca do jego sytuacji i okoliczności powstania listu. Listu, prawdopodobnie, nie do koca odpowiadającego prawdzie, zaprawionego goryczą i żalem. To nadal fascynująca lektura, rzucająca światło na stosunki łączące go z Bosiem i ich emocjonalną więź. Ale Wilde duchowy, Wilde nawrócony, Wilde z żarem wyznający głęboką wiarę, głoszący zrozumienie potęgi pokory, Wilde o charakterze przewróconym na nice, Wilde tak odmieniony? Chwilami jego religijne teorie mogą budzić uśmiech politowania czy zażenowania, ale nadal emanują czystą, szczerą i żarliwą wiarą, wobec której uśmieszki politowania i słowa krytyki pod adresem cynicznego mistrza paradoksu, nagle nawróconego, bledną i nie mają znaczenia. Poruszające.

psoty | 2018-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

"Poczuć jest łatwo, najtrudniej wyrazić." - tym zacznę, bo uczucie zachwytu nad tą książką bardzo trudno opisać.
zwłaszcza teraz, kiedy jestem na świeżo i nie wróciłam do rzeczywistości.

czytałam ją kiedyś w innym przekładzie, zupełnie na początku mojej przygody ze stałym czytaniem. dziś ponownie wywarła na mnie to samo wielkie wrażenie.

psoty | 2017-05-24
Przeczytana: 21 maja 2017

przeczytałam tę książkę, bo chciałam zrozumieć co to jest miłość. na początku wiedziałam tylko, że są to listy kierowane do Bosie od Oscara.

dziś już rozumiem, choć nigdy nie było mi dane prawdziwie kochać. widzę dzięki tej książce miłość między moimi rodzicami. nawet mijając koleżankę na ulicy gdy idzie ze swoim chłopakiem.

książka warta polecenia. nie tylko z tego względu. otwiera umysł. Oskar wylewa tu wszystko co czuł. od początku do końca. aż trudno uwierzyć ile w człowieku może się zmieścić.

Oskar staje się jednym z moich ulubionych autorów. gdy czytałam było mi go żal. polubiłam go.

zapisałam z książki 37 cytatów i najważniejszą jego wypowiedź na sali rozpraw o miłości.

na pewno wrócę do tego nie raz.

Anna Koniec | 2015-09-11

Po prostu uwielbiam Wilde'a. Jest dosadny, gdy chce I tak delikatny, jak tylko można pragnąć. Wilde z uroczą lekkością potrafił pisać o sztuce, ale o miłości - już nie tak lekko, bo I jego miłość lekką nie była.
To nie jest lektura dla osób oburzających się łatwo. Niech lepiej nie sięgają po tę pozycję.

Chumanista | 2012-04-09

List doprowadza do łez.

marKiza | 2014-04-01

"De profundis clamo at Te Domine" [Z głębokości wołam do Ciebie Panie].. Niezwykła odsłona uczucia, którego wilde się nigdy nie wstydził. Jeśli bym miała z czymś ją porównać, to może z listami Sobieskiego do Marysieńki? Choć nie wiem czy to trafione porównanie. Dla mnie oczywistym jest, że autora spala miłość. Ale spalając oczyszcza i odmienia.. Wysmakowana i bardzo osobista pozycja wśród dzieł Wilde'a. Godna polecenia, choćby dlatego, że tak mało znana..

4b1 | 2014-11-12

Ciężko jest mi ocenić to co przeczytałam. Niewiarygodnym jest jak jeden człowiek może całkowicie zniszczyć artystę, artystę tak wspaniałego jak Oscar Wilde. Cały ogrom smutku, który znajduje się w De Profundis jest nie do opisania, nie do porównania. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy kochają Oscara i pragną dowiedzieć się o nim czegoś więcej.