Polska między Wschodem a Zachodem

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Wszechpolaka - "Ostoja"". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy ''Ostoja''
8388020692
masaii

Broszura ta stanowi wznowienie odczytu wygłoszonego przez prof. Feliksa Konecznego w 1927 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wybitny krakowski uczony prezentuje w nim swoją tezę, iż „nie można być cywilizowanym na dwa sposoby”, odnosząc ją do dziejów Rzeczypospolitej. O ile geograficznie nie przestaniemy być pomiędzy Wschodem a Zachodem, o tyle pod względem cywilizacyjnym wcale tak być nie musi. Polska powinna – zdaniem historyka – stanowczo skierować się ku Zachodowi, albowiem w dążeniu do syntezy cywilizacyjnej zachodnio-wschodniej kryje się dla naszego kraju „nicość kulturalna i nicość polityczna”.

źródło opisu: Dom Wydawniczy "Ostoja", 2004

źródło okładki: http://www.ostoja.pl

Macław | 2016-03-23

„Cywilizacja albo jest czysta, albo jej nie ma; nie można być cywilizowanym na dwa sposoby”.

Feliks Koneczny w swej broszurze rozprawia ogólnie rzecz biorąc o dwóch cywilizacjach jakimi są cywilizacja bizantyńska i łacińska. Dokonał opisu z jakich przyczyn Polska uniknęła wpływu cywilizacji bizantyńskiej, a także z jakich powodów system feudalny nie zagościł na terenach polskich co np. miało miejsce w krajach zachodniej Europy, gdzie było on częstą praktyką. Wątki poruszane przez autora odnoszą się jeszcze do samego działania i różnic jakie występowały w tych dwóch odmiennych systemach życia zbiorowego jakie występowały w danej cywilizacji.

Kontrrewolucjonistka | 2016-04-13

"Polska między Wschodem, a Zachodem", a raczej między młotem, a kowadłem...
Książka naszpikowana logicznymi argumentami, mającymi ukazać Polskę jako bastion cywilizacji pomiędzy bizantyjskimi Niemcami, a turańską Rosją. Z tym podejściem do kwestii naszych sąsiadów jak najbardziej się zgadzam, bo historia nieraz już pokazała, że jakiekolwiek życie w symbiozie z którąś z tych kultur degraduje naszą państwowość, sprowadzając Polaków do roli wasala-popychadła. Musimy zachować odrębność i wrócić do koncepcji "Międzymorza", bo albo Polska odzyska status mocarstwowy albo nigdy nie będzie istnieć jako suwerenne państwo.
Mam dylemat, bo te wszystkie słuszne dywagacje wieńczy nieprawidłowy wniosek: "Tylko Polska katolicka się ostanie!"
Otóż nie...Polska chrześcijańska z mnogą liczbą wyznań, denominacji, kościołów cieszących się autonomią bez ciążącej na niej watykańskiej łapy, która szuka swojej "działki", jednocześnie zmuszając do bezwzględnego posłuszeństwa, przetrwa czas zawieruchy!...

mateussz7 | 2016-11-18
Na półkach: 2016, Przeczytane