Tankista. Z Armią Czerwoną do Trzeciej Rzeszy

Tłumaczenie: Sławomir Kędzierski
Wydawnictwo: Bellona
Tank rider : into the Reich with the Red Army
masaii

Książka zawierająca barwne, a zarazem dramatyczne wspomnienia urodzonego w Moskwie w 1923 r. oficera Armii Czerwonej z wojny na froncie wschodnim. W przeciwieństwie do podobnych publikacji wydawanych w byłym ZSRR nie ma charakteru propagandowego. Jest bardzo autentyczna. Biessonow przedstawia zmagania wojenne z perspektywy zwykłego żołnierza, nie pomijając jednak kwestii taktyki i strategii walk. Zaczyna od Kurska, gdzie odbył się jego chrzest bojowy. Potem, jako żołnierz gwardyjskich jednostek pancernych, uczestniczył w marszu Rosjan na zachód w ślad za wycofującym się Wehrmachtem. W 1945 r., podczas walk o Berlin, został ranny.

... Rozsądne i otrzeźwiające spojrzenie na rosyjską taktykę działania niewielkimi jednostkami, taktykę, w której liczyły się przede wszystkim efekty, a nikt nie zważał na to, ilu żołnierzy zginie. Biessonow pisze o odwadze, męstwie, a także o głupocie wszystkich należących do jego wojskowej "rodziny" - zarówno zwierzchników, jak i podwładnych. Dzięki niemu otrzymaliśmy szczerą aż do bólu i uczciwą relację o ludzkich postawach w ogniu walki, a jednocześnie wejrzenie w psychikę radzieckiego żołnierza.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=1482

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=1482

przemas | 2011-10-30
Przeczytana: 30 października 2011

Książkę nawet przyjemnie się czyta, ale ogólnie nie jest to jakaś wybitna pozycja. Czasem zbyt dużo szczegółów mało istotnych, a tam gdzie chciałoby się poczytać więcej, cisza. Najwyraźniej autor nie przygotował się zbytnio do powstania książki. Acha, głupota Czerwonej Armii (dowództwa) poraża.

AGNIESZKA | 2016-10-04
goskrzys | 2015-01-09