Sofista. Polityk

Tłumaczenie: Władysław Witwicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Europejska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki
Sofistis. Politikos
83-88524-47-X
filozofia i etyka
Majkel

Tak jak sternik zawsze pilnuje tego, co pożyteczne dla okrętu i dla tych, co na okręcie, nie nadając ustaw pisanych - umiejętność jest dla niego prawem i tak ocala tych; co z nim płyną - tak samo pod rządami ludzi, którzy tak rządzić po­trafią, czy nie powstałby słuszny ustrój, gdyby dbali o to, żeby umiejętność miała siły więcej, niżby jej miały prawa? Cokolwiek by robili panujący rozumni, nie ma w tym grzechu, dopóki przestrzegają jednej ważnej zasady, żeby zawsze w stosunku do obywateli postępować najsprawiedliwiej - tak jak to rozum dyktuje i umiejętność, i przez to ich móc ocalać i poprawiać, o ile można.

źródło opisu: http://www.derewiecki.pl/sklep/index.php?s=karta&id=64

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/3122