Papierowy księżyc

Tłumaczenie: Monika Woźniak
Cykl: Komisarz Montalbano (tom 9)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
La Luna di Carta
Dorota_1988

Tym razem komisarz Montalbano rozwiązać musi zagadkę reprezentanta handlowego firm farmaceutycznych, Angela Parda, zabitego strzałem w twarz na tarasie własnego domu. Obsceniczna poza, w jakiej została znaleziona ofiara, staje się główną wskazówką dla komisarza, który prowadzi śledztwo, lawirując między dwiema fascynującymi i niebezpiecznymi kobietami: siostrą zabitego, tajemniczą Michelą i jego młodą kochanką, Eleną Sclafani. Narastająca depresja, spowodowana myślami o nadchodzącej starości, oraz słabość do pięknych kobiet nie przeszkodzą Montalbanowi w powiązaniu morderstwa z innymi, na pozór niemającymi z nim nic wspólnego, wydarzeniami w Vigacie i w odkryciu prawdy, równie zaskakującej dla niego, jak dla czytelnika.

źródło opisu: http://www.noir.pl/

źródło okładki: http://www.noir.pl/

allison | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Po lekturze ostatnich, nieco mrocznych i poruszających książek potrzebowałam jakiejś odprężającej lektury, więc sięgnęłam po kolejny tom serii z komisarzem Montalbano.
"Papierowy księżyc" doskonale spełnił swoją rolę, nie tylko mnie relaksując, ale i bawiąc - mój ulubieniec Catarella tradycyjnie dostarczył solidnej porcji śmiechu, ale i zaskoczył, bo nie spodziewałam się, że może wznieść się na intelektualne wyżyny (jego praca nad rozszyfrowaniem haseł do komputera była powalająca:)).

Wątek kryminalny okazał się interesujący. Mimo iż szybko odgadłam, kto jest mordercą, nie popsuło mi to lektury, bo zakończenie i tak było zaskakujące, udowadniając kolejny raz, że komisarz lubi kierować się własnymi metodami, odbiegającymi od policyjnych standardów. Ważne okazały się też wątki obyczajowe i psychologiczne, zwłaszcza relacje Montalbana z kobiecymi bohaterkami, które różnią się jak ogień i woda.
Prócz zagadek rozwiązywanych przez komisarza i jego podwładnych ważny jest klimat...

Anna | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Gdyby ktoś mnie zapytał, co jest dobrego w książkach Camilleriego, to przyznaję uczciwie, że nie umiem odpowiedzieć.

A jednak czytam je zawsze z taka samą przyjemnością, dawkuję ostrożnie, żeby mi się seria za szybko nie skończyła i mam nadzieję, że Camilleri dużo jeszcze przygod komisarza Montalbano opublikuje.

Zagadki nie są jakieś bardzo wyrafinowane, ale rekompensuje to postać komisarza i sposób, w jaki, mimo przeciwności losu, zawsze udaje mu się je rozwiązać.

Myślę, że największą zaletą tych książek jest to, że dostaję dokładnie to, czego się spodziewam. I oby tak dalej :)

almos | 2014-07-25
Przeczytana: 12 lipca 2014

To dziewiąta powieść kryminalna z serii z komisarzem Montalbano, nie licząc dwóch zbiorów opowiadań. Czas biegnie, nasz bohater się starzeje, co ranek budzi się z obsesyjnymi myślami na temat swojej śmierci, niedołęstwa, choroby.

W tym tomie Montalbano usiłuje rozwikłać zagadkę śmierci handlowca pracującego dla firm farmaceutycznych. A w tle śledztwa Vigatą wstrząsa seria tajemniczych zgonów czołowych polityków.

Ta książka różni się nieco od innych z serii z Montalbano, bo na pierwszy plan wysuwa się wątek psychologiczny. Osią fabuły jest subtelna gra jaką prowadzi nasz komisarz z dwiema najbliższymi kobietami zabitego handlowca: jego siostrą i jego kochanką. Siostra, Michela Pardo, była niezmiernie przywiązana do brata. Z jednej strony jest bardzo silną osobowością, która ma wyrobione zdanie na temat śledztwa i usiłuje sterować komisarzem, z drugiej może zemdleć przy byle okazji. Kochanka, Elena Scalfani, następna silna osobowość, zna życie od podszewki, nie znosi siostry...

