Życie i polityka: ku przyszłości

Cykl: Świat według Mellera (tom 2)
masaii

Relacja Stefana Mellera (4 lipca 1942 - 4 lutego 2008) - to nie tylko zapis wyjątkowo barwnego życiorysu, którym można by obdzielić kilka osób. Urodzony we Francji, wrócił do Polski jako mały chłopiec; lata licealne spędził w Genewie i na warszawskiej Pradze, a okres studiów - w Krakowie i Warszawie. To także niezwykły obraz losów polskich inteligentów z pokolenia Marca ’68 roku. Niektórzy z nich, napiętnowani w czarnosecinnej kampanii propagandowej, zdecydowali się na emigrację; inni - jak Stefan Meller - postanowili zostać w kraju, płacąc za to cenę sześcioletniego przymusowego bezrobocia. Autor dopiero po doktoracie otrzymał możliwość etatowej pracy, najpierw w filii UW w Białymstoku, a potem również w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.

Po upadku komunizmu Stefan Meller podjął decyzję o rozpoczęciu pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Był wicedyrektorem i dyrektorem Departamentu Europy, wiceministrem, ambasadorem we Francji, ponownie wiceministrem, ambasadorem w Rosji, wreszcie - ministrem spraw zagranicznych. Złożył rezygnację, ponieważ nie był w stanie zaakceptować wejścia Andrzeja Leppera i Romana Giertycha do koalicji rządowej. Książka, która oddajemy do rąk czytelników, obejmuje lata pracy w MSZ, czyli okres 1992-2006.

Na tydzień przed śmiercią Stefan Meller wziął do ręki pierwszy tom "Świata według Mellera".

źródło opisu: Wydawnictwo Rosner i Wspólnicy, 2008

źródło okładki: http://www.conrada11.pl

Marfield | 2014-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Autobiografia (może nie klasyczna, ale jednak) Stefana Mellera ma postać wywiadu-rzeki. Spisana pod koniec jego życia w czasie ciężkiej choroby stanowi podsumowanie i rodzaj testamentu.
Drugi tom opisuje lata jego kariery w służbie zagranicznej. Książka obfituje w wiele ciekawych historii i anegdot, nieraz związnych z kulisami dyplomacji, o których na co dzień opinia publiczna wie niewiele lub nic. Opowieść zawiera wiele ocen i wątków osobistych, jednak wszystko jest wyważone i bardzo ciekawie przedstawione. Już kiedyś pisałem, że jestem fanem ludzi umiarkowanych i rozsądnych. Profesor Meller na pewno do takich należał.

Jacek | 2013-02-25
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: luty 2013

Potwierdzam opinię dołączoną do tomu pierwszego.

Zbigniew_Malinowski | 2017-10-29
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

"Świat według Mellera. Życie i polityka: ku przyszłości" audiobook, kwestie Stefana Mellera czyta Jan Englert.

Ta książka ma zupełnie inny charakter niż pierwsza część. Też jest interesująca ale zupełnie z innych powodów. Wiele się dowiedziałem o tym jak wygląda dyplomacja od kuchni (i to często faktycznie mowa o kuchni), jak wyglądało budowanie nowej dyplomacji po 1989 roku oraz o tym, że często zakulisowe rozgrywki okazywały się ważniejsze od interesów kraju.

Warto było tego posłuchać. Choćby dlatego, żeby móc zastanowić się nad tym, jaką rolę odgrywa w świecie kontaktów międzynarodowych alkohol. Jak może pomóc, ale także jak bardzo może być ryzykowny.

Co przy okazji uświadomiło mi, czemu ja kariery w dyplomacji nie zrobię...

mican | 2015-08-17
Przeczytana: 11 lipca 2015

Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Wspaniała gawęda o ostatnich 70 latach przemian w naszym kraju. Opowiedziana przez osobę pełną klasy i uroku. Moim zdaniem pozycja ta powinna się znaleźć w obowiązkowym kanonie lektur licealnych.

Paweł Banach | 2018-01-13
Paweł | 2017-04-12