Hermann Hesse

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Hermann Hesse
83-06-02858-9
inaya

Pierwsza na polskim rynku biografia znakomitego pisarza zwięźle i przystępnie opowiada o długim życiu i fascynującej osobowości Hessego. Poznajemy go jako miłośnika sztuki wrażliwego zarazem na piękno natury, jako zadeklarowanego demokratę jednocześnie strzegącego pisarskiej niezależności, jako samotnego intelektualistę i zarazem krytyka literackiego otwartego na wszelką nowość, jako człowieka czerpiącego ze starych tradycji religijnych i będącego zarazem pacjentem psychoanalityków. Bernhard Zeller w interesujący sposób ukazuje, jak pisarz przetwarzał własne doświadczenia w literaturze i jak wierność owym doświadczeniom nadaje różnorodnemu dziełu Hessego wewnętrzną jedność.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: empik.com

Weltschmerz | 2013-09-19
Przeczytana: 19 września 2013

Biografia ta powstała krótko po śmierci Hessego. Zeller przybliża nam sylwetkę niemieckiego noblisty, autora Wilka stepowego, kultowego dzieła dzieci kwiatów. Zagłębiamy się powoli w jego nietuzinkową osobowość wiecznego poszukiwacza, wrażliwego miłośnika przyrody oraz literackiego pacyfisty, który nade wszystko cenił człowieczeństwo, autonomiczność i wolność, a gardził totalitaryzmami. A miał czego nie akceptować i próbować wykorzenić z niespokojnych umysłów swoich rodaków, którzy dwukrotnie w pierwszej połowie XX wieku wciągnęli całą Europę w krwawą i wyniszczają wojnę. Hesse, obserwując rodzący się narodowy socjalizm, przewidywał nadchodzącą wojnę, wzywał do moralnego opamiętana się i grzmiał, że przywództwo Hitlera sprowadzi na Niemców hańbę i upadek, jednakże jego krytyka była przyjmowana z ponurym ostracyzmem. Z Biografii dowiadujemy się także o bogatej epistolarnej korespondencji ze światem, Hesse bowiem, szczególnie w późniejszym okresie swego życia, podejmował ogromny trud...

Nawia | 2017-05-12
Przeczytana: 12 maja 2017

Książka pozwala głębiej wejść w świat Hermanna Hessego, lepiej zrozumieć przekazywane przez niego treści i "złożyć w całość" jego życie z twórczością.
Hesse pisze prostym językiem o skomplikowanych emocjach, które można zrozumieć tym łatwiej, że znajduje się ich odbicie w sobie.
Martin Buber: "Hesse służył temu samemu celowi zarówno przez to, co pisał, jak i przez to, jaki był w działaniu jako człowiek, jako homo humanus, występując zawsze tam, gdzie było trzeba, w imię całości i jedności istoty ludzkiej."

ouLIPOgram | 2011-08-04

Biografia.