Jarek1983 | 2014-12-11
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Jestem nieuleczalnym fanem twórczości Andrea Camilleri`ego. Ubóstwiam Komisarza Montalbano, a szczególnie momenty, w których główny bohater wychodzi z siebie. "Papierowy księżyc" przynosi coś jeszcze, bardzo ciekawą intrygę. Pragnąłbym, aby czytelnik docenił kunszt autora, który nie serwuje nam zbrutalizowanego obrazu świata, a przemyślną konstrukcję, która swoje uzasadnienie i rozwikłanie ma dzięki dedukcji i pracy intelektualnej bohatera. To właśnie ta "stara szkoła" jest wabikiem do całego cyklu o Montalbano. Iskrzący humor, złośliwość i spryt cechują te opowieści. Są też smaczki w postaci dialogów między bohaterem cyklu a Livią. Smaczne.

future-death | 2014-03-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 marca 2014

„Kiedy był dzieckiem, jego ojciec opowiedział mu pewnego razu, dla żartu, że księżyc jest zrobiony z papieru. A on, który zawsze ufał wszystkiemu, co mówił mu ojciec, uwierzył w to. A teraz, jako dojrzały i doświadczony człowiek, obdarzony inteligencją i intuicją, znowu uwierzył jak dziecko (...) że księżyc jest zrobiony z papieru” Andrea Camilleri, „Papierowy księżyc”

Ile problemów może sprawić seks i namiętności? „Papierowy księżyc” to nieobszerna i zabawna powieść kryminalna, która kręci się wokół zamordowania Angela Parda, informatora medycznego. Angelo Parda został znaleziony martwy ze swoimi genitaliami na wierzchu przez komisarza Montalbano w towarzystwie Michele Pardo, siostry Angela, która zgłosiła wcześniej zaginięcie brata. Dwuznaczna poza, w jakiej został znaleziony trup, sprawia, że o morderstwo z miejsca podejrzewa się kobietę. Nieszczęśnik miałby umrzeć w trakcie czerpania fizycznej rozkoszy. Montalbano poznaje kochankę Angela, Elenę Sclafani, która stanowczo...

ania | 2014-01-02

Swietny kryminal, nie spodziewalam sie tego po tej broszurce. Pochlonelam w jedno popoludnie. Czytajac ja czulam sie jak w zwariowanej wloskiej komedii kryminalnej. Bardziej doceniam komizm I absurd niektorych dialogow niz zagadke kryminalna,ale to akurat na plus. Agatha Christie to pikus. Zdecydowanie polecam kazdemu jako przerywnik w czytaniu tzw. wielkich dziel.

BeataT | 2015-05-14
Przeczytana: 14 maja 2015

Kryminał czyli zabili i trzeba wyjaśnić kto i stwierdziłam że to nie jest mój typ literatury wolę thrillery . Okej pozycja ciekawa bo pod koniec dopiero wszystko się wyjaśnia czyli tak jak ma być ;)

Magg0t | 2012-06-19
Przeczytana: 16 września 2012

Lubię europejskie kryminały. Za specyficzny klimat, który towarzyszy lekturze. Niewymuszony i oddający charakter kraju, w którym toczy się akcja.
Podczas lektury Papierowego księzyca czuć słoneczną Italię.
Kolejne spotkanie z komisarzem Montalbano nie rozczarowuje. Kolejny raz dostajemy solidną porcję kryminału, gdzie chyba od intrygi ważniejsze jest zarysowanie klimatu i postaci przewijających się na kartach książki. Dodajmy do tego spora dozę humoru, parę trupów i bohatera budzącego natychmiastową sympatię i mamy produkt prawie, że idealny. Gdyby tylko intryga była skrojona bardziej pomysłowo bez wątpienia Papierowy księżyc dołączył by do czołówki eurpoejskiego kryminału. Mogę polecić z czystym sumieniem, szczególnie jako odreagowanie po lekturze kryminałów z mrocznej i dusznej Skandynawii.

Zanna | 2014-07-07
Przeczytana: 02 lipca 2014

Moim zdaniem słabsza część serii.A szkoda bo zagadka zabójstwa przedstawiciela firm farmaceutycznych naprawdę jest ciekawa.Jednak samo śledztwo prowadzone przez komisarza Montalbano już nie do końca.Komisarz tym razem wykazywał się co najmniej nikłą spostrzegawczością, by nie napisać, że stał się kompletnym osłem.Ja po 1/3 książki znałam już morderce a nawet jego motyw, jednak komisarz do prawie końca się nie zorientował.Zupełnie ignorował wszystkie oczywiste poszlaki.

asikxx | 2016-08-03
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Jakoś tym razem zagadka dla Montalbana mnie nie zachwyciła. Czytałam, żeby skończyć a nie żeby się dowiedzieć.

No coś nie tak.
Ofiara nie wzbudza ani litości, ani sympatii, siostra i kochanka ofiary również. Niejasne przyczyny ofiar w tle głównej historii też jakoś mnie nie ciekawiły. I powiązania, które się powoli ukazywały... Echhhhh...

Za mało klimatu, za mało sycylijskich osobowości (no z wyjątkiem przyjaciela z gimnazjum), za mało smakowitości U Enza czy U Kosmy i Damiana w Fanarze (no, jedna paczka od Ingrid została potraktowana należycie).

Mam nadzieję, że "Sierpniowy żar" będzie znów Montalbanowaty...