Plum Lucky

Okładka książki Plum Lucky Janet Evanovich
Okładka książki Plum Lucky
Janet Evanovich Wydawnictwo: St. Martin's Paperbacks Cykl: Stephanie Plum (tom 13.5) literatura piękna
Stephanie Plum (tom 13.5)
St. Martin's Paperbacks
2009-01-06
2009-01-06

Lekka i zabawna komedia kryminalna, mimo strasznych rzeczy, które się dzieją w książce, jak porwanie babci, panoszenie się gangsterów i wybuchające raz po raz samochody. Prostota w połączeniu z wdziękiem i dużą dawką czarnego humoru daje świetny rezultat. Dużym atutem są wyraziste postaci: główna bohaterka Stephanie Plum ścigająca dłużników, wpadająca ciągle w kłopoty i dzielnie je znosząca, jej dziecinna, ale niezwykle ponętna koleżanka Lula, bardzo męski, tajemniczy i nad wyraz pomocny w trudnych sytuacjach superman Diesel oraz najwspanialsza dla mnie, niewiarygodna wprost, Babcia Mazur. I wielu innych bohaterów. A także piękny koń wyścigowy. Poznajemy kasyno w Atlancie, losy porwanego konia, jego dżokeja i torby z milionem dolarów. Świetna rzecz, aby się zrelaksować i ćwiczyć angielski, bardzo tu prosty, za to okraszony mnóstwem slangowych słówek i zabawnych powiedzonek

Mogłoby się wydawać najprostsza jak do tej pory sprawa głównej bohaterki. Szybkie odeskortowanie względnie niegroźnego, może trochę upartego, zbiega z kasyna prosto do domu. Co może pójść nie tak? A no wszystko. Jeśli nazywasz się Stephanie Plum, a w roli asystentek masz Lulę i Connie, a do tego zbiegiem okazuje się babcia Mazurowa.
Na scenie również ponownie pojawia się enigmatyczny Diesel, który równie dobrze mógłby być bratem Komandosa, jeśli chodzi o styl bycia.
Babcia Mazurowa z dosłownie „małą” pomocą zaszywa się w kasynie. Małą, bo mowa tu oczywiście o Briggsie.
Steph i ekipa w tej części również nie zawodzą, gdy myśli się, że już nie może być bardziej komicznie, to jednak jest!
Lula zostaje modelką XXL i włada wyrzutnią rakietową. Mieszkanie Steph pęka w szwach po tym jak zamieszkali z nią Diesel, człowiek w zielonych spodniach, który rozmawia ze zwierzętami i myśli, że jest skrzatem rodem z irlandzkiej mitologii, myśli również, że jak się rozbierze to staje się niewidzialny...no tak, niech on lepiej już nie myśli. Dodatkowo do mieszkania Stephanie wprowadził się pierdzący Koń i to niestety nie jest żaden pseudonim :)
Do tego wszystkiego dochodzi torba brudnych pieniędzy i zropuszony Lou Delvina.

„You can put the horse in the garage, but I don't want that horse in my apartment.”
„Who would put a horse in an apartment? That's dumb.”
„Where's the horse staying now?”
„My apartment.”
„I can always count on you to brighten my day,” Ranger said.

Na scenie również ponownie pojawia się...

Powrót Diesla w kolejnej odsłonie, tym razem panna Plum rusza do kasyna celem odnalezienia własnej babci, która po znalezieniu torby pieniędzy postanawia zaszaleć. A że pieniądze są wątpliwego pochodzenia koniec końców pani Mazur zostaje porwana, a jej wnuczka rzuca się na ratunek. Poza niesamowitym Dieslem, pojawi się także leprechaun w zielonych spodniach oraz gadający koń. Lula uwierzy w swoje możliwości bycia supermodelką, a pewien "ropuch" spróbuje wysadzić mieszkanie głównej bohaterki. Kolejny raz fani serii nie powinni być zawiedzeni.

17 marca jest Dniem Świętego Patryka, w którym każdy jest Irlandczykiem, jak głosi porzekadło. Króluje kolor zielony, koniczynki, po ulicach biegają leprekauny, a na końcu tęczy znajduje się garczek ze złotem. Albo jak w przypadku babci Mazurowej, znajduje się dużą torbę wypchaną dolarami. Zresztą zielonymi. A tej torby poszukuje mały człowieczek w zielonych gaciach, który uważa się za leprekauna. A, no i na dodatek rozmawia on za pomocą telepatii ze zwierzętami. Szczególną więź nawiązał zaś z pewnym eks-wyścigowym koniem, którego smutny koniec został przypieczętowany jego raną na nodze. Ale, ale… wróćmy do babci Mazurowej. Krzepka staruszka nie namyślając się za dużo wzięła kasę, kupiła sobie kemping i wynajęła ochroniarza oraz kierowcę (też niewielkich rozmiarów) i uderzyła do kasyna. Jej szczęśliwe pieniądze okazały się jednak niezbyt szczęśliwe, bo po całym ranku spędzonym na graniu na maszynach wygrała aż całe… dwanaście dolarów.

Główna bohaterka, Stephanie Plum, która zawodowo wyszukuje osoby poszukiwane przez list gończy, teraz zostaje poproszona przez matkę o doprowadzenie niezależnej staruszki do domu. Niestety, nie wszystko układa się po myśli Stephanie. Kasa znaleziona przez babcię okazuje się kasą buchniętą lokalnemu mafioso, który nie dość, że przetrzymuje jako zakładnika wspomnianego konia, ale i uprowadza babcię (która okazuje się prawdziwym pain in the ass).

Dobrze, że do Stephanie dołącza tajemniczy Diesel, bo teraz jej zadaniem jest nie tylko odbicie babci, skombinowanie brakującej kasy (babcia poszalała w kasynie),ale i uratowanie konia o imieniu Doug.
To moje pierwsze spotkanie ze Stephanie Plum i było bardzo udane. Książkę niewielkich co prawda rozmiarów, ale zawsze, połknęłam w pół dnia z przerwą na wizytę w Tesco. Akcja płynie wartko, nieprzewidziane zwroty w fabule sprawiają, że wszystko coraz bardziej się zakręca, a barwna gama postaci dodaje jedynie smaku historii. Ba, smaku, pieprzu raczej! No bo, jak inaczej napisać o Lulu, eks-prostytutce pracujące obecnie ze Stephanie, która wbita w spandexy uważa się za supermodelkę na progu kariery? No bo co napisać o Dieslu pojawiającym się nie wiadomo skąd, zabójczo pociągającym, przystojnym i uroczo nieporządnym? A babcia Mazur to już w ogóle wisienka na torcie. Rozumiem jej chęć do ruszenia w drogę, bo u mnie w rodzinie kobiety w wieku dojrzałym i dojrzalszym żyją na całego (babcia-ciocia, już po siedemdziesiątce, jak ma dosyć swojej rodziny to również rusza w drogę, a na gigancie może być i ze dwa tygodnie).

Mimo nagromadzenia dramatycznych i ekstremalnych wydarzeń książkę czyta się łatwo, szybko i przyjemnie. Jest to niewymagająca lektura, wypełniona humorem i ironią, która dostarczyła mi takiej porcji rozrywki jak dawno żadna inna. Chichrałam po nosem i z wypiekami na twarzy czekałam co tam się jeszcze wydarzy w życiu Stephanie. A trzeba wiedzieć, że jak na dwa dni opisane w ‘Plum Lucky’ to dzieje się bardzo wiele – odszukanie babci i jej porwanie przez mafiosa, który wygląda jak ropucha i, który traci rozum; Lulu, która nie dość, że w wyniku przypadkowego spotkania rozpoczyna karierę fotomodelki to na dodatek strzela z wyrzutni rakietowej (niecelnie); Stephanie, u której w mieszkaniu na piętrze tymczasowo pomieszkuje koń; leprekaun zwany również Snuggym, który lata na golasa po myjni samochodowej uznając, że będąc istotą magiczną nikt go nie widzi, a to nie jest jeszcze wszystko. Jeśli obiektywnie się pomyśli o tych wszystkich rzeczach spotykających opisane postaci wydaje się to całkowicie nieprawdopodobne, ale w czasie lektury wszystko jest tak gładko opisane, że nic mnie nie dziwiło, ale wszystko się podobało.
Na pewno sięgnę po resztę książek z serii o niezrównanej Stephanie Plum i jej znajomych.

Polecam wszystkim, którzy wierzą w leprekauny, irlandzkie szczęście, telepatię między zwierzętami a ludźmi oraz tym, którzy chcą się dowiedzieć jak może się skończyć nadużywanie leku na wysypkę (folia spożywcza!).

• Po angielsku
  • Rezygnacja