historyczna
Anka

Dramatyczne wydarzenia największych zmagań wojennych w historii.. Przełomowe, nieznane momenty walk.. Czujnie strzeżone tajemnice pól bitewnych, dyplomatycznych gabinetów, głównych sztabów i central wywiadu.

źródło opisu: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1980

kiniamala | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Trudno napisać, że książka dobra, bo jak można tak pisać, gdy czyta się o tragedii, która rozegrała się w niedalekiej przeszłości. Obóz koncentracyjny widziany oczami dzieci. Napisze tylko, że czyta się dobrze, ale człowiekowi smutno się robi czytając o okrucieństwach, które człowiek zadawał człowiekowi.

Aga | 2015-10-20
Przeczytana: 19 października 2015

"Przystanek Auschwitz" to opowieść o dzieciach przebywających w Oświęcimiu, oparta na relacji piątki warszawskich dzieci: Jerzego Afanasjewa, Jadwigi Florczak, Henryka Ptaka, Tadeusza Sieradzkiego i Heleny Stępniak. Dzieci po oddzieleniu od rodziców mordowano w komorach gazowych bądź uśmiercano zastrzykiem z fenolu. Karano je za wszystko, bito, głodzono, dręczono...
Czasem trudno uwierzyć, że człowiek człowiekowi zgotował taki los, zwłaszcza, gdy dotyka on dzieci. A jednak karty historii nie kłamią. O tak wielkiej tragedii, jaką były obozy koncentracyjne nie wolno nam zapomnieć. Pamięć o ofiarach to nasz moralny obowiązek.

jasminowa | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Krótka książeczka (ok. 110 stron w formacie bodajże A6), którą pokonałam w trakcie jednego popołudnia. Nie można się tu raczej spodziewać dzieła literackiego. "Przystanek Auschwitz" pochodzi z serii Wydawnictwa MON-u i ma dość mocno sprawozdawczy charakter. Po przeczytaniu "Zdążyć przed Panem Bogiem" lub opowiadań Borowskiego tekst spisany przez panie Kowalczyk i Grzegórską pozostawia niedosyt. Coś się powtarza, o muzułmanom poświęca się chyba niecałą stronę. Myślę, że jednak warto polecić utwór pasjonatom literatury obozowej i wojennej. Książka nie jest tylko powtórzeniem wszystkiego, co wiemy o obozach. Widać zazdrość dziewczynki, która nie może zostać konspiratorką, bo jest zbyt młoda i drobna. Czytałam o żartach młodych więźniów podczas golenia włosów i ich szoku, gdy widzą swoje matki i siostry tak samo ogolone na jeża. Marzenie jednego z chłopców o jeździe pociągiem spełnia się w makabryczny sposób - dojeżdża do Auschwitz. Dziewczynki, chłopcy - tak, utwór opowiada o...

Rodowa-Biblioteczka | 2016-02-02
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Niezbyt długa książeczka w niewielkim, poręcznym formacie opowiada o historii obozu Auschwitz widzianego oczami kilkorga dzieci, które zabrano tam prosto z powstania Warszawskiego - od sierpnia do października 1944 roku. Historia opisana jest w sposób zgoła inny od choćby pozostawiających po sobie mocny odcisk opowiadań Borowskiego. Niemniej również skłania do zastanowienia się nad losem ludzi żyjących w czasie II wojny światowej.

Czytając miałam wrażenie, że autorki piszą całościowo w sposób bardzo przewidywalny dla takiego tematu. Jakby popadały w pewną tendencję chęci ukazania czegoś jeszcze bardziej potwornym. Jakby rzeczywista potworność była zbyt mało potworna, lub jakby bały się, że czytelnik w zwykłym opisie tej potworności nie odnajdzie, a wtedy misja przesłania nie zostanie spełniona... Ale to tylko moje wrażenie ;)

Po więcej zapraszam na: http://rodowa-biblioteczka.blogspot.com/2015/08/przystanek-auschwitz-anna-kowalczyk.html

_Dev | 2015-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2015