Rytuał zbrodni

Tłumaczenie: Miłosz Urban
Cykl: Julia Durant (tom 1)
Wydawnictwo: Weltbild
Jung, blond, tot
Dorota_1988

Wśród mieszkańców Frankfurtu narasta przerażenie. Nieuchwytny zbrodniarz gwałci jasnowłose dziewczyny. Zabija je, a potem zaplata im włosy w dwa warkocze i zawiązuje na nich czerwone kokardy. Co oznacza ten rytuał? Czy pomoże policji wpaść na trop mordercy? Komisarz Julia Durant, znana z niebywałej intuicji, bez skutku ściga zwyrodniałego mordercę. Aż w końcu niezwykły przypadek pomaga jej...

Czy pomoże policji wpaść na trop mordercy? Komisarz Julia Durant, znana z niebywałej intuicji, bez skutku ściga zwyrodniałego mordercę. Aż w końcu niezwykły przypadek pomaga jej wpaść na trop potwora…
Powieść otwiera cykl kryminałów z komisarz Durant, jest oparta na autentycznych wydarzeniach z 1969 r. Znaczącą – choć nieświadomą – rolę odegrał w nich również sam autor. „Rytuał zbrodni” wyniósł Andreasa Franza na szczyty list bestsellerów. W samych Niemczech sięgnęło po nią 250 000 czytelników.

źródło opisu: Wydawnictwo Weltbild, 2011

źródło okładki: http://www.weltbild.pl/

emindflow | 2016-09-22
Przeczytana: 21 września 2016

"Rytuał zbrodni" to klasyczny w formie, solidny i dobrze napisany kryminał.
Z jednej strony nie ma tu nic szczególnie oryginalnego, czego nie byłoby już wcześniej u innych autorów. Próżno też liczyć na zaskakujące zwroty w śledztwie czy jakieś finezyjne gmatwanie tropów.
I jeszcze jedna charakterystyczna rzecz - makabryczne opisy ofiar zbrodni sugerujące bezwzględnego, psychopatycznego sprawcę jakoś wcale nie wprowadzają atmosfery strachu i zagrożenia.
Mimo to dobrze oceniam tę powieść jako całość. Dla mnie jej największą zaletą jest spójna fabuła osadzona w jednym przedziale czasowym (tu i teraz). Środowisko, w jakim rozgrywa się akcja (taka "Dynastia" w wydaniu niemieckim), jest mocno bajkowe, dlatego za o wiele bardziej interesujące uważam kulisy pracy ekipy policyjnej, w której zwłaszcza Julia Durant należy do postaci zapadających w pamięć. Pewnie z tych powodów książkę czyta się znakomicie.
Nie jest to oczywiście żadne arcydzieło, ale jeśli ktoś szuka wciągającej i w sumie...

Stworek | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Obcięta pierś, złamana kość łonowa, pustka w oczodołach, gwałt dokonywany na konających nastoletnich blondynkach, ślady po ugryzieniach na wargach sromowych i na nieobciętej piersi. Seryjny morderca zadbał o każdy szczegół swojego rytuału, łącznie z warkoczykami, które wyplatał ofiarom i przewiązywał wstążeczką… Zbrodnia zajmowała mu około dziesięciu minut. Przerażające? Obrzydliwe? Brutalne? Owszem, a groza jest tym większa, że książka oparta jest na faktach z 1969 roku…

„Rytuał zbrodni” otwiera serię kryminałów z niezwykle powabną (choć narzekającą na nieco odstający brzuch) komisarz Julią Durant na czele. Kobieta „żywi” się głównie piwem i papierosami, a także zadumą nad swoim kiepskim życiem seksualnym (jest samotną rozwódką), która to najczęściej trapi ją podczas kąpieli (a kąpie się często). Pracowała w obyczajówce, ale przeniosła się do wydziału zabójstw i jej zadaniem jest bycie szyją w męskim zespole „kryminalistów”.

Policja wydaje się być bezradna w obliczu wciąż...

Agro | 2015-07-02
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Mimo że nie ma nic nadzwyczajnego w kryminałach Andreasa Franza bardzo je lubię. Czyta się błyskawicznie , komisarz Julię Durant da się lubić a zagadki kryminalne zawsze są ciekawie przedstawione. Autor piszę typowe kryminały policyjne i gdybym miał się do czegoś przyczepiać to tylko do tła każdej historii bo wszystko dzieję się zawsze we Frankfurcie i zawsze w kręgach pięknych i bogatych przez co sylwetki osób na drugim planie zlewają się ze sobą i ma się wrażenie że w każdej powieści mamy do czynienia znowu z tymi samymi ludźmi.
Powieść otwiera cykl z wymienioną już Julią Durant – ja czytałem je bez chronologii i raczej nic nie straciłem. Zawsze dostawałem fajną powieść.

luxluxbaby | 2015-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Jestem wielką fanką kryminałów, jednak nigdy wcześniej nie spotkałam się z twórczością tego autora, ale już teraz wiem, że sięgnę po kolejne pozycje. Zaskoczyły mnie dość szczegółowe opisy makabrycznych zbrodni, jednak książkę czyta się dość szybko i trzyma w napięciu, jednak moim zdaniem zakończenie trochę przedłużone.
Mimo wszystko polecam!

sweeciak | 2013-08-26
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Franza i chyba ostatnie. Nie mówię, że na pewno ale raczej sama z ciekawości i ochoty po jego kolejną powieść nie sięgnę. "Rytuał zbrodni" jakoś kompletnie do mnie nie przemówił. Przez wiele pobocznych niuansów stawał się „rozmyty”. Miałam wrażenie, że pisarzowi bardziej chodziło o uwypuklenie wad bogaczy niż na akcji związanej z seryjnym mordercą. Największą wadą jaką mogę zarzucić to to, że dość szybko można rozgryźć, kto tak naprawdę upodobał sobie jasnowłose dziewczynki.

dzazzminka | 2011-09-12
Przeczytana: 12 września 2011

Książka bardzo dobrze napisana, choć niekiedy przerazaly wyjątkowo brutalne opisy zbrodni. Mimo wszystko bez zastanowienia sięgnę po kolejna powieśc Andreasa Franza.

Beata | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Dobra, ale dość mroczna, krwawe opisy, dewiacje. Napisana wciągająco, ale intryga kryminalna do odcyfrowania przed końcem książki. Mimo tego dobrze się czyta.

Krzysiek | 2015-10-12
Na półkach: 2015, Przeczytane

Książka bardzo dobra! Już na samym początku polecam ją każdemu wielbicielowi krwawych kryminałów. Książka przesiąknięta jest "soczystymi" opisami zbrodni oraz ich miejsc. Bardzo ciekawa główna bohaterka - Julia. Wielowątkowość to też ogromny plus tej książki. Poza śledzeniem sprawy okrutnych morderst poznajemy także życie elit Frankfurdu, oraz ich sztuczne i udawane życie. Szkoda, że autor już stosunkowo szybko ujawnił morderce, bo gdyby potrzymał nas w niepewności do sameog końca, książka byłaby jeszcze lepsza.

Henioo | 2013-09-13
Przeczytana: lipiec 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moje wydanie zawierało mnóstwo błędów, literówek. Za to zabieram 1 gwiazdkę, bo chciałem dać 8.
Mimo powyższego, książka mi się podobała. Czytałem ją ponad rok temu, ale jak pamiętam, zaskoczyło mnie nieco zakończenie. Ten chirurg, który mordował Bogu ducha winne dziewczyny po to tylko, by zemścić się na matce, to typ wredny i obleśny.
Czytała moja połowica, czytali znajomi, i wszystkim się podobała.
Nie mogę więc napisać niczego innego, tylko: "Polecam!".

Skylla | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

W sumie dobra, choć pełna drastycznych opisów powieść kryminalno - obyczajowa. Do pewnego momentu nieźle napisana i skonstruowana, gdzieś tak około 3/4 ujawnia zabójcę i z kryminału zmienia się w powieść psychologiczną zakończoną długą analizą mordercy, która jest w sumie zbędna, bo wszystkiego można się domyślić lub wiadomo. Nie przypadł mi ten zabieg do gustu i obniżył ocenę. Powietrze zbyt szybko wyleciało z nadmuchanego balonu...