O naśladowaniu Chrystusa

Okładka książki O naśladowaniu Chrystusa
Tomasz z Kempen Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX, Palabra religia
251 str. 4 godz. 11 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
De imitatione Christi
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX, Palabra
Data wydania:
1989-01-01
Liczba stron:
251
Czas czytania
4 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
8321104347
Tłumacz:
Anna Kamieńska
Średnia ocen

                8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
108 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
224
198

Na półkach: , ,

Cóż powiedzieć można o Naśladowaniu? Może, że jej miłośnikami (jak wynika z ich wspomnień i listów) oprócz Rotmistrza byli: Beetoven, Prus, Żeromski, Reymont, Słowacki...

Przeprowadzając się w góry zostawiłam wszystkie moje książki w centralnej Polsce, a zabrałam ze sobą tylko 2 książki, które zawsze lubię mieć przy sobie + jednego gniota, który mi służył jako blokada do okna. Jedną z tych dwóch jest o Naśladowaniu a drugą Dzienniczek. Dzienniczek preferuję zdecydowanie bardziej, ale Naśladowanie jest mi również bliskie i czytane z kilka razy od początku do końca, a wiele razy na wyrywki.

Według mnie nie jest to książka dla osób niewierzących, ani dla kogoś, kto czuje potrzebę rozwoju duchowego, ale dopiero zaczyna. Nie wiem, czy powinno się zaczynać od Naśladowania? Ale może się mylę... wydaje mi się jednak że zacząć by trzeba od czegoś co rozpala, a nie od czegoś, co porządkuje. A Naśladowanie właśnie porządkuje myśli.

Dla mnie jest to książka formacyjna, do samo kształtowania, do samo-formowania, kiedy człowiek już doszedł do przekonania w jakim kierunku chce się formować, już wszedł na tę drogą bardzo zdecydowanie i na niej trwa od jakiegoś czasu i teraz potrzebuje jakiś znaków drogowych dla dalszej wędrówki.

Książeczka stanowi, moim zdaniem, zbiór myśli, recept, przećwiczonych od średniowiecza i bardzo trafnych na temat jak radzić sobie z poszczególnymi problemami w życiu duchowym.

Jest cała pokreślona i pełno w niej notatek. Każde słowo jest ważne. Trudno wybrać kilka zdań do przybliżenia, więc cytuję kilka zdań na chybił trafił do zachęcenia:

1. Im bardziej kto skupiony jest w sobie, a do głębi przepojony prostotą, tym więcej, tym wznioślejsze sprawy bez trudu pojmie.

2. Ludzie prawdziwie doskonali nie są łatwowierni wobec każdego, bo znają słabość ludzką skłonną do złego i omylną w mowie.

3. Nie wstydź się służyć ludziom z miłości do Jezusa Chrystusa i uchodzić z życiu za biedaka.

4. Bóg sądzi inaczej niż ludzie i często nie podoba Mu się właśnie to, co podoba się ludziom.

5. Nie schlebiaj bogatym i nie narzucaj się możnym

6. Nie ufaj zbytnio swojemu zdaniu, ale staraj się wysłuchać zdania innych.

7. Strzeż się jak tylko możesz ludzkiego zgiełku, bardzo bowiem szkodzi gadanie o sprawach błahych, nawet gdyby wypływało z najlepszych intencji.

8. Wtedy bowiem kiedy ludzie nie doceniają nas i niedobrze o nas sądzą, usilniej szukamy naszego wewnętrznego świadka, Boga.

9.Jakże często sądzimy według tego, co nam przypada do serca, i jak łatwo zatracamy poczucie sprawiedliwości przez miłość własną.

10. Gdyby Bóg był zawsze czystym celem naszych dążeń, nie wpadalibyśmy od razu w gniew, gdy tylko ktoś sprzeciwi się naszemu zdaniu.

11. o życiu w zakonie - Kto szuka tu czego innego niż tylko Boga, nie znajdzie tu nic prócz udręki i bólu [...]. Tu nie utrzyma się nikt, kto nie pragnie z całego serca stawać się pokornym dla Boga [- to tak a propos tych bredni z książki Zakonnice odchodzą po cichu]

12. Tylko ten bez szkody rozmawia, kto nauczył się milczeć. Tylko ten może bez szkody rządzić, kto umie być poddany. Tylko ten może bez szkody rozkazywać, kto nauczył się być posłuszny.

13 Nie zaznasz nigdy spoczynku póki Chrystus nie spocznie w twojej głębi.

Cóż powiedzieć można o Naśladowaniu? Może, że jej miłośnikami (jak wynika z ich wspomnień i listów) oprócz Rotmistrza byli: Beetoven, Prus, Żeromski, Reymont, Słowacki...

Przeprowadzając się w góry zostawiłam wszystkie moje książki w centralnej Polsce, a zabrałam ze sobą tylko 2 książki, które zawsze lubię mieć przy sobie + jednego gniota, który mi służył jako blokada do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    822
  • Chcę przeczytać
    795
  • Posiadam
    358
  • Teraz czytam
    149
  • Ulubione
    69
  • Religia
    30
  • Religijne
    15
  • Chcę w prezencie
    10
  • Chrześcijaństwo
    9
  • Duchowość
    8

Cytaty

Więcej
Tomasz z Kempen O naśladowaniu Jezusa Chrystusa Zobacz więcej
Tomasz z Kempen O naśladowaniu Chrystusa Zobacz więcej
Tomasz z Kempen O naśladowaniu Chrystusa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także