Ostatnia walka

Wydawnictwo: Espadon

Ostatnia walka to autobiografia polskiego pilota wojskowego, Jana zumbacha, ktory latal bojowo i dowodzil jednostkami mysliwskimi w okresie II wojny swiatowej (18 zestrzelonych samolotow niemieckich).Czytelnicy, których wiedza o walkach polskich pilotów w Wielkiej Brytanii kształtowała się jedyne na podtstawie lektury Dywizjonu 303 Arakdego Fiedlera mogą czuć się zszokowani szczerością autora. Nie

źródło opisu: http://www.dobre-ksiazki.com.pl/ostatnia-walka-p139093.html

źródło okładki: https://www.goodreads.com/book/show/12629869-ostatnia-walka

Saudyjskie-Wielbłądy | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

"Ostatnia walka" Jana Zumbacha

Kim był Jan Zumbach?
To pytanie dla sporej części ludzi brzmi jakby retorycznie.
Wiadomo, wojenny bohater, dowódca legendarnego Dywizjonu 303.
Ok, ale co więcej?
Czy ci, którzy z wielką dumą zakładają koszulki z logo Dywizjonu 303 w celu promowania własnego bogoojczyźnianego , a często pszenno-buraczanego patriotyzmu wiedzą cokolwiek na temat swojego idola?
Że nigdy nie był polskim obywatelem, ale obywatelem szwajcarskim od urodzenia ?
Że pierwszą panienkę "zapylił" w majątku swoich rodziców w wieku lat 17 ?
Że do polskiej Armii trafił tylko dlatego, że nikt nie wpadł na to, iż de iure jest obcokrajowcem (a tacy nie mogli służyć w Wojsku Polskim) i sfałszował zgodę Matki na ochotniczy zaciąg do wojska?
Że w czasie wolnym od służby pił gorzałkę oraz zamiast przesiadywać w świątyniach lub na mszach polowych wolał zdecydowanie towarzystwo niewiast wszetecznych ?
A co robił po wojnie ? Usiadł cichutko w kąciku pławiąc się w wojennej sławie?
To nie ten...

anika | 2014-11-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 09 października 2014

Jana Zumbacha znałam do tej pory jedynie jako słynnego pilota Dywizjonu 303. Był dla mnie takim po części nierzeczywistym superbohaterem. Po przeczytaniu jego autobiografii nie straciło na znaczeniu jego bohaterskie zachowanie w czasie wojny, ale Zumbach jawi się mi już jako osoba z krwi i kości. Do tego osoba bardzo barwna, której odwaga(jeśli nawet nie brawura)i pomysłowość przekraczają wszelkie granice.

Oprócz niewątpliwej zalety, jaką jest poznanie Zumbacha z innej strony, książka oferuje sporo rozrywki - jest napisana jak najlepsza powieść sensacyjna, przygody głównego bohatera są momentami wręcz niewiarygodne, a przy okazji można w przystępny sposób poznać kawał historii dotyczącej m. in. różnych światowych konfliktów zbrojnych.
Warto przeczytać.

Krzysiek | 2015-06-09
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Dobra, bez (poprawnego politycznie/niepoprawnego politycznie) zadęcia napisana historia życia Jana Zumbacha, jednego z dowódców Dywizjonu 303. I może po części właśnie fakt, że historia Zumbacha jest historią człowieka, który zdradzony przez anglików musi walczyć (dosłownie) o własny byt (no, chyba że wolałby tyrkę w kopalni), jest okolicznością, że książkę tę tak dobrze się czyta. A nie brak w niej zarówno humoru, jak i portretu hołoty, z którą autor się zetknął. Zwłaszcza o to drugie tak obecnie ciężko w naszym prawnie wymuszonym cukierkowym obrazie społeczeństw, gdzie niczego nie wolno nazwać po imieniu, w obawie przed odpowiedzialnością karną. Po książkę tę sięgnąłem, gdy przeczytałem SAMOLOTY MYŚLIWSKIE PIERWSZEJ WOJNY ŚWIATOWEJ (Tomasz Goworek) - oczywiście że to nie ta wojna, ale są samoloty!

Tina | 2015-06-27

Takich ludzi jak Jan Zumbach już nie ma. Fascynująca autobiografia jednego z najbardziej znanych poslkich pilotów z Dywizjonu 303. Uwielbiam poczucie humoru Pana Zumabacha, jego całkowita obojętność na wszytko, co dzieje się dookoła, jego brawurę i lekkie zadzieranie nosa. To człowiek, który całym życiem udowodnił, że Polak potrafi, że jedynie polscy piloci latali z fantazją i że nie ma rzeczy niemożliwych dla dobrego lotnika. Mój egzemplarz książki przebył ostatnio długą drogę. W sumie ponad 2000 kilometrów. Pożyczyłam ją kuzynowi, który także nie mógł oderwać się od lektury. Na szczęście książka już wróciła do mnie i leży na swoim miejscu na półce. Lubię polecać książki,kocham biblioteki, jednak z własnymi zbiorami rozstaję się bardzo rzadko i niechętnie.

***
Jeden z czytelników dał tej autobiografii negatywną opinię ponieważ, jak mniemam, brakuje mu w książce "politycznych refleksji nad systemem komunistycznym oraz kolonialną Afryką". Pana Zumbacha widzi on/ona zaś jako...

Michał | 2016-05-30

Pierwsza część książki, czasy przedwojenne i wojenne na 10!! Potem trochę nudniej, a na koniec mocne 8.

Szczerość i bezpośredniość Jana Zumbacha zaskakuje, z jednej strony wielki bohater Bitwy o Anglię,z drugiej strony najemnik w Afryce.

Ta książka to świetny materiał na serial, składający się z kilku odcinków.

Bardzo lekko też napisana. Polecam

Piotrek | 2016-06-12
Przeczytana: 25 maja 2016

Na trop książki wpadłem wertując ciekawostki związane z konfliktem w Kongo, w trakcie czytania „Kondotierów” Ganowicza i właśnie wątki związane z wojnami w Kongo i Nigerii, zachęciły mnie do jej przeczytania. Nie specjalnie miałem ochotę na lekturę dotyczącą tylko walk na Zachodzie i w obronie Anglii, temat ten mimo wszystko jest znany i kolejne wspomnienia pewnie nic by do niego nowego nie wniosły. Szczerze mówiąc nie zawiodłem się, właśnie te fragmenty książki jak dla mnie były najciekawsze.
Bynajmniej nie oznacza to, że pozostała część wspomnień jest nudna.
Nasz as myśliwski opisuje swoją młodość, zainteresowanie lotnictwem, życie prywatne, a ciekawie robi się kiedy zaczyna „Szkołę Orląt” w Dęblinie. Wojna obronna ominęła Jana Zumbacha z uwagi na problemy zdrowotne, pomimo, że chciał w niej wziąć udział „zwijając” się z sanatorium w Zaleszczykach. Interesujący jest opis ucieczki przez Rumunię, a później bitwy o Anglię. Nie jest to ton patetyczny jak w „Dywizjonie 303” mamy...

Mateusz Mk | 2012-02-12
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012, II WŚ
Przeczytana: 12 lutego 2012

Bardzo ciekawa książka. Poza interesującą historią związaną z lotnictwem, można się także sporo dowiedzieć o kulisach dwóch afrykańskich konfliktów zbrojnych (Kongo, Biafra). Do tego niektóre przygody, zupełnie jak w dobrej książce sensacyjnej. Warto po nią sięgnąć, szczególnie, że nie jest droga (ja swój egzemplarz kupiłem w Biedronce za 10 zł).

Runior | 2014-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Jeśli ponad wyidealizowane opowiastki cenisz sobie historie napisane bez owijania w bawełnę i upiększania rzeczywistości, to książka Jana Zumbacha jest zdecydowanie dobrym wyborem. Autor opisując swoje życie powstrzymuje się od niepotrzebnych rozważań i dywagacji, ograniczając się do swoich przeżyć, które są wystarczająco fascynujące. Tło historyczne, wspominane niejako mimochodem, uświadamia czytelnikowi jaką postacią jest autor i jak doniosłych wydarzeń był częścią. Książkę polecić można nie tylko miłośnikom awiacji czy historii, ale każdemu kto choćby poprzez lekturę lubi obcować z ludźmi prawdziwie wielkimi.

skowyt | 2015-06-09
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Wśród najpiękniejszych kart zapisanych przez walczących Polaków, nie w samej II wojnie światowej, ale w naszej historii w ogóle, udział polskich lotników w Bitwie o Anglię zajmuje jedno z czołowych miejsc. Stało się tak nie przez samą doniosłość wydarzenia i wieńczący go militarny sukces – bądź co bądź, dzięki temu zwycięstwu w przestworzach ostał się w Europie aliancki przyczółek – ale również przez mit samego lotnictwa, tradycyjnie łączonego z odwagą, fantazją, indywidualizmem i co być może najważniejsze: wolnością. Dla niejednego chłopca to właśnie zawód lotnika był – i wciąż pewnie jest – pierwszym wyborem, dziecięcym wyborem, później najczęściej weryfikowanym przez życie. Chyba że ktoś, tak jak Jan Zumbach, zachował upór i nie pozwolił dziecięcemu marzeniu zgasnąć.

Nasz lotnik, bohater Bitwy o Anglię, zobaczył pierwszy samolot na niebie, kiedy był małym chłopcem. Życie na wsi raczej nie sprzyjało snuciu planów o zostaniu lotnikiem. Czy można wyobrazić sobie bardziej...

bromba | 2015-05-23
Na półkach: Afryka, Przeczytane
Przeczytana: 23 maja 2015

Megalomańska, politycznie niepoprawna lektura (bynajmniej nie dlatego, że z narratora był tak bezkompromisową postacią; wynika to raczej z faktu, iż wspomnienia swoje pisał wtedy, kiedy termin ten jeszcze nie ukuto, a rasistowskie wypowiedzi nie były wstydliwą sprawą...) pozostawiłą we mnie wrażenie ogromnego niesmaku, a chwilami jakby lekkiego wstydu. Bo wyłania się z niej obraz Polaczka-cwaniaczka, co to myśli o ubiciu interesu wszędzie i na wszystkim, czy to wojna, czy nie-wojna; czy ludzie giną, czy nie...
Jeden z dowódców Dywizjony 303, po wojnie przemytnik i najemnik na wojenkach afrykańskich, ani razu nie zająknął się o tęsknocie za ojczyzną czy nie pociągnął refleksji o komunistycznym reżimie w Polsce, do której po wojnie nie wrócił. Opisując swe perypetie powojenne w Afryce, ani razu nie pokusił się o jakiś komentarz na temat pokolonialnej sytuacji w Kongu - jedyne, o czym czytamy na 350 stronach to szczegółowe opisy dealów, kwoty zarobione lub sprzeniewierzone; uzbrojenie